Tërheqja e gurë urinar nga trupi


Një nga sëmundjet më të zakonshme është urolithiasis, lidhur kryesisht me çrregullime metabolike, dhe ndryshimi funksioni patologjike vnutrysekretornoy disa gjëndra: hipofizës, tiroide, gjëndrrat paratiroide dhe veshkave. Gurë urinar, shumica e të cilave lindin për shkak të ushqyerit e dobët, përdorimi i zgjatur i produkteve që përmbajnë të prekursorëve për formimin e kripërave të oksalik dhe urinës në sasi të mëdha. Gjithashtu kontribuon në zhvillimin e urolithiasis në stagnimit mocheobrazuyuschyh e urinës dhe traktit urinar. Të gjithë këta faktorë krijojnë uyazyka favorshme për humbjen e urinës tretur në të, Kristal kripë dhe formimin e gurë e kompozimit të ndryshme, forma dhe madhësia.


Simptomë kryesore që tregon sëmundje është sulmet e papritur e dhimbje barku i veshkave, shfaqen dhimbje si e papritur të fortë në shpinë apo bark. Dhimbja mund të ndodhë në çdo kohë të ditës në një person në dukje krejtësisht të shëndetshëm. Edhe me ndryshimin e dhimbje trupore nuk largohem. Nuk mund të jenë të përzier dhe të vjella. Urinim i shpeshtë në pjesë të vogla urinë nuk është gjithashtu e rrallë për gurë në veshka. Kur këto shenja duhet të kontaktoni menjëherë një mjek, i cili pas diagnozës, në bazë të testeve laboratorike dhe X-rrezeve, të përshkruajnë trajtim. Tërheqja e gurë urinar dhe eliminimin nga trupi provokuar ata, procesin inflamator duke përdorur metoda zyrtare dhe mjekësi tradicionale.


Tërheqja e gurëve dhe rërës nga trupi me urolithiasis promovuar recetave të mëposhtme:

1) Hidh jar në fund shell pisha arra shtresë 2 cm dhe mbush 70% alkool për 1 cm mbi guaskë arre. Mbyllni kapakun dhe të vënë në një vend të errët për 10 ditë, herë pas here lëkundje. Drain. Merrni 1 lugë çaji 3 herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies. Infuzion para përdorimit holluar në ujë 1 lugë çaji në 25 ml ujë. Kursi i trajtimit 4 javësh pushim 4tyzhnya. Kryen 3 trajtim për rezultate optimale.

2) Për lehtësimin e dhimbjeve në fshikëz është e rekomanduar për të bërë një infuzion klizmë e bimëve medicinale tërfili, kamomil dhe alte marrë 1 lugë gjelle për 1 litër ujë të valë. Insistojnë 30 minuta, kullimin. Mbani klizmë 15-20 minuta.
3) heqjen e gurëve nga fshikëza ndihmon çaj thatë me u rrit hips dhe rrënjët vuri përballë bedryntsya. Merrni pjesë të barabarta bedrentsa grimcuar rrënjë dhe hips grimcuar. Shkruani një kavanoz qelqi dhe përzierje tërësisht. Çaj të marrë 1 lugë gjelle koleksion krijoj një filxhan me ujë të valë. Insistojnë 20 minuta, tendosje dhe pije duke shtuar 1 lugë çaji mjaltë. Pini çaj tri herë në ditë, pas ngrënies.

4) bluaj në një mortajë apo kafe mulli 70 bizele piper i zi dhe përzierje me 1 filxhan miell gruri. Me piper miell për të piqem në një tigan të nxehtë pa vaj 35 tortillas 2-3 cm diametër secila. 1 ngrënë tortë çdo ditë. Brumë për tortë përgatitur si më poshtë: shtoni miell aq shumë ujë që brumë otlypalo duart dhe lirisht raskatыvalos.
5) për të hequr gurë urinar derdh 4 lugë copëtuar rrënjët majdanoz 100 ml ujë të valë dhe 8 orë në një termos. Merrni 1 lugë gjelle 4 herë në ditë për gjysmë ore para një vakt.

6) Merrni 2 lugë copëtuar rrënjë rodhe dhe plotësoni 1/2 litër ujë të valë. Boil në një banjë me ujë për 30 minuta. Ftohtë, kullimin, shtrydh të lëndëve të para. Merrni 1/2 filxhan 3 herë në ditë 1 orë para ushqimit.

7) Për shkatërrimin shpërbërjen gurët në veshka, tëmthit fshikëz është e rekomanduar për të pirë infuzion me lule e kulpër. Për të përgatitur për të marrë 2 teaspoons e luleve dhe pour 1 filxhan me ujë të valë. Mbush në një termos për 4 orë. Pini 3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies për 1/3 filxhan.

8) Gjithashtu, të shpëtoj prej gurëve urinar ndihmon në vijim. Merrni 6 lugë rrënjë copëtuar dhe u rrit hips pour 3 gota ujë të valë. Vendoseni në një banjë me ujë dhe kuzhinier në çiban të ulët për 15 minuta nga momenti i valë. Pije të ngrohtë gotë lëng mishi 3 ditë një orë pasi të hahet. Pas 30 minuta pas duke marrë supë nga hips duhet të pini 1/2 filxhan supë herbs bearberry, i cili është i përgatitur si më poshtë: të marrë 3 lugë herbs bearberry dhe derdh 3 gota ujë të valë. Vihet në zjarr dhe vlim ilaç për 2/3 e vëllimit origjinal.

9) për të shpërndarë gurë në veshka dhe fshikëz është e rekomanduar për të pirë një zierje e horsetail. Merrni horsetail 50g barishte dhe pour 1 filxhan ujë të valë. Cook në një banjë me ujë në ujë të ulët vlim për 20 minuta, cool, tendosje përmes napë dhe të marrë 3 tbsp 3-4 herë në ditë.
Paralelisht, ajo është e rekomanduar për të marrë banjot ulur me shtimin e zierje me ujë të horsetail. Në 10 kg peshë trupore prej 200 ml supë. Supë është e përgatitur si më poshtë 1/2 filxhan barishte horsetail për 1 litër ujë të valë. Kuzhinier 15 minuta në një termos dhe insistojnë 2 orë. Temperatura Bath 42-43 gradë. Koha e procedurës për 15 minuta.

10) Një mjet efektiv për heqjen e gurëve nga trupi konsiderohet lëng panxhar, e cila kontribuon në gradual dhe të qetë shpërbërjen e tyre. Pini lëng të freskët panxhar për një kohë të gjatë për çdo ditë, 2-3 gota.
11) pa dhimbje heq rërë dhe gurë nga lëng limoni veshkave. Ju duhet të përzierje një gotë me ujë të zier të ftohtë me lëng e 1/2 limon. Pi dy javë në mëngjes në një stomak bosh, dhe 30 minuta para drekës dhe 1 orë para gjumit.
12) me gurë të dobishme të freskëta lëng bar gruri. Kjo kërkon që të bar bar gruri, pije atë mirë dhe të shtrembërojnë një mulli mishit. Shtrydh lëng me napë. Pini 2 lugë 4 herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies.


Gjithashtu në mënyrë efektive të bërë ekstrakt bar gruri. Brew 2 lugë herbs ujë të zier. Insistojnë 1 orë në një vend të ngrohtë, tendosje dhe pije 1 lugë gjelle herë lozhke3 një ditë 1 orë para se vakt.