Nivele të larta të trombocitet në gjak


Një gjendje në të cilën trombociteve të gjakut numërimin rritje, mjekët quajtur thrombocytosis. Në këtë sëmundje numërimi trombociteve tejkalon nivelet normale, dhe ai konsiderohet i parregullt. Fakti që këto substanca ndikojnë në procesin e koagulimit të gjakut.

Me numri i lartë i trombocitet vërejtur rritje intensive e tumoreve malinje dhe të tjera, rritjen e numrit të pacientëve me kancer të gjakut, infeksionet akute të ndodhë dy herë më shpesh, sëmundje kronike inflamatore manifestohet fortë. Përveç kësaj, trombocitet lirimin e serotonin dhe adrenalin. Këto substanca që ngushtojë enët e gjakut dhe për të zvogëluar rrjedhjen e gjakut, e cila është e rrezikshme për shëndetin. Ndër pasojat e thrombocytosis mund të quhet si ënjtje e gishtat, sulmet e dhimbshme eritemë dhe ishemi.Shkaqet e niveleve të larta të trombocitet në gjak


Një numër i madh i trombocitet tregon praninë e sëmundjeve, të tilla si tuberkulozi, infeksionet akute, sëmundjet e gjakut, artritin, kolit. Thrombocytosis është primar dhe reaktive. Formuar për herë të parë në prani të një defekti në qelizat burimore, e cila çon në mungesën e akuzave të fundit dhe rritje trombociteve. Kjo sëmundje manifestohet nga aksidenti, por trajtimi në kohë i ndihmon të shpëtoj prej komplikimeve.

Thrombocytosis reaktive ndodh si rezultat i infeksioneve, heqjen e shpretkës, lëndimeve dhe operacioneve, kanceri, përdorimi i drogës. Rritja e numrit të trombocitet pas kirurgjisë mund të tregojnë një humbje të fortë ose kronik të gjakut në trup. A nuk e përjashton faktorin njerëzor - gjak të pahijshme.


Thrombocytosis mund të jetë i vogël, kur treguesit janë të ndryshme nga norma prej jo më shumë se dyqind mijë njësi, dhe kritike nëse diferenca është më shumë se dyfishuar.

Trajtimi i përqendrime të larta të trombocitet


Nëse gjaku zbuloi një numër të madh të trombocitet, mbi të gjitha, duhet të ekzaminohen. Kjo do të identifikojnë dhe eliminojnë shkakun e gjendjes. Njëkohësisht, përshkruesit që redukton numrin e trombocitet. Gjithashtu, një mjek mund të përshkruajnë medikamente që parandalojnë formimin e mpiksjen e gjakut. Të gjitha mjetet duhet të merren në përputhje me rekomandimet e mjekut dhe nën mbikqyrje të vazhdueshme.


Në identifikimin e trajtimit thrombocytosis mesme fillon me eliminimin shkaku themelor - të infeksionit kronik.

Nëse trombocitet rritje të lehtë, për të normalizuar nivelin e tyre duke përdorur një dietë të shëndetshme. Para së gjithash, ju duhet për të reduktuar sasinë në dietë dhe kafshëve proteinave, përveç qumështit, për të shmangur erëza, skuqur, alkool yndyror, hani selino dhe xhenxhefil, shumë fruta të freskëta dhe perime të pini shumë lëngje. Ju gjithashtu mund të përgatisë TEAS dhe infusions e bimëve: hithër, meadowsweet, Shabelnik peonies rrënjë. Studimet kanë treguar se ndihmuar të heqin qafe e thrombocytosis pijeve acide të tilla si lëng boronicë. Për parandalimin pini atë çdo ditë. Produktet gjithashtu rekomandoi që përbëjnë vitaminë C.


Nivelet e larta të trombocitet - një arsye për qasje të menjëhershme për një mjek. Diagnostikuar me kohë dhe trajtimi do të normalizohen nivelet e trombociteve, flukset e fshehura të kuruar sëmundje, për të shmangur pasoja më të rënda. Thrombocytosis - një sëmundje e rëndë në çdo moment mund të ndodhë bllokimin e enëve të gjakut, duke çuar në vdekjen e papritur.

Trombocitet ngritur gjatë shtatzënisë

Trombocitet gjatë shtatzënisë luajnë një rol shumë të rëndësishëm. Një rritje e lehtë mund të jetë versioni i tyre i rregullave, dhe shmangie e rëndësishme kërcënojnë pasoja serioze. Thrombocytosis shtatzënë shpesh shkaktohet nga trashje të gjakut - si rezultat i dehidrimit për shkak të vjella, diarre ose të pijshëm të pamjaftueshme. Rrallë shkaku është çrregullimeve gjenetike. Kur thrombocytosis shtatzënisë çon në arterial dhe venoz trombozë. Kjo gjendje është e rrezikshme për gratë, si për aborti mjekësor është kryer.


Në periudhën e shtatzënisë test të gjakut kryhet disa herë, e fundit - para dorëzimit. Kjo eliminon rrezikun e komplikimeve të mundshme që lidhen me koagulimit të gjakut.