Hemodializë veshkave


Hemodializë - Metoda e pastrimit gjakun nga produkteve toksike të metabolizmit të dështimit të veshkave akute dhe kronike. Për makinë dializë është përdorur, i njohur gjerësisht si veshka artificiale - hemodyalyzator.

Indikacionet për dializëIndikacionet për procedurën e keni sëmundje të veshkave, në të cilën gjaku nga një produkt natyral pastrimi jetë e pamundur. Këto janë:

 • pamjaftueshmeria renale acute dhe sëmundje kronike;

 • helmet rënda helmimi mund të depërtojnë përmes hemodializë cipë;

 • helmim alkoolet;

 • Elektrolitet e parregullt në gjak;

 • Organet gipergidratatsiya (edemë të trurit, edemë pulmonare).


 • Nëse diagnoza e dështimit akute renale të ketë kohë të mjaftueshme për trajtime disa dializë për trupin shëruar dhe njeriu shëruar.
  Treguesi kryesor për hemodializë ende është faza e fundit e dështimit kronike të veshkave. Ajo është përdorur për të lehtësuar gjendjen e pacientit dhe zgjasin jetën, kur trupi nuk është në gjendje të kryejë funksionin e tij për të pastruar gjakun. Pyetja se sa jetojnë në hemodializë. Mjekësia moderne e quan mesatare - 20-25 vjet.

  Ushqyerit dhe veshkave dializë


  Pasi kjo procedurë është dietë shumë e rëndësishme, rregullat themelore të cilat janë:

 • Reduktimi ose përjashtimi ndonjëherë plotë e kripës.

 • Kontroll të rreptë të vëllimit lëngjeve të përdorura.

 • Futje rritur proteina (në krahasim me periudhën e preddyalyznыm).

 • Reduktimi në dietë e ushqimeve të lartë në kalium dhe fosfor.


 • Ndoshta më e vështirë në dietë mund të quhet kufizuar konsumin e ujit. Standardet e vendosura në mes të dyalyzamy llogaritur thjesht - ajo nuk duhet të tejkalojë urinë Doza ditore plus një shtesë prej 05 litra. Në këtë rregull përfshijnë të lëngshme të përfshira në supave, lëngje, fruta, enët e qumështit. Luhatje në peshë rreth 2 kg përpjetë sugjeron abuzimin e vonuar lëngun e saj në trup. Për të lehtësuar etjen mund të thith një copë akulli, i cili mund të jetë jo vetëm ujë, por edhe me lëng. Një fetë e limon gjithashtu promovon jargëzim, e cila ndihmon në lehtësimin e etje.

  Kufizojnë ose, nëse është e mundur, një refuzim të plotë të kripës gjithashtu shkakton një ulje etje. Disa enët kripë janë më të mira në formën e përfunduar. Për të zëvendësuar kripë pa humbur enët shije, ju mund të përdorni herbs, fletë gji, piper dhe kështu me radhë. D.
  Në mezhdyalyznыy gjatë aftësinë e trupit për të akumulimit të kaliumit mund të çojë në pasoja të trishtuar. Prandaj, si konsum kripë produktet kaliyvmisnyh duhet të jetë rreptësisht i kufizuar. Ky produkte të tilla si:

 • qumështi i kondensuar;

 • perime (fasule, patate, kërpudha dhe spinaq);

 • fruta (banane, fruta të thata, raven, arra);

 • pije (kafe, verë, kakao);

 • bukë, krunde, pjekje përmbajnë kakao.


 • Frutat përpara se të hahet më mirë të valoj në ujë të bollshëm apo copa narizuyuchy vogla, thith për 8-10 orë.
  Rritja e nivelit të fosforit në trup me kalimin e kohës mund të shkaktojë në metabolizmin e kalciumit dhe kockave lezione. Ne kemi nevojë për të trajtuar me kujdes përdorimin e produkteve në vijim:

 • djathë;

 • rropulli (mëlçisë, veshkave, zemra);

 • tymosur dhe skuqur peshk, havjar;

 • çokollatë

 • vezë e verdhë veze.


 • Proteina duhet të jetë 60-150 gram në ditë dhe përbëhet nga lloje të ligët e mishit (mish viçi, lepuri, gjeldeti, mish pule).

  Kundërindikimet për dializë


  Ne nuk mund të kryejë procedurën e pastrimit të gjakut, në qoftë se asnjë simptomë ose sëmundje:

 • presion gjaku i ulët;

 • Koagulimit të ulët të gjakut (kjo kërcënon gjakderdhje të pakontrolluar);

 • sëmundjet e sistemit kardiovaskular, në të cilën hemodializë mund të shkaktojë një përkeqësim të pacientit;

 • inflamacion;

 • onkologji;

 • sëmundje psikologjike.