Birë mesit


Kjo procedurë duhet të jenë të njohura për ju në seri të shumta mjekësore dhe filma. Mjekët e vërtetë birë mesit po aq imagjinar, janë mjaft shpesh. Kjo është një nga procedurat më të rëndësishme që mund të kryhen si në qëllime mjekësore dhe kërkimore.

Indikacionet dhe Kundërindikimet për mesit birë?Birë mesit quhet nganjëherë kurrizore apo të mesit. Kalibrimi është për të futur drogë ose për të marrë CSF - lëngu cerebrospinal vazhdimisht qarkullon nëpër trup. CSF ka efekte në sistemin nervor, përgjegjës për metabolizmin në mes të gjakut dhe trurit. Studimi i lëngjeve ndihmon për të diagnostikuar saktë dhe të zgjidhni një trajtim më të përshtatshme.

Në thelb birë mesit kryhet për qëllime kërkimore. Designed atë në rastet e mëposhtme:

 • Birë - një analizë shumë të rëndësishme në meningjit. Kjo sëmundje - një pasojë e infeksionit. Me mesit birë mund të besueshme të përcaktuar shkakun e vërtetë të sëmundjes.

 • Procedura është e nevojshme për të përcaktuar gjakderdhje.

 • Birë mesit Designed me hydrocephalus.

 • Ndonjëherë duke përdorur këtë procedurë është diagnostikuar tuberkulozin dhe gripin.

 • Birë mesit është në gjendje të konfirmojë apo mohojë praninë e kancerit.

 • Në disa raste vetëm nga mesit birë mund të zbulojë hernie intervertebroreve.


 • Përveç kësaj, i mesit birë është për të matur presionin në kanalin kurrizor, duke drogë antibiotik apo antiseptik, trajtimin e leukemisë dhe probleme të tjera që lidhen me sëmundjet e sistemit nervor qendror (duke përfshirë edhe kancereve).
  Së bashku me indikacione në mesit birë dhe contraindications janë:

 • Hulumtimi mund të dëmtojë njerëzit me lëndime dhe ënjtje të trurit.

 • Nëse pacienti vuan nga një infeksion që goditi rajonin e mesit, nga birë më mirë përkohësisht përmbahen.

 • Ju nuk mund të bëjë birë mesit të njerëzve me permbylles hydrocephalus.

 • Një tjetër contra - shoku traumatik.


 • Përgatitja për mesit birë dhe komplikime të mundshme pas procedurës


  Sidomos procedurë e vështirë përgatitja kërkon. Përpjekja e vetme fizike që kërkohet nga pacienti, - zbrazjes fshikëz. Pjesa tjetër - formalitetet. Të jetë i sigurt për të:

 • Paralajmërojnë mjekun tuaj nëse jeni duke marrë (ose kanë qenë në të kaluarën e afërt) ndonjë drogë.

 • Share dhe transferuar të gjitha sëmundjet kronike.

 • Raporti shtatzënisë apo dëshirë që të ketë një fëmijë së shpejti.


 • Mjeku, nga ana tjetër, të ofrojë për të nënshkruar një marrëveshje të veçantë.
  Gjilpërë për mesit birë është futur në para-përpunuara dhe etiketuar vend shënues (zakonisht - në të ulët mbrapa). Pasi gjilpërë arrin thellësinë e dëshiruar, ajo fillon të rrjedh nga të lëngshme, disa prej të cilave do të kërkojnë studime të mëtejshme. Në këtë pikë mund të lidhë një matës presioni që masat presion fluide. Në përgjithësi, birë është jo më shumë se gjysmë ore. Relive jo: CSF kryer dy ose tri herë në ditë, kështu që merren për analizat e lëngjeve do të shërohet shumë shpejt.

  Edhe pse kjo është një procedurë pacient i jashtëm, ekspertët rekomandojnë disa kohë pas mesit shpuese aderimin. Pacientët pas mesit birë është më mirë që të qëndrojnë vetëm për disa orë. Përndryshe, ju mund të keni një dhimbje koke. Në disa raste ka komplikime si gjakderdhje dhe infeksioni. Kur merret birë saktë kurrizore në kanalet mund të ketë tumoreve të vogla që zhvillohen gjatë viteve dhe të japë një shumë të ngushtë.