Heqja e veshkave, rehabilitimin dhe dietë pas largimit


Pas një operacioni për të hequr veshkën vjen e ashtuquajtura hypertrophy kompensuese në të majtë të veshkave. Kjo do të thotë se disa nga shtesat madhësisë, dhe rritje në gjysmën e glomerular filtrimit. Nëse ruajtur veshkave plotësisht të shëndetshme, ajo është në gjendje për të ruajtur stabilitetin e mjedisit të brendshëm, dhe një dietë të veçantë pas largimit të veshkave mund të përmirësojë këto procese.
Qëndroi në funksionin e veshkave të njeriut shpesh të detyruar për të kufizuar mundësitë e tyre, për këtë arsye, për të vazhduar shëndetin e saj për të shmangur tendosje të tepruar fizike, hani ushqim të vetëm të shëndetshme dhe të cilësisë, të kujdesen për shëndetin e tyre, parandalimin e ndotjes e trupit infeksionet dhe viruset.


Çdo dëmtim të sëmundjeve të trupit është më mirë për të shkuar te mjeku dhe të mos angazhohen në konsum te pakontrolluar të barnave. Për të ruajtur shëndetin e organeve vitale nevojë për pushim dhe të vëzhgojë mënyrën e punës.


Rregullat e përgjithshme për Rehabilitimin


Në largimin e parë shikim - një fjalë shumë të frikshme. Njëri nuk duhet të supozojmë se ajo do të jetë vendimi. Nëse personi dhe pas heqjes së veshkave dëshiruar, ai mund të kthehet në normale, por për uyazyka respektimin e rregullave të thjeshta.

Menjëherë pas operacionit pacienti duhet të qëndrojë në pozicionin e shtrirë në shpinë dhe të mos bëjë ndonjë lëvizje të papritur për të parandaluar zhvendosjen e veshkat joints këmbë. Në fund të stafit parë postoperative ditë mjekësore ndihmon pacientin që të fillojnë të kthehen në anën. Nëse pas 2-3 ditë u vu re komplikime, pacienti fillon të ulet, dhe në ditën e katërt - duhet të merrni deri.
Në procesin e kalimit të gjithë periudhën e hershme e rehabilitimit pacienti ka nevojë aktivizimin jo të fortë përmes mocionet me duart dhe këmbët e tij, ushtrime të frymëmarrjes dhe të kthehet nga njëra anë në tjetrën.

Zakonisht rehabilitimi pas operacionit për të hequr veshka është nga 1 - 15 vjet. Në këtë kohë, veshkave, të kontabilitetit për ngarkesën e mbetur të madh, në mënyrë për të kompensuar mungesën e trupit edhe të plotë. Për shkak të përshtatjes me kushtet e reja të një veshkë të shëndetshme fillon të rritet, duke shkaktuar dhimbje xhoko shurdhër. Por kjo veti nuk është e rrezikshme dhe me kalimin e kohës është e tyre. Menjëherë pas daljes nga spitali personi i propozuar vidyazykatysya nga aktiviteti i tepruar fizik.
Hulumtimet klinike të organizuara nga specialistë, të sjellë uyazyka mbetur veshkave për funksionimin e duhur të plotë copes me detyrën e tij. Ndonjëherë kompensimi është më e shpejtë se një vit ose një e gjysmë. Herën e parë pas operacionit - një periudhë të vështirë, kur për të përpiqen për të shmangur infeksionet apo helmim ushqimor.

Ushtrim të moderuar do të përfitojnë. Gjithashtu trajtimi dobishme të ujit. Nëse jeni duke respektuar me kujdes rregullat higjienike, duke ruajtur pastërtinë e lëkurës, atëherë procesi do të lehtësojë funksionin nxjerrës të veshkave. Përveç kësaj, përmes lëkurës është excreted nga toksina trupit dhe shumë toksina si dhe të shkoni në banjë ose sauna për 2-3 herë në muaj.
Gjithashtu rehabilitimi pas nephrectomy është për të ruajtur shëndetin ruajtur veshkave. Për këtë qëllim:shmangur lezione infektive;
koha për të filluar trajtimin e inflamacionit akut ose kronik;
parandaluar hipotermi;
gjithmonë ndjekin mjek i cili do të vlerësojë gjendjen e veshkave mbetur.

Ushqimi pas operacionit


Në të parë ose pas operacionit për të hequr veshkat ruajtur trupin nëpërmjet një dalë. Tre ditë pas nephrectomy lejohen të përdorin një sasi të vogël të ushqimit. Rregulli bazë e ushqimit - kjo përdorin vetëm ushqime të freskëta dhe prodhime të freskëta. Është po aq e rëndësishme për të ruajtur produktet e përdorura.

Një tjetër rregull - një respekt për ushqim. Është e ndaluar për të ngrënë sanduiçe. Edhe për t'u zgjedhur në mënyrë që të jetë në gjendje për të minimizuar barrën e veshkave dhe të mëlçisë. Ushqim për pacientin që të pasurohet me micronutrients dhe vitamina dhe të lehtë asimiluar nga trupi.
Ushqimi pas nephrectomy përfshin vetëm të hahet një dietë të lartë në vitamina. Është më mirë që të përfshijë në dietë e varieteteve të ulët-yndyrë krem ​​kosi, vezë, perime, mjaltë, por nuk abuzojnë produktet e listuara.

Zakone të ndryshojë në mënyrë dramatike hahet padëshirueshme, të tilla si jo të rekomanduara papritur të lëvizë nga perime dhe proteina qumështi ngrënies, etj Tranzicioni duhet të zbatohet gradualisht duke zëvendësuar disa produkte të tjera.
Nëse është e mundur, të jetë konsumi vidyazykatysya e ushqimeve të kripura dhe shumë aromë, një shumëllojshmëri të ushqimeve të konservuara, pasi ato janë veçanërisht të vështira për trupin e perceptuar e njeriut.
Është e ndaluar për të pirë ujë mineral rregullisht për shkak të përqendrimit të lartë të kripërave. Është e rëndësishme të marrin në konsideratë faktin se veshkave është në gjendje të përpunojë një sasi të madhe të kripës, sepse rreziku i gurëve në të rritet fuqishëm.

Shumë pacientë besojnë se lehtësojë ndjeshëm punën lënë veshkave vidyazytsi duhur plotë e kripës dhe të përdorin një sasi të vogël të lëngshme. Ekspertët besojnë se nevoja për masa të tilla ekstreme në dispozicion, gjëja kryesore - ajo pajtueshmërinë me rregullat e të ngrënit shëndetshëm.


Produktet e rekomanduara dhe të ndaluara


Ushqimi është personi që ka pësuar heqja e një veshkë duhet të jenë të larmishme dhe të përmbajë të gjitha mineralet e nevojshme të trupit dhe vitaminat e nevojshme sasinë e yndyrës, proteinave dhe karbohidrateve.Për të përmirësuar shijen e enët gatuar ju mund të përdorni kanellë, qimnon ose acid limoni. Çdo ditë është e rekomanduar për të konsumuar 3 - 5 gram kripë, por kripa shtuar në ushqim nuk është e nevojshme. Vetëm pas kripë gatimit nuk mund të shtohet.
Gjithashtu ushqimi i njeriut duhet të jetë i pjesshëm, pra numri i ngrënies mund të jetë deri në gjashtë herë në ditë. Burimet e proteinave mund të jetë viçi, derri, djathë, vezë dhe soje, por nuk duhet të abuzojë me to për shkak të stresit shtesë në trup. Pacienti duhet të jetë i sigurt për të ngrënë ushqime të pasuruar me karbohidratet.

Me dietë më të mirë për të përjashtuar produktet dhe enët e tilla:ujë të gazuara;
shumëllojshmëri të ëmbëlsirave;
supë me një përqendrim të lartë të extractives;
turshi;
fasule;
Enët tymosur;
snacks;
ushqim të konservuar.Është e rëndësishme që të ndjekin rregullat që konsumi i ushqimeve të lartë kalori nuk ishte, siç është nevoja për të mbajtur një peshë optimale trupore. Kjo përmirëson ndjeshëm shëndetin dhe parandalon pacientit zhvillimin e një numër të madh të problemeve, e cila gjithmonë mbetet një rrezik duke injoruar parandalimin.

Kështu, me respektim të kujdesshëm të një kursi dietë të rehabilitimit trupi pas nephrectomy thjeshtuar në mënyrë të konsiderueshme, dhe pacienti ndjehet shumë më mirë.