Ultratinguj legenit në gratë


Ne kemi qenë prej kohësh mësuar me ultratinguj (SHBA), si në mjekësi, ajo është përdorur pothuajse kudo. Kjo metodë hulumtimi është bazuar në aftësinë për të kaluar dhe pëlhura reflektojnë valët tejzanor. Gjatë procedurës, ju mund të vlerësojnë gjendjen e devijimeve të tyre të mundshme nga funksionimin normal.
Ultratinguj ka disa aspekte pozitive: e plogështi, përmbajtje shumë të lartë të informacionit, sigurinë relative, mungesa pothuajse e plotë e contraindications dhe neinvazyvnist (në studim ka shkelje të integritetit të lëkurës). Ultratinguj legenit në gratë mund të emërohet mjek, urolog apo gjinekologun.Indikacionet për ultrazërit legenit të femrave
Në gjinekologji, me ultratinguj është studimi kryesor, i emëruar si një masë parandaluese ose për të konfirmuar diagnozën e sëmundjeve femra. Ajo u shpreh:
- me sindrom dhimbje;
- cikli menstrual;
- gjakderdhje mitrës;
- infertilitetit;
- zbulimi i tumorit;
- para abortit;
- për të kontrolluar gjëndër pjekurisë.

Ultratinguj është metoda më e informative në diagnozën dhe monitorimin e sëmundjeve dhe kushtet:

- komplikimet e abortit;
- shtatzënisë mitrës;
- hipoplazise e vezore dhe mitër;
- fibroids mitrës;
- anomalitë e mitrës;
- shteti funksional i vezoreve dhe endometrium;
- proceset hyperplastic në endometrium;
- cysts ovarian (i lëngshëm, folikulare, dermoid, эndometryodnыe).

Metodat e ultrazërit

Ultrazërit mund të jetë në një nga dy mënyra:
Transabdominal
Procedurën e mbajtjes së kërkon përgatitje. Për 1 ose 2 orë para Ultrasonografia transabdominal duhet të pini të paktën 1-15 litra ujë gjatë kësaj kohe dhe nuk urinoj në fshikëz u mbush mirë.

Ju lutem vini re! Virgos bërë vetëm me ultratinguj transabdominal, sepse mjeku duhet tërhequr vërejtjen që më parë në lidhje me të, ashtu që ajo të dërgohet në një tjetër studim.
Transvaginal
Ndryshe nga hulumtimet e mëparshme, kjo metodë nuk kërkon trajnim të veçantë. Studimi Transvaginal përshtatshme për diagnostikimin e shteteve të ndryshme të shtatzënisë në fazat e hershme, zbulimin e tumoreve të mitrës dhe uretrës ovarian patologjisë shkakton mosmbajtjeje, dyzuretycheskyh çrregullime të zbulojë proceset inflamatore.


Ultratinguj legenit

Gjatë ultrazërit, në drejtim të patologjisë arsimor shqyrtoi: mitra, vezoret, tubat fallopiane, fshikëz,
Mitër
Studimi i vendosur: muret e saj madhësia, pozita, formë, strukturë. Uterus është hulumtohet për praninë e inflamacionit, tumoret (tumoreve malinje ose beninje, fybryom). Në rastin e patologjive hetuar karakteristikat e tyre dhe dimensionet.
Kur diagnostikimin komplikime shtatzënisë hetuar dhe tiparet e fetusit.

Vezoret
Përcaktohet nga madhësia, pozita në mitër, shuma e vlerësuar dhe disponueshmërinë e follicles, korpus luteum (treguesit ovulacionit), disponueshmërinë e tumoreve (cysts, tumore), e cila gjithashtu ka vlerësuar strukturën, formën, dimensionet. Studim zbuluar shenjat e inflamacionit ose trashje te skeletit te jashtem, e cila mund të shkaktojë infertilitetit.
Tubat fallopiane
Trashësi vlerësuar, pėrshkueshmėrisė, prania e inflamacionit. Ultrazërit mund të zbulojë shtatzëninë Tubalit, e cila është një gjendje e rrezikshme dhe kërkojnë ndërhyrje urgjente kirurgjikale.

Fshikëz
Për studimin e saj duhet peredpidhotovky atë të përshkruar më herët. Ju mund të përcaktojë strukturën e mureve të saj, prania e tumoreve dhe gurë.

Përgatitja për ultrazërit legenit
Gjatë ultrazërit, ju do të duhet një peshqir apo pecetë për të hequr xhel, si dhe pecetë mbi të cilën je shtrirë.
Ju lutem vini re se për diagnozë më të saktë dhe hulumtimi kërkon që zorrë ishte bosh dhe nuk ka pasur me gaz. Prandaj, në qoftë se një ultratinguj kryhet jo urgjente, atëherë ajo duhet të jenë të përgatitur paraprakisht.


Brenda 2-3 ditëve të ndjekin një dietë që kufizon futje tuaj të ushqimeve që shkaktojnë kapsllëk, bloating dhe rritjen e vanitet. Si rekomandime:
- off kohë për të hahet perime të papërpunuara, fruta, bukë kafe, qumësht, ëmbëlsira;
- Në ato ditë të marrin përgatitjet fermentalnыe: enzistal, festive, Creon, espumizan, panzinorm dhe të tjerët. Ata të përmirësuar tretjen dhe për të ndihmuar të shmangur bloating dhe kapsllëk. Ju mund të pini qymyr ose ujë kopër;

vdavaytesya mos pastrimin enemas, sepse ata shpesh rritjen e prodhimit të gazit;
- të marrë një pastrues për kapsllëk.

Hulumtimet e kryera në një stomak bosh, se është vakti fundit duhet të bëhet jo më herët se 10,12 orë dhe pas lëvizjeve të zorrëve.
Mitrës dhe shtojca e rekomanduar për të shqyrtuar në gjysmën e parë ose në mes të ciklit menstrual.
Kryerja e një studimi mbi follykulohenez caktuar për 59 dhe 11 në 15 ditë të ciklit menstrual.
Ultratinguj legenit në gratë si një ekzaminim parandalues, mbahet zakonisht në një fazë të ciklit menstrual.

Çfarë është saktësinë e Ultrasonografi varet se sa mirë ju do të ndiqni udhëzimet dhe të përgatisë për testin.
Edhe në mungesë të ankesave për të identifikuar patologjive fshehur procedurë të ngjashme duhet të bëhet 1 herë në 2 vjet, dhe pas 40 vjet - 1 vit. Nëse zbulohet ndonjë devijim apo shkelje, frekuencën e mjekut caktuar shqyrtimi i cili do të mbështetet në rezultatet e anketës dhe analizave shtesë.