Bite qindarkën dhe virus


Paramendoni ju ecni në parkun e qytetit apo pyll periferike, u kthye në shtëpi, dhe në kyçin e këmbës ndjerë kruarje në rritje. Për gëzimin tonë njerëzore duhet theksuar se tik-tak - duke qenë i ngadalshëm. Ai zhytet në lëkurë gradualisht me ngulm e një ekskavator nge. Prandaj, në qoftë se ju hiqni shënoni menjëherë, ndërsa insektet nuk do të fillojnë të gjakut të pijshëm, mundësia e kontraktimit virusin (shënoni-përballohen encefalit, sëmundje Lyme ose tjetër.) Është reduktuar në minimum. Por nëse ju harroni të shënoni në trup për disa orë, është e garantuar për të zhyt feçkë thellë në lëkurë dhe fillon të fshehtë në sakrificat e gjakut sekret të gjëndrave të pështymës. Dhe në pështymë mund të jetë një virus. Mite Bite dhe infeksion virus janë mjaft të ndryshme, por e rrezikshme në mënyrën e vet.


Në një mite strukturë shumë komplekse nofulla dhe ndarë atë nga lëkura e lehtë: në mëngjes mund të mbetet fragmente insektet ndyrë dhe të shkaktojë inflamacion. Një duhet të hiqni ticks kirurg është në gjendje të travmopunkte ose klinikë. Pas heqjen e plagës është trajtuar, mite është dërguar në një laborator për ekzaminim, dhe viktima shkon në shtëpi me shpresën se mite analiza të jetë i padëmshëm. Pavarësisht nga fakti se ajo është më e mirë për të hequr ticks nga një specialist, pa përshtatje të veçantë për klinikat e tyre heqjen atje. Kirurgu shpesh përdor metodën e gjyshit vjetër, mite derdh vaj, pastaj tërheq me piskatore vыkruchyvayuschymy lëvizjet. Aces vërtetë mund të heq kapakun shënoni pa vaj. Ajo përmban një distancë nga shtëpia nga fakti se ekspertët duhet të merren me heqjen e ticks më shpesh dhe kjo sigurisht që kryejnë punë në mënyrë efikase, duke lënë fragmente të shënoni nën lëkurë.


Nëse është e mundur të kërkoni ndihmë të kualifikuar mjekësore pa virusin e tik-tak, tik-tak për të hequr veten, ose më mirë akoma të kërkuar ndihmë stressoustoychyvoho tjetrin. Skema është e njëjtë: vaj vegjetal, pas përpunimit, e cila shënoni nuk është asgjë për të marrë frymë, piskatore dhe marifet. Është e rëndësishme për të hequr tërësisht kafshimit shënoni dhe të procesit të ndonjë antiseptik, apo plagë mund të bëhet i përflakur. Ticks pas ardhjes së gjelbër për shkak se ata të tregojnë më aktiv në maj, qershor dhe korrik. Sipas statistikave, gjatë kësaj periudhe, në klinikat me kafshon shënoni trajtuar çdo ditë për disa pacientë.


Ticks janë bartës të sëmundjeve infektive. Më e zakonshme e tyre - encefalit shënoni-lindur dhe Borreliosis, ose sëmundje Lyme. Marimangat më pak të zakonshme të kafshojë ku ju mund të vini deri tifoja shënoni, shënoni-përballohen ethe relapsing, ethe hemorragjike, Q-ethe, tularemia dhe эrlyhyoz. Por mos u frikësoni nga numri i sëmundjeve të kryera nga rriqrat. Edhe encefalit, më të zakonshme "tik-tak" sëmundje, të kryer jo më shumë se insektet. Dhe vetëm dy lloje të marimangat mund të infektojnë njerëzit, ashtu-quajtur "qen" dhe "tajgë". Megjithatë, edhe në qoftë se ju jeni kafshuar nga një tik-tak të infektuar me encefalit, yyazytsirnist jo absolutisht të sëmurë. E gjitha varet se si hiqet së shpejti shënoni, më shpejt më mirë.


Nuk janë kimikate të aftë dekurajojnë ose madje të shkatërrojë marimangat. Nëse jetoni në pyll Altai për gjashtë muaj, dhe një herë në vybyrayetesya javë në një lumë aty pranë në Barbecue, fondet e tilla mund të jenë mjet krejtësisht racionale të parandaluar kafshon grimë. Ka disa lloje të "kimi". Repellents - ticks repelling. Made nga dyэtyltoluamyda. Aplikohen repellents mund të jetë në veshje dhe lëkurës ekspozuar në formën e bandat rrethore - një lloj barriera kimike përmes të cilave mund të mos marimangat lëvizur. "Unaza" duhet të tërheqë rreth gjunjë, kyçet e duarve, këmbëve dhe gjoks. Tick ​​bie mbi rrobat e një mbrojtje të tillë, duke u përpjekur që të zhduket sa më shpejt të jetë e mundur nga vendi i një krimi të mundshëm. Pronat mbrojtëse e rrobave të trajtohen janë ruajtur për pesë ditë.

Si substancave aktive të përdorura insektoakarytsyd alfametryn (alfatsypermetryn), e cila ka marimangat veprimit nervore. Ticks helm vënë në rroba që kanë dalë në terren (jo të veshur për person), dhe për të shmangur miqve "kimia" me lëkurë. Nëse mite zvarritet në helm përpunuara të veshjeve, ajo paralizuar këmbët - dhe ai bie. Ashtu si në rastin e repellents, agjentët akaricide aplikuar unaza mbrojtëse - rreth këmbëve, gjunjët, gjoks dhe këmbëve. Pronat mbrojtëse e veshjeve trajtohen me akaricide substancë ruhet deri në 4 ditë.


Fondet insekticid-repellentnыe - një kombinim i barnave që penguar dhe vrasin ticks. Ajo përmban dy përbërës aktiv: dietiltoluamid dhe alfametryn. Ashtu si akaricide, insekticide-repellentnыe do të thotë zbatohet vetëm për veshje. Mbani mend: një garanci absolute që nuk do të thyejnë shënoni nën rroba, nuk i jep një agjent mbrojtëse. Përveç kësaj, shiu, era, ngrohje, djersën zvogëlojë kohëzgjatjen e çdo mbrojtje kimike.

Encefalit
Encefalit kryesore Rreziku është se në fillim sëmundja është e vështirë që të njohin. Dhe sëmundja më e lënë pas dore, më keq është për të trajtuar. Periudha e inkubacionit të virusit zgjat 7 apo 27 ditë. Mesatarisht, 2 javë pas kafshimit një person fillon të ndjehen si në qoftë se vuan nga SARS. Nuk është dobësi, kreu dhe muskujve dhimbje, temperatura ngrihet në nivelin subfebrile (37-375 ° C). Ajo zgjat 4-5 ditë dhe pastaj shkon larg. Pas 1-2 javësh e rrotullon dytë valë. Tani simptomat prekur seriozisht për shkak të sistemit qendror dhe periferik nervor dhe trurit. Lezionet e lëkurës duket shkaktohet nga reaksionet toksike dhe alergjike të lëkurës dhe enët e gjakut të. Temperatura u rrit në masë të madhe, ka dhimbje koke të rënda dhe fotofobi.