Ajo që ne dimë për gripin, komplikimet nga gripi


Ajo që ne dimë rreth gripit


Fjala "gripit" ndoshta të njohura për secilin prej nesh. Për këtë sëmundje infektive njerëzit e prekshëm të çdo moshe, ajo mund të përhapet si një epidemi ose pandemi. Gripi është një sëmundje akute infektive, infeksion viral hyn në trup nëpërmjet pikat ajrore, të ndikojë në sistemin e frymëmarrjes (kollë gjeneruara), të shkaktojë temperaturë të lartë, të japë një shumë të trazirave.Meshkujt me grip, prej minutës së parë konsiderohet ngjitëse, dhe kështu deri në 3-5 ditë. Çdo vit, virusi sëmuret rreth 5% të fëmijëve dhe 20% të rriturit nga e gjithë këtë numër përafërsisht 1,200 kërkojnë shtrimin në spital. Vdekshmëria e pacientëve me grip shkon 50-150 njerëz për milion (ju vetëm të imagjinojmë atë!).
Komplikimet nga gripi


Gripi sjell komplikime dhe trupi (aftësia për të marrë ato nuk është shumë e lartë), të tilla si pneumonia, bronkiti, otitis media, sinusit, miokardit (pezmatimi i zemrës). Nëse infeksioni nuk ndalet, dhe ajo do të shkojë në varr të mesme, të rënda ose hypertoksycheskuyu format e rënda të gripit, pasojat mund të sjellë dëm të madh për shëndetin e pacientit.

Në formë të moderuar të gripit, temperatura e trupit arrin 385-39 gradë ° C, e cila mbart simptoma të tilla si dehje, simptomat fytit, simptomat respiratore, sindromi barkut.

Në gripit të rëndë, temperatura e trupit rritet në 40-405 ° C, simptoma ndodhin të tilla si: halucinacione, të vjella, nosebleeds dhe konfiskimet.

Periudha febrile zgjat për rreth 2-4 ditë, dhe përfundon sëmundje janë 5-10 ditë. Pasi pacienti pësoi një sëmundje, ajo është vënë re brenda 2-3 javësh postinfectious simptomat lodhje: dhimbje koke, lodhje, nervozizëm dhe madje pagjumësi.
Në ditët e sotme ka më shumë dhe forma të reja të gripit janë rezistente ndaj antibiotikëve të ndryshme dhe të shkaktojë komplikime të rënda.Simptomet e arachnoiditis, dhimbje koke, ndezje "fluturon" para syve, dhimbje në ballë dhe hundë, vjellje, marramendje. Kjo sëmundje është veçanërisht e rrezikshme për faktin se kur ajo është e shqetësuar qarkullimin e lëngut cerebrospinal, si pasojë, bëhet trurin përflakur Arachnoid.
Përveç kësaj, mund të ketë komplikime në formën e sindromi Guillain-Barre. Kjo sëmundje mund të jetë rezultat i gripit jo vetëm, por edhe ftohjet tjera. Sindromi Guillain-Barre shpesh fëmijët e sëmurë.

Simptomet e sindromi Guillain-Barre, dhimbje të muskujve, të cilat mund të ndodhin brenda pak ditësh. Përveç kësaj, ka një rritje të Myoglobin në urinë, veshkat malfunctioning. Ndjenja dhimbje në muskuj, duhet menjëherë të kërkoni kujdes mjekësor, pasi kjo sëmundje mund të zhvillojnë paralizë të muskujve periferike e gjymtyrë. Dhe kjo është shumë serioze.
Në sindromi Guillain-Barre mund të ndodhë si një komplikacion i sindromës Reye, e cila më së shpeshti ndodh në fëmijët. Në veçanti, kjo sëmundje mund të zhvillohet në ata fëmijë që janë të trajtuara gjatë aspirina gripit.

Simptomat e sindromës Reye: nauze, të vjella, të cilat mund të jenë shenjat e para të trurit ënjtje dhe madje edhe fund-pikë.
Komplikimet mund të fillojë dhe organet e frymëmarrjes. Për shembull, si rezultat i gripit është shkatërrimi i epitelit ciliar, e cila hap rrugët e frymëmarrjes. Si rezultat i shkeljeve të karakteristikat e tij janë ndryshime që lejojnë infeksionet e ndryshme dhe viruset hyjnë në trup. Prandaj, zhvillimin e sëmundjeve të tilla si pneumonia dhe rinitit, faringjit, bronkit, tracheitis, sinusit, otitis.

Njerëz të moshuar mund të përjetojnë komplikime të sistemit kardiovaskular, të tilla si perikardit ose miokardit.


Pastaj ju duhet të përmendim se gjatë gripit ose pas shërimit, nuk menjëherë të drejtuar në rrugë, në punë, në dyqan. Fakti që reagimi mbrojtës i trupit pas sëmundjes dobësuar. Kështu, ndërsa trupi nuk është rritur ende plotësisht, ju gjithashtu mund të kapur një infeksion bakterial që të dobësojë trupin tuaj edhe më shumë. Por ju nuk doni?

Nga rruga, nëse ju keni një temperaturë të ulët, nuk do të përpiqet për të zvogëluar atë. Besohet se përdorimi i tepruar i pilulave ethe-uljen mund të shkaktojnë simptoma të tilla si inflamacion udhë ajrore ose toksicitetit. Le trupi vetë për të përballuar me temperaturë.
Për të shmangur të gjitha këto vështirësi, të përpiqen për të kryer parandalimin e gripit. Dhe në qoftë se ju ende i sëmurë, rekomandohet pjesa tjetër krevat, ushqim të mirë, duke pirë shumë lëngje, hedh në dhomë. Mos harroni medikamente që duhet të përshkruara nga mjeku. Gripi është shumë e keqe, jo vetë-mjekoj, shihni mjekun tuaj.