Niveli i mangësi hekuri në njerëz


Treguesi kryesor i mangësi hekuri është konsideruar një nivel të ulët të hemoglobinës në gjak. Por kjo ndodh që rishpërndan dyqane hekurit trupit dhe e dërgon atë në vendin e duhur, në mënyrë që niveli i hemoglobinës, fillimisht i pandryshuar. Por të gjitha simptomat e mësipërme duket, e cila edhe ekspertët atribuohet imunitetit të ulët dhe të ushqyerit e dobët. Si rezultat i kësaj, problemi mbetet i pazgjidhur dhe zhvillimin anemi mangësi hekuri. Le të flasim për nivelin e mangësi hekuri në njerëz.
Arsyet janë të shumta: kequshqyerja, ulçerë peptike dhe 12 Ulçera duodenale, tumor, infektimi krimb, erozioni i mukozës së traktit gastrointestinal, gratë - gjakderdhje mujore. Gjatë ditëve kritike çdo muaj gratë humbasin më shumë se 40 mg hekur. Kërkesa për këtë arsye çdo ditë për hekur për gratë në moshë riprodhuese -15-17 mg. Nevoja për humbjen e madhe të gjakut është rritur në 3 mg në ditë - një shumë, dhe për të marrë sa më shumë hekur nga ushqimi është e pamundur.Ka mungesë: një ditë - 05-1 mg, në një muaj është 15-20 mg, dhe në vitin për të 189-240 mg. Në simptomat e para të mungesës latent hekuri, dhe pas një anemi, ndërsa nëse jo për të ndihmuar trupin e njeriut. Gjatë shtatzënisë dhe laktacionit është e fshehur zhelezodefytsyt shumica e grave, kështu që mjekët shpesh e përshkruajnë suplemente hekuri si një masë parandaluese, edhe në qoftë se performanca e përgjithshme e normale. Burrat në këtë drejtim ishte më me fat, ata nuk vuajnë nga humbja e rregullt të gjakut dhe anemi sepse ato ndodhin më shpesh. Mjafton të monitoruar gjendjen e të ushqyerit dhe traktin gastrointestinal që çdo gjë ishte në rregull. Në fëmijët e vegjël, shkaku i mungesës së këtij elementi mund të jetë një rritje të shpejtë, ose, për shembull, mungesa e enzimeve të zorrëve të nevojshme për thithjen e hekurit nga qumështit të nënës.


Një pjesë e rëndësishme e hekurit ne të merrni nga ushqimi. Për shembull, 100 gram mëlçi viçi - 98 mg kripë - 10 mg, hikërror - 8 mg, gjuha viçi - 5 mg, fasule - 124 mg, bizele - 94 mg. Por sa hekur trupi në fakt mësuar vështirë për të thënë, kjo varet nga karakteristikat individuale fiziologjike, por ka tregues të zakonshme. Po, soje është tretur mesatarisht vetëm 7% të hekurit që përmban, fruta - më pak se 3%, produktet e mishit në këtë drejtim kampionëve - deri në 22% hekur e viçi, 11% e peshkut shumë. Edhe me njeri i mirë ushqyerit është në gjendje për të marrë nga ushqimi nuk është më shumë se 18 mg e hekurit në ditë, nga të cilat vetëm 1-15 tretje mg. Futje maksimal hekur nuk i kalon 2-25 mg në ditë. Për të marrë normën e kërkuar, ju duhet të merrni suplemente hekuri në doza të rekomanduara nga mjeku juaj. Dikush mjaft terapi muaj, dhe mund të kenë nevojë edhe gjashtë muaj. Rimbursim mangësi hekuri thellë përmes dietë është e pamundur.


Këto çështje duhet të bëjë gruaja e parë për 55 vjet. Humbja mujore e gjakut, shtatzënia, gji me gji - të gjithë këta faktorë të zbrazë dyqane hekuri. Lëkura ishte i zbehtë, flokët dhe thonjtë - thatë dhe i brishtë, më pak pushtet, palestër dhe nuk doni të mendoni? Më pëlqen erë të pazakontë - benzinë, vajguri, letër gazete, aceton, llak? Ka qenë një thesar i veçantë preferencat shije - duan të hanë shkumës, pluhur dhëmb, qymyr, balta, rërë, brumë të papërpunuara, mish i grirë, drithëra, fara? Shpesh, si aromë, i kripur, ushqimeve acid? Kjo ka kuptim për të ofruar analizë të detajuar të gjakut dhe testimit parametrat e metabolizmit të hekurit.

Hulumtuesit Australian kryer një studim që tregonte se edhe një mangësi të vogël të këtij elementi mund të shkaktojë lodhje. Për eksperiment ndarë gratë që u kthye në ankuar terapist e ton të ulët dhe me një mungesë të hekurit në 2 grupe. Disa preparate hekuri Sigurisht propylene, i dyti - një placebo me të njëjtën shije, ngjyrë dhe erë.

Pas eksperimentit, ekspertët e matur treguesit kryesorë dhe gjeti gratë si ata ndihen pas trajtimit. Pritjet konfirmuar: në shtet anëtar në grupin e parë është përmirësuar në mënyrë të konsiderueshme, ata mendonin një hov të energjisë, dhe analiza tregoi përmirësimin e hekurit. Gratë në grupin e dytë ende ndjehet i lodhur. Është e qartë se mungesa fshehur hekuri i jep ndikim të rëndësishëm në cilësinë e jetës dhe të parandalimit në kohë mund të shpëtojë shëndetin dhe të jetojnë një jetë të plotë.