A mund të lahet dhe duke notuar në dhenveLisë së dhenve, ose dhenve konsiderojnë sëmundjeve të fëmijërisë. Por një sëmundje akute virale të bartura nga krapelnыm ajrore rrjedh me ethe dhe papulovezykuleznoy vыsыpkoy mund të shfaqet në të rriturit. Kjo është mjaft e rrallë, sepse zakonisht transferohet dhenve për një periudhë prej 6 muaj deri në 12 vjet. Pavarësisht nga mosha në të cilën ka ndodhur infeksion virus, çështjen nëse ju mund të larë me shqetësim dhenve të gjithëve pa përjashtim.
Pse aq akute që pyetja? Dhe rritet si skuqje në temperaturë dhe kruarje të fortë. Është e natyrshme që njeriu i parë dëshirë sa më shpejt të jetë e mundur larë. Por kjo është e lejuar për të bërë gjatë sëmundjes dhe nëse po, pse? Unë të përpiqet për të dhënë një përgjigje të ngurta në artikullin e tij.
Kur mund të larë me dhenve, dhe kur jo?


Merrni trajtimit të ujit në dhenve mund dhe duhet të jetë edhe me ditët e para të sëmundjes. Edhe pse shumë burime raportojnë se absolutisht nuk mund të larë, por kjo është disi e ndryshme. Nuk ka nevojë të prisni për kore e thatë, si ata u mblodhën në dhenve karakterizohet nga skuqje korrente që mund të zgjasë deri në 7-9 ditë. Pse e vë veten në torturë shtesë dhe të refuzojë furnizimin me ujë? C kushtet e mjekësisë botërore me dhenve mund të lahen, por duhet të ndjekin disa rregulla:
Uji duhet të jetë i ftohtë;
të trajtimit të ujit të shkurtër, por të shpeshta (çdo 3-4 orë);
ju mund të shtoni një permanganat kaliumi pak ose sode;
Pas dush, mos e fshij lëkurën dhe butësisht fshij;
mundësisht peshqir për të pastruar çdo kohë;
mos përdorni detergjentë dhe sfungjer për të shmangur flluska dëmshme.Ajo është gjithashtu e rekomanduar gjatë ditës për të larë duart shpesh, mos kruhet ende nuk punon, dhe nën thonjtë mbledhur mikrobet. Ata patjetër duhet të larë, mënyrë që të mos kalojë virusi në lëkurë.

Procedurat e higjienës sjellje mund të jetë vetëm në rastin e temperaturë të lartë. Nuk lejohet gjatësi banjë më shumë se 5 minuta.


Si për të larë pas dhenve?


Nëse të gjitha rregullat janë të lejuar të lahet dhe të gjatë sëmundjes, dhe natyrisht pas. Çështja e kur për të larë pas dhenve zhduket vetvetiu. Si procesi i sëmundjes ka përfunduar, nuk ka skuqjen, crusts shkuar, ju mund të sigurtë të kthehen në shampoos tyre dhe dush xhel, përdorni një sfungjer. Me pak fjalë, të marrë një banjë ose dush si zakonisht.

Për të hequr qafe spote shkëlqyer gjelbër duhet të jetë edhe rozparytysya në ujë dhe të procesit të nxehtë shenjat sapun të zakonshëm. Kjo është një mënyrë mjaft efikase që mund të përdoret për aq kohë sa është e nevojshme.


A mund të notuar me dhenve?


Në mënyrë që të lahet, ndërsa i sëmurë në shtëpi është e qartë. Por ka situata kur vыsыpka ndodh gjatë pushimeve në det ose në një lumë. Në raste të tilla, ju mund të notosh, por nuk rekomandohet të shfaqet në diell pa një T-shirt, sepse ka yyazytsirnist se njollat ​​e erret pigmentim dhe kjo do të marrë një kohë shumë të gjatë. Por, kur shihet nga pikëpamja e contagiousness, ajo është e mirë nuk është e nevojshme, sepse para tharje dhe crusts otpadanyya person me dhenve siguron rrezik për të tjerët.

Fëmijët gjithashtu mund të notosh me dhenve, sepse pas marrjes së një dush zvogëlon kruarje, veçanërisht në qoftë se ju shtoni ujë zierje e bimëve (kamomil, celandine). Edhe një herë, të bëjë atë lejohen vetëm në temperatura normale.
Sipas mjekëve rreth not gjatë lisë së dhenve ndarë. Më parë lahet dhe duke notuar në këtë sëmundje nuk është e rekomanduar, dhe tani në të kundërtën, veprime të tilla janë konsideruar të detyrueshme. Kjo është e motivuar nga heqja e kruhet dhe parandalimin e infeksionit.
Dhe cilat janë pikëpamjet tuaja për trajtimin e ujit në dhenve? A mund të lahet me dhenve dhe kur ajo është më e mirë për të filluar?