Informacion bazë mbi birë mjekësore diagnostikuese veshkave


Indeksi artikull

Çfarë është një birë kist veshkave?Si është çaj veshkave?Kundërindikimet për çajPasojat e mundshme birë veshkave


Siç e dini, sipas statistikave të kërkimit çdo i katërti person në moshën 42 zbuloi një apo edhe veshka disa cysts më të madhe se 10 mm. Për më tepër, incidenca e sëmundjes është më i madh më i vjetër se personi, pak ka vetëm tetë prej njëqind njerëzve me këtë sëmundje kanë nevojë për trajtim serioz.
Nevoja për lloje të ndryshme të procedurave mjekësore lind vetëm kur ka ankesa e pacientit:

dhimbje ose siklet në projektimin e veshkave;
në ndryshim të natyrës së urinës ose vështirësi urinimi;
në presionin e lartë të gjakut.Gjithashtu pretekst për të trajtuar cist serioze të veshkave kockave është madhësia e madhe (50 mm ose më shumë) dhe prania e sëmundjeve të tjera të trupit, të tilla si pielonefrit apo urolithiasis. Nëse nuk ankesat e mësipërme, dhe kist veshkave nuk kalon 50 mm, është e rekomandueshme që pacienti rregullisht një herë ose dy herë në vit për të kryer studimin me ultratinguj e veshkave për të kontrolluar rritjen apo formimin e stabilitetit volumetrike dimensionale.

Sot me qëllim mjekësor-diagnostike teknikat më të suksesshme me invasiveness minimale është krizshkirna çaj veshkave. Në disa raste, ka indikacione mund të kryhet kirurgji laparaskopike apo qasje të hapur.


Çfarë është një birë kist veshkave?


Birë e cysts të veshkave - një manipulim mjekësor, i cili përfshin mprehtë arsimit përmbajtjen lëngshme thithje të saj, i cili është dërguar më pas për shqyrtim, dhe administrata shpesh sclerosant. Kryerja e kësaj procedure duke përdorur një gjilpërë speciale nën kontrollin e trupit me ultratinguj, ose X-ray të imazhit.


Kjo është e rëndësishme! Birë e cysts të veshkave me thithje përmbajtja e saj më shumë se gjysma e shpejt çoi në ri-shfaqjen e saj. Që nga ajo ishte vetëm një pjesë e zgjidhjes së problemit: përmbajtja kanë fshirë, dhe muret rreshtuan qelizat sekretojnë lëngun mbeti si përcakton zhvillimin e relapses. Aktualisht problemi rimbushëse herë drenazhuar kist ishte zhdukur, falë zgavrën metodë skleroza.

Zgavër sclerotherapy në birë kist veshkave është kryer duke futur etanol pastër (96%) në vlerë prej rreth një të katërtën e lëngshme larguar, gjithashtu e përdorur një kombinim të alkoolit me antibiotikë ose antiseptics, pas 7-15 minuta e cysts drogës nxjerra.


Kjo është e rëndësishme! Disa ekspertë rekomandojnë një kohë ekspozimi sclerosant më të gjatë (deri në 2 orë). Gjithashtu, në bazë të hulumtimit disa autorë 12 orë të ri-birë në veshka me futjen e etanolit apo substancë tjetër sclerosing jep një efekt shumë më të theksuara dhe redukton cysts rikthim yyazytsirnist.Si është çaj veshkave?


Veshkave procedurë kist birë kryhet nën anestezi lokale dhe në përgjithësi merr pak më shumë se një orë. Pacienti është kërkuar që të shtrihem në anën e shëndetshme ose stomakut, faqe birë veshkave të ardhmen është i përpunuar obkolyuyut antiseptik dhe anestetik drogës. Gjilpërë të veçantë birë shpojnë lëkurën dhe indet themelore, dhe kjo është e kontrolluar nga makinë me ultratinguj (X-ray) është futur në kockave nëpërmjet saj dhe të nxjerrë përmbajtjen e zgavrën. Në mënyrë tipike, të lëngshme marra gjatë birë të veshkave ka një ngjyrë të verdhë në kashtë, por në qoftë se kist ka degjeneruar në një tumor malinj, ajo mund të ketë larmë të kuqe ose edhe kafe.

Disa nga të lëngshme që rezulton është dërguar në citologjike dhe hulumtim biokimike. Pas evakuimit të përmbajtjes së spadayutsya mur kist, dhe zgavër është futur agjent kontrast të kontrolloni nëse ajo nuk është raportuar me gota ose lohankoy veshkave. Nëse zgavër është izoluar nga strukturat e tjera të veshkave të mbajtur të dhëna medikamente sclerosing.


Kundërindikimet për çaj


Në disa raste, çaj veshkave nuk mund të bëhet nëse ka contraindications:
Cysts të shumta apo multi - për të arritur një rezultat pozitiv nga birë të veshkave duhet të hiqni të gjitha përmbajtjet dhe sklerozyrovat cysts ose të gjitha kamerat e një arsim, por këtë kurs të procedurës patologjisë veshkave të vështirë për të bërë në sasi të mjaftueshme;
Kalcifikim ose mur sklerozë kist - nëpërmjet membranës konsolidimi cistike pas heqjes spadaetsya fluide nuk është për shkak të një birë në këtë rast në mënyrë efektive;
Parapelvykalnoe vend kist - në këtë qasje vend chrezkozhnыy në arsim është e vështirë;

Kist, së bashku me sistemin e zgavër të veshkave - futjen e agjentëve sclerosing nuk është e mundur, për shkak se ata janë të përhapur në sistemet zgavër veshkat, dëmtuar atë;
Kist diametër më të madh se 75-80 mm - në këto madhësi yyazytsirnist përsëritjen e tij pas birë është mjaft e lartë.
Kjo është e rëndësishme! Cysts më të mëdha, më të ulët efektiviteti i sclerotherapy. Kjo deklaratë vlen për subjektet diametër cilëve tejkaluar 7 centimetra.
Në këto raste e cysts veshkave çaj me futjen e etanolit nuk mund të jetë efektive apo jo në dispozicion për shkak të lokalizimin e arsimit, si kryhen trajtimet alternative, të tilla si kirurgji ose heqjen laparaskopike nëpërmjet qasje të hapur.Pasojat e mundshme birë veshkave


Veshkave birë - një procedurë kryhet në një mjedis ambulatore dhe në shumicën e rasteve nuk kërkojnë vëzhgim spitalor. Pasojat çaj veshkave janë të rralla, pasi aftësia e makinave moderne me ultratinguj të ju lejojnë për të shmangur gabimet më yyazytsirnyh gjatë manipulimit, të tilla si dëmtimi i enëve të gjakut të mëdha dhe / ose veshkat pyelocaliceal sistemit.
Yyazytsirnist i komplikimeve infektive të kësaj procedure është gjithashtu i ulët, si pas marrjes së një pacient birë caktuar ndaj antibiotikëve profilaktike natyrisht.

Nganjëherë pacientët mund të vëzhgojnë efektet e tilla çaj veshkave si vjellje, ethe, hematoma në birë, urinë e kuqe, por zakonisht të gjitha këto fenomene janë të shkurtër dhe nuk kërkojnë trajtim të veçantë.

Kjo është e rëndësishme! Pas shpuese dhe sclerotherapy yyazytsirnist cysts kuruar është 74-100%, nëse procedura është kryer dy herë (e dyta 12 orë me pas e parë), kjo shifër arrin në 94%.