Ultratinguj e mëlçisë - edukimi


Për sëmundjet e duhur diagnozës hepatological dhe internals kërkimore planifikuara rëndësi të madhe në prag të gjendjes së procedurës traktit ndihmon tretjen e ushqimit. Prandaj është e rëndësishme për të vëzhguar disa rregulla dhe me ultratinguj të mëlçisë para: Përgatitja nuk është e komplikuar dhe është disa hapa të thjeshtë që do të ndihmojë radiologët bëjë përshkrimin e duhur dhe transkriptin e rezultateve.

Si për t'u përgatitur për një ultrazërit të mëlçisë?Kur me ultratinguj është e rëndësishme që zorrë nuk ishte përqëndrime të mëdha të gazeve dhe feces. Pra, të jetë i sigurt për të sondazh i kryer në një stomak bosh, mundësisht në mëngjes. Është e rekomanduar që vakt e fundit është bërë një natë më parë, për 8-10 orë para ultrazërit.

Nëse një sesion bie në pasdite lejuar një mëngjes të lehta, për shembull, pak lugë bollgur pa yndyrë ose supë perimesh. Kjo është e padëshirueshme për të përdorur produktet që shkaktojnë fryrje:

 • fibra;

 • lakër;

 • qumësht e tërë;

 • bishtajore

 • bukë thekre;

 • fruta të freskëta.


 • Tendenca e njeriut në rritjen e formimin e gazit në zorrët kërkon marrjen e masave më të rëndë - duke marrë një ditë më parë ultrazërit ndonjë sorbent, dhe 2-3 ditë Espumizanu droga të tipit. Në disa raste i caktuar 1 ose 2 spastrimit klizmë ditë përpara procedurës.

  Përgatitja e pacientit me ultratinguj e mëlçisë dhe tëmthit fshikëz


  Ekzaminimi Vështirësia e tëmthit është nevoja që të shqyrtojë me kujdes kanalet e tij dhe për të identifikuar shkallën e autoritetit dhe nivelin e reduktimit të prodhimit biliare në përgjigje të marrjes të ushqimit.
  Kështu, faza e parë e përgatitjes për ultrazërit para këtyre rregullave analoge për të përshkruar gjendjen e mëlçisë. Në tëmthit fazën e dytë shqyrtohet pas një vakt, zakonisht një numër i vogël i ndonjë produkteve yndyrë qumështi (krem kosi). Kjo ju lejon për të përcaktuar saktë nëse trupit të reduktuar sa biliare është prodhuar, kanalet se si të pastër.

  Përgatitja për ultrazërit të mëlçisë dhe pankreasit


  Shpesh në bashkëpunim me hulumtime kryhen diagnoza hepatolohycheskymy dhe pankreasit, veçanërisht në rastet e dyshuara hepatiti A ose sëmundje Botkin-së ("verdhëz").
  Për të duhet të përgatiten për të ultrazërit, ju duhet:

 • Mos hani për 5-6 orë para procedurës.

 • Me rritjen e vanitet 3-4 ditë para ultratinguj nuk përdorin ushqime të tolerohet dobët dhe ushqimi provokon vanitet.

 • Merrni përgatitjet enzimë (enzistal, pancreatin, festive).

 • Pini Espumizan në 2 ditë para diagnostifikim ultratinguj.

 • Një herë të pastruar zorrët me një laksativ i butë apo klizmë.


 • Përgatitja para ultratinguj të mëlçisë dhe shpretkës


  Në mëlçi dhe trupin e lezioneve toksike, sindromës akute dehje ose hepatitit viral kryer ekzaminimin e mëtejshëm të shpretkës. Në qoftë se me ultratinguj është bërë nga kjo agjenci, trajnimi masa të veçanta është e nevojshme, por zakonisht shpretkë studim së bashku me komponentët e tjerë të traktit digjestiv. Prandaj, është e dëshirueshme që të ndjekin të njëjtat rregulla si më parë me ultratinguj të mëlçisë;


 • Hani fundit për 8 orë para procedurës.

 • Mos hani qumësht, fruta të freskëta dhe perime, varieteteve miell bukë e,, ushqime të errët me yndyrë skuqura, bishtajore, kërpudha, pijet joalkoolike, çaj ose kafe të fortë.

 • Kur nxjerrje gazi përdorim sorbent (aktivizimit të karbonit, Enterosgel, polisorb).

 • Bëni microclysters spastrimit një herë ose të marrë laxatives natyrore.