Funksionet dhe nivelet testosterone në meshkuj


Testosterone - është hormon kryesor mashkullor seksi që ndikon vitalitetin, guximin, trup të fortë, potencë, etj Sipas ekspertëve të cilët studiojnë fiziologji mashkull, anatomi dhe sëmundje në zonën gjenitale (Andrology), është prania e këtij hormoni, njerëzit janë të nevojshme për të physique muskulare, forcën dhe durimin, një manifestim të interesit në seksit të kundërt. Lexoni se si të ndikojë në funksionin dhe nivelet e testosteronit në meshkujt në zhvillimin e tyre fizik dhe shëndetin.
Vitaminat për burrat


Sipas Endocrinologists, testosterone jo vetëm rregullon zhvillimin e spermës (spermatogenesis), dëshira seksuale dhe zhvillimin e organeve seksuale mashkullore, por gjithashtu ka një numër të funksioneve të tjera po aq të rëndësishme, duke ndihmuar për:
- djegia nënlëkurës yndyrë;
- rritja e indeve të muskujve;
- reduktimin e rrezikut të arteriosklerozës;
- asimilimi më të mirë të glukozës;
- kolesterol më të ulët;
- biosintezës së proteinave;
- duke zvogëluar rrezikun e lidhur me sëmundjet kardiovaskulare.
Kjo ndihmon për të arritur sukses dhe jo vetëm në jetën seksuale. Nga kjo varet se si njeriu është në gjendje të zgjidhë problemet vijnë nga situata të ndryshme të vështira, të marrë vendime të rëndësishme. Sepse testosterone është quajtur shpesh "fituesit e hormoneve." Mënyra se si një njeri në gjendje për të përballuar me vështirësitë dhe për të arritur sukses, varet nga niveli i testosteronit. Në njerëz të suksesshëm, ajo rrit për të ndihmuar pohojnë edhe më shumë.


Funksionet e testosterone
Përkundër faktit se testosterone është një hormon seksi, funksionet e tij nuk mund të reduktohet vetëm në faktin se përgjegjësia për aktivitetet e këtij sektori. Përveç kësaj, ajo:
- kontribuon në formimin e karakterit të vërtetë mashkull - kokëfortë, aktiv dhe të fortë, të prirur për aventura, etj.;
- kontrollon dhe aktivizon metabolizmin e trupit;
- të rinjtë dhe rritjet e vazhdueshme në jetëgjatësisë;
- akuzat gaz dhe optimizëm;
- përgjegjës për rritjen e muskujve;

- ndihmon djegur dhjamin;
- normalizes indet e kockave;
- ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe enëve të gjakut;
- përgjegjës për funksionin ngrerë dhe dallimet dytësore seksuale;
- drejton interes për gratë dhe dërgon riprodhimin;
- kontrollon prodhimin e spermës dhe aftësinë e tyre fekondimit.

Niveli i testosterone në meshkuj
Niveli i testosteronit tek meshkujt gradualisht rritet dhe arrin një maksimum prej 18 vjet, e cila vazhdon të 30-40 vjet. Rënia e tij nuk do të ndodhë menjëherë, por gradualisht. Brenda një viti, niveli i testosteronit mund të shkojnë deri në 1 apo 2% të totalit. Kjo shifër mund të ndryshojë, në varësi të një numri faktorësh të rëndësishëm. Rënia e testosterone mund të ndikojë:

- abuzimi me alkoolin;
- lodhje kronike dhe stresi;
- mënyrë jetese të sëmurë;
- ilaçe të pakontrolluara (diuretike, stomakut, qetësuesit, etj);
- prania e sëmundjeve infektive akute dhe kronike;
- ekologjia e keqe dhe puna e dëmshme uyazyka.

Konsiderohet se shkalla normal i testosteronit në gjak është në rangun 350-1000 njësi. Vjetër një njeri bëhet, më të ulët nivelin e hormoneve seksuale. Sipas të dhënave mesatare statistikore në moshën 60 në meshkuj testosterone bëhen më pak se pjesa e pestë, dhe kjo çon në moshën menopauzës. Manifestimet e saj - imunitet të reduktuar, performancës, funksion ngrerë, prish gjumin, humbje e mases muskulore, rritje Ndjeshmëria kockave, etj

Në disa raste, burra të ulur nivelet e testosteronit në moshën 30 vjeç, kur kulmi ende herët. Kjo rënie e përkohshme mund të provokojë lodhje të fortë, rritjen mendore dhe fizike ushtrimi, trauma, dietë paekuilibruar (uria), stres psikologjik, etj
Studimet shkencore kanë treguar se një nga arsyet kryesore për fillimin e një sulmi në zemër në të rinjtë, mungesa e testosteronit.

Mungesa e testosterone tepërt
Ka mungesë as hormoneve të tepërta seksi, mund të ndikojë pozitivisht në trupin mashkullor. Devijimet nga norma të japë një "anësore", efekte që ndikojnë jo vetëm pamjen, por edhe natyrën e njeriut. Nëse nivelet testosterone poshtë 350 njësi, ajo provokon zhvillimin e sëmundjeve kardiovaskulare.

Mungesa e testosterone ndikon:
- një figurë - bëhet si femër yndyrë të depozituara në gjoks, mollaqe, kofshë, bark;
- toni i zërit është i lartë;
- flokët - duke e lënë master kokë;
- Memory - është përkeqësuar;
- ereksionit - mungon;
- Karakteri - bëhet e butë, e ndjeshme;
- nuk është një shtet i nervozizmi dhe ankthi.
Teprica testosterone është shprehur në:
- agresioni dhe zemërimi;
- rritur Ashpërsi;
- nervozizëm;
- Mungesa e vetë-ruajtjes;

- Sjellja e papërshtatshme;
- çrregullime të gjumit.

Si për të rritur nivelet e testosteronit
Për të rritur nivelet e testosteronit në normale, ju mund të përdorni këto këshilla:
- shpesh hani rrënjë selino;
- para se të shkojnë në shtrat, hani 2-3 lugë fara luledielli;
- marrë xhensen tretësirë ​​20-25 pika 3 herë në ditë;
- abstenojnë nga alkooli;
- Krijimi i një dietë të ekuilibruar;
- abstenojnë nga yndyra e kafshëve dhe të gatuaj ushqim duke përdorur vajra bimore;

- sa më shpesh të jetë e mundur të përfshijnë në dietën e peshkut dhe prodhimet e detit;
- hani tri herë në ditë për 1 lugë gjelle oats mbirë;
- le trupi plotë pjesa tjetër - gjumë të paktën 7-8 orë;
- Replace qengji, mish derri dhe viçi, pulave dhe lepuri;
- në praninë e peshë të tepërt, të përpiqen për ta kthyer formën e trupit tuaj;
- nuk e teproni me aktivitete fizike;
- më shpesh në ajër të pastër dhe të pushojnë në natyrë;
- Të çojë një mënyrë jetese të shëndetshme.