Faza vlimHome / Shëndeti / Sëmundjet dhe trajtimi i tyre / Procesi vlim
Boil formuar në zhvillimin e inflamacionit në follicles flokët në kontakt me të baktereve piogjen Staphylococcus aureus. Inflamacion mbulon përreth indeve dhe dhjamor gjëndra lidhës. Faktorë për zhvillimin e vlim (çiban) nxitje mund të shërbejë:
Sëmundjet endokrine që lidhen me metabolizmin e shkeljes (mangësi vitaminë, diabet);
stresi nervor;
Përdorimi i zgjatur i barnave që ulin imunitetin natyror;


qetësohuni;
hepatiti, bajame, bronkit kronik, tuberkulozi, sinusit, rinitit kronike dhe otitis media (veshit vlon dhe nën hundë);
microtrauma e lëkurës (zeroja, rozchuhy, shkurtimet ndërsa rroje);
lagështi të përhershme të lëkurës në djersitje ngritur;
Dështimi në përputhje me higjienën.


Mekanizmi i sëmundjes


Më shpesh valoj formuar në qafë, armëve, në ijë, kofshët, mollaqe, bel, gjoks, mbrapa, sqetull ose të përballet. Deri në daljen e kësaj sëmundjeje duhet të trajtohet shumë seriozisht, pasi trajtimit të gabuar ose me infeksion qelb nxjerrje vetë mund të ndodhë në lëkurë të shëndetshme, duke shkaktuar zhvillimin e komplikimeve të rënda (furunculosis, smerald, abscesi, celuliti). Infeksion sy në sistemin limfatik shkaktuar lymphadenitis ose lymphangitis, phlebitis dhe infiltrimit të çon në thrombophlebitis. Pasojat më të rrezikshme të vlon është një infeksion i gjakut që kërcënon veshkave ose mëlçisë, dhe në qoftë se abscese janë të lokalizuara në fytyrë (trekëndëshit nasolabial) në kokë (në kanalin e veshit), humbjen e mundshme të trurit.

Tabloja klinike të sëmundjes përfshin katër faza vlim:
Infiltrimi.
Inflamacion fillon me shfaqjen e dhimbjes dhe skuqje rreth llambë e flokëve. Lëkura është dukshëm kompakt dhe ënjtje rritje.
Acarohet.
Në ditën e tretë është formimi i bërthamë nekrotike, e cila është manifestuar në formën e përmbajtjes pustules purulent ne qender te inflamacionit. Procesi i qelbëzim shoqërohet me ethe, rraskapitje e përgjithshme (djersitje, dobësi, mungesa e oreksit). Dhimbja rreth rritet abscesit.

Seksioni.
Kur plotësisht vlim pjekur është seksioni, qelb e saj të ndarë dhe thelbi nekrotik del. Në vend të saj, mbetet një plagë e thellë.
Shërimi.
Pas heqjes dhimbjen bazë dhe ënjtje ulur në mënyrë dramatike. Thellimi forcuar gradualisht, dhe formoi një mbresë që qëndron jashtë me forcë në sipërfaqe të lëkurës, pasi ka një ngjyrë të ndritshme cyanotic. Me kalimin e kohës duhet të bëhen më pak të dukshme.
Në raste të butë, thelbi është formuar, dhe sëmundja ndodh vetëm në dy faza çiban (i parë dhe i katërt).

Me zhvillimin e vlim në kanalin e veshit një dhimbje të rënda në vesh, e cila është dhënë në tempull. Kur mbivendosje vlon Veshin që dëgjon kanalit reduktuar.


Parandalimi i sëmundjes


Në mënyrë për të parandaluar zhvillimin e vlon, është e nevojshme që të respektojnë rregullat higjienike. Në prani të çdo lëkurë të traumave mikro menjëherë trajtuar plagën me përgatitjet antiseptik për të mbrojtur trupin nga overheating dhe overcooling.
Me paraqitjen e shpeshta të vlon rekomanduar që shqyrtimi i përgjithshëm i pacientit për të gjetur arsyet e shfaqjes së tyre.