Çfarë nephrostomy vendosur në instalimin e veshkave dhe heqjen


Indeksi artikull

Qëllimi i manipulimitKundërindikimet nephrostomy

Faza përgatitoreHolding nephrostomyKujdesi pas nephrostomyHiq nefrostomы
Nephrostomy në veshka - është për të krijuar një kanal komunikimi ndërmjet sipërfaqes së trupit dhe lohankoy veshkave. Për këtë kanal arrin tub kullimi ndihmon për të realizuar urinës nga legen veshkave. Nephrostomy imponuar për shkelje të shkarkimit natyrore e urinës uretrës, forma e pielonefrit purulent, hydronephrosis akut ose pas një operacioni në veshka.


Si rregull, të vendosura pas nephrostomy korallovydnыh të hequr gurët në veshka, në qoftë se dëmtuar veshkat dhe ureters, shkarkimin urinar në formimin e gabuar titullin e tumorit.


Qëllimi i manipulimit


Qëllimi kryesor i zbatimit nephrostomy për pacientët me patologji onkologjike - një shkarkesë të restaurimit e urinës nga veshkat gjatë formimit të tumoreve në legen, ndërsa rrjedha e onkologjisë dhe gurët në veshka, ngushtim ureteral me ose në lezionet e metastases peritoneal ose presionin e tumorit në ureters.

Rivendosja rrjedhën normale të urinës bën të mundur për të parandaluar shkatërrimin e hydronephrosis trupit, pyelonephritis dhe dështimit akute renale.
Në disa pacientë, nephrostomy përdoret për të fituar qasje në krye të uretrës, zbatimin e kimioterapia, dhe për të përgatitur pacientit për kirurgji të mëtejshme. Ndonjëherë kryer nephrostomy për organizimin e një provim të veçantë.


Kundërindikimet nephrostomy


Të Kundërindikimet kryesore të nephrostomy përfshijnë:
Koagulimit të gjakut - tromotsytopenyya, hemofilia, etj
Pakontrolluar presioni rritje të gjakut.
Perdorimi i anticoagulants - heparin, aspirin, etj

Faza përgatitore

Para fillimit të nephrostomy duhet së pari të bëjë një listë të testeve - urinalysis, e gjakut komplet, kimi e gjakut, urinës florën bakteriale. Gjithashtu bëhet me ultratinguj e veshkave. Ndonjëherë kërkon organizimin dhe Rishikimi intravenoz urography, veshkat CT dhe peritoneum hapësirë. Ndonjëherë para se të vendosja nefrostomы nevojë për provim shtesë instrumental.Holding nephrostomy


Në praktikë mjekësore nephrostomy zbatohet zakonisht me anë të birë perkutan kur shoqërohet me X-ray apo me ultratinguj. Procedura kryhet në një dhomë të veçantë operativ dhe kur administrohet intravenoz anestezi. Edhe në nephrostomy kryer gjatë operacionit të hapur ose laparaskopike për tumor, ose kist formimin e dëmtimit të veshkave vetëm lëvore veshkave.
Krizshkirna Percutaneous nephrostomy përfshin birë e indeve të buta në fushën e pasme dhe të vënë një birë gjilpërë në legen të veshkave. Formuar në kateteri gjilpërë është futur litar që lidhet me mochepryemnykom.Kujdesi pas nephrostomy


Për parandalimin e humbjes urinar infeksioneve dhe funksionimin e mëvonshme gjatë nefrostomы themeluar nevojë kullimit të rregullt të ujitjes me një zgjidhje steril kripur. Përveç kësaj, është e dëshirueshme për të zëvendësuar vazhdimisht nefrostomы - renefrostomyyu. Ajo duhet të zbatohet jo më vonë se dita e parë në rast të humbjes ose tub kullimit në kripërat e saj zakuporyvanyy që përbëjnë urinë.


Hiq nefrostomы


Heqja nephrostomy kryhet pas restaurimit shkarkimin e duhur të urinës nëpërmjet urinar zbatuar kundër sfondit të kirurgjisë apo kimioterapi. Para se të hiqni nefrostomu uretrës organizuar për të kontrolluar të qenët i qartë hyjnë në tub kullimi ngjyrë të veçantë. Zakonisht kullimit nefrostomycheskyy është hequr pas 2-3 javë pas operacionit.