Çfarë e bën stomakun fibrogastroduodenoscopy


Njerëzit të cilët kanë probleme me sistemin e tretjes, për diagnozën e mëtejshme duhet t'i nënshtrohen procedurës së fibrogastroscopy. Detajet që tregon barkun fibrogastroduodenoscopy shikojmë më tej në artikull. Kjo metodë është më e informative, sepse ai ua mundëson për të shqyrtuar gjendjen e stomakut dhe zorrët me sy.
Analiza fibrogastroduodenoscopy - çfarë është ajo?
Kjo metodë ofron një pasqyrë të gjendjes së sistemit të tretjes nëpërmjet fybrohastroskopa. Kjo është një pajisje fleksibël fibra, në fund të së cilës është dritë. Në tub është një kanal të veçantë në të cilën ju mund të hyjë pincë biopsi ose instrumente të tjera.


Fibrogastroduodenoscopy (deshifrim shkurtim të thotë "fybrohastroduoneskopyya") ju lejon të merrni informacion në lidhje me çdo ndryshim, për të marrë një mostër e indeve për testim laboratorik, për të zbuluar fazat e hershme të pranisë së tumoreve.
Gjithashtu, metoda mundëson marrjen e mostrave të strukturave të dyshimta për analiza të mëtejshme dhe të diagnostikimit, për të identifikuar dhe ndaluar gjakderdhje dhe shëruar ulcerat.
Procedura është e rekomanduar për të kryer nëse pacienti ankohet:

 • të përzier;

 • urth rregullt;

 • humbje peshe të shpejtë;

 • ankim dhe bloating pasi të hahet;

 • belching keqe;

 • Shkelja e jashtëqitjes;

 • të vjella e gjakut.


 • Jo emëruar provimin:

 • personat me sëmundje serioze mendore;

 • vuajnë nga pamjaftueshmëria e mushkërive;

 • pacientët me fyt strep ose sëmundje të mushkërive kryer Gastroskopi pas shërimit.


 • Si është procedura fibrogastroduodenoscopy?

 • Pacienti ujitur lidocaine gojën dhe të vendosur në një shtrat në anën e majtë.

 • Pastaj mjeku jep zëdhënës, i cili është clamped mbyllur. Kjo parandalon prokusыvanye endoscope.

 • Pastaj gastroenterologist hyn në tub në zgavrën e gojës. Ajo është aktualisht më e pakëndshme. Nuk mund të jetë një refleks shaka dhe belching. Por dhimbja nuk është ndjerë. Studimi zgjat rreth një minutë. Nëse biopsi është kryer, studimi mund të zgjasë deri në 5-7 minuta.


 • Siklet mund të ndodhë edhe gjatë ditës. Efektet anësore Yyazytsirnist e 1% dhe fakti që ato të ndodhin për shkak të përvojës së mjekut.
  Sa është fibrogastroduodenoscopy nëpër hundë?
  Një alternativë për gastroscopy tradicional është transnazalno. Ajo përfshin ekzaminimin e organeve të brendshme duke futur endoscope me kalimin hundës. Problemi kryesor që lind kur gëlltitjes hetim është shfaqja e refleks vjella. Duke vënë një tub nëpër hundë mund të reduktojnë ndjeshëm siklet, duke e bërë ekzaminim më të përshtatshëm.

  Përveç kësaj, kjo metodë ka disa avantazhe:

 • mundësia për zbulimin e sëmundjeve nasopharynx;

 • kursim të dyanshëm komunikimin e pacientit dhe mjekut;

 • ka pak ndikim në trup dhe në tregues të tillë si norma impuls dhe presionin e gjakut, kështu që kjo metodë është e rekomanduar për të moshuarit.


 • Çfarë bën fibrogastroduodenoscopy?
  Gjatë testit, të gjitha informatat është shfaqur në kompjuter dhe të regjistruara. Nëse është e nevojshme, ju mund të nxjerrë një imazh të shtypura. Mjeku, vlerësimin e rezultateve, mund të bëjnë përfundimet e mëposhtme:

 • lezion mukozal (atrofi, inflamacion, ulcerat);

 • depërtueshmërisë i stomakut, ezofag;

 • prania e dhëmbëza, ngushtimi, kufizimeve;

 • formimit (kancer, polyps);

 • gastrit karakter;

 • prania dhe shkallën e zbaticë;

 • Disponueshmëria diverticulum (zgjatje e indeve të stomakut).


 • Sa shpesh mund të bëjë fibrogastroduodenoscopy?
  Kjo procedurë nuk mund të quhet e këndshme. Por kjo është plotësisht i sigurt dhe pa dhimbje, jo të dëmshme për pacientin. Prandaj rregulla për shpeshtësinë e saj nr. Fibrogastroduodenoscopy kryhet sa më shpesh që është e nevojshme.