Trajtimi i cystitis në gratë në situata të ndryshme


Cystitis - është vospalytelnoe flluska Sëmundjeve mochevoho, dovolno shpesh vstrechayuscheesya. Neumolymaya statistikat svydetelstvuet, diçka Gorazd chashche im stradayut gratë. Kjo obъyasnyaetsya Features anatomycheskymy gratë. Trajtimi i cystitis në gra të varur nga vetja dhe boton situata zhyznennыh në zabolela kotorыh grua.


Trajtimi i cystitis në gratë
Përmbajtja:Cystitis kronike
Cystitis Trajtimi
Cystitis Trajtimi për të vonuar fëmijë
Cystitis Trajtimi me grudju ushqyeritDalluar disa të madh specieve cystitis: akute, kronike, dhe bakteryalnыy nebakteryalnыy, infektive dhe neynfektsyonnыy. Dhe pse e Sëmundjeve Kjo nuk është opasno Shumë të çojë dhe jo për rezultatet vdekjeprurëse, ka dy çështje ego, kotorыe vыzыvayut sereznыe opasenyya. Kjo cystitis gemorragichesky (c prymesyu gjakut) dhe zbaticë - ku moka vozvraschaetsya IZ mochevoho flluska Përsëri në mochevыvodyaschye ngushticën dhe të çojë për zarazhenyyu veshkave dhe pyelonephritis.Cystitis akute lindin formë vnezapno pas rendit Si vozdeystvoval faktor provotsyruyuschyy. Zachastuyu IIa lëvizje në formë hronycheskuyu, dhe kjo kontribuon bolshe trajtim Total nepravylnoe.
Jo pыtaytes lechyt cystitis në mënyrë të pavarur. Vetëm Vы ego shkëputje brenda dhe të bëhet bolnoj hronycheskoy. Në simptomat e para obraschatsya Nuzhny nemedlenno për pomoshchju medytsynskoy.


Cystitis kronike


Kur эtoy simptomat uniforme sëmundje dhe shpesh më pak se retsydyvы vыrazhenы proyshodyat. Danger kroetsya në vëllim, lloji diçka pod Cystitis Mund skrыvatsya tjetër, sëmundje shumë opasnaya. Prandaj diagnoza Ymenno Trajtimi trebuet tschatelnoy.

Tsystoskopyya mochevoho flluska
Mjeku i përgjithshëm chashche yspolzuetsya metodë shumë tochnыy e studimit - tsystoskopyya mochevoho bubbles. Kjo t shumë raste procedura nezamenymaya. Me mjete opticheskogo ndihmës - cystoscope mjeku mund vyzualno uvydet vnutrennee STATUSI mochevoho flluska. Cystoscope paraqet soboj dlynnuyu me burimin e dritës dhe vydeokameroy. Ndonjëherë edhe e informacionit, nga poluchennoy e tomography kompjuterike dhe ultratinguj, bыvaet nuk mjafton, Avto krijojë diagnozë pravylnыy. Indikacionet për tsystoskopyy janë:
hronycheskye shpesh retsydyvyruyuschye tsystytы;
Shkeljet neobъyasnymыe mocheyspuskanyya;
gjurmët e gjakut në urinë;
vыyavlennыe në ultrazërit apo CT ose novoobrazovanyya Ndryshuar, kotorыe trebuyut utochnenyya;
podozrenye për cystitis intersticiale.Me tsystoskopyy ndihma flluska mochevoho mund të jetë dyahnostyrovat:cystitis intersticiale dhe kronike;
uretrы suzhenye;
gurë mochevoho flluska;
disponueshmërinë gyp mochepolovыh;
flluska mochevoho tumor;
Burimi gjakderdhje.Cystitis Infektive vыzыvayut të ndryshme të sistemit mochepolovoy infeksion. Kjo mogut bыt streptokokeve, Enterokok, dhe prochye honokokky. Në Tacoma sluchae napravlyaetsya cystitis Mjekimi për patogjen sëmundje shuarje.


Cystitis Neynfektsyonnыy Mund bыt stimuj vыzvan slyzystoy shell mochevoho flluska ozhohamy, të drogës, substancave kimike, ynorodnыmy telamy.
Kryerjen tsystoskopyy
Intersticiale cystitis - është sëmundje yznurytelnaya me dhimbje në legen dhe chastыmy mocheyspuskanyyamy të. Si Lechat terapi vetja lekarstvennoy, dhe metodat në mënyrë hyrurhycheskymy.
Cystitis Trajtimi


Cystitis Trajtimi trebuet nga bolnoj terapi të rreptë prypysannoy Pajtueshmërisë, bilancin e ujit-pytevoho dhe ushqimin e duhur. Bolnыm Mënyra prypysыvaetsya postelnыy dhe pije obylnoe. IZ i neobhodimo ushqimit ysklyuchyt akute, pryanыe, zharenыe dhe marynovannыe enët, si dhe alkool.


Osnovnыm drejtim javljaetsja Mjekimi antibiotikët cystitis, sepse shkaqet Infektive dominuar nga zhvillimi vetja.

Pas mnohochyslennыh e kërkimit, provedennыh në praktikë, kjo ishte diçka e provuar korotkye kursы antibiotikët Gorazd perenosyatsya bolnыmy më mirë, se sa dlytelnыe, më shumë dhimbje, diçka IIE ymeyut pobochnыh numër të efekteve. Për shembull, norma trehdnevnыy e bashkë-trimoxazole, trimetoprim dhe fluoroquinolones okazalsya më efikas, se 7-10 dnevnыy Sigurisht në cysts Ostrom.

Përgatitjet themelore dhe dozyrovky:Ciprofloxacin 100-250 mg dy herë në ditë

Levofloxacin 250 mg një herë në ditë
Co-trymaksazol 160/800 mg çdo 12 orë
Trimetoprima 100 mg çdo 12 orë
Amoksatsylyn / kavulanat 500 mg çdo 12 orë në 7 ditëCiprofloxacin
Razovaya dozë pryema fosfomytsyna (MONURAL) gjithashtu эffektyvna, Si semydnevnыy kursi i nitrofurantoin. Në Rusi dhe Ukrainë patogjen cystitis nechuvstvytelnы për bashkëpunimin trimoxazole, më vonë më mirë të caktojë fluoroquinolones, për shembull, Norbaktyn - spektrin e gjerë veprim antibiotik, Levofloxacin. Shumë shpesh kohët e fundit përshkruajnë fosfomytsyn. Prynymaetsya në një herë në ditë dhe kjo është atë efekt nastupaet shumë shpejt. Dovolno ilaçe Safe.

Monural
Trajtimi i antibiotikëve cystitis dolzhen zanymatsya Vetëm mjeku, më vonë Si duket komplikime mogut të ndryshme, për të vplot rrezikshme për jetën. K Trajtimi njëjtën antibiotik mund sprovotsyrovat dysbiosis. Prandaj, të emërojë adekvatnoe specialist Trajtimi dolzhen mbi baza tschatelnoho Studimit.


Cystitis Trajtimi për të vonuar fëmijë


Na vjen keq, vы Nëse më parë cystitis bolely, shtatzënisë ju stanovytsya faktor Dreams linjë zabolet.

Atje Disa faktorë predispozues për zhvillimin e cystitis në gratë beremennыh, Ky:
sdavlyvanye e zgjeruar dhe mochetochnykov uvelychyvayuscheysya matkoy;
Aktiviteti dvyhatelnaya mochevыvodyaschyh gjurmët uhnetaetsya hormonalnыmy faktorët muskul unazor ton zvogëlon;
Mocha stanovytsya Më shumë schelochnaya;
uvelychyvaetsya bakteret Sasia në vaginë vo input dhe anusit.Nëse cystitis gjatë shtatzënisë nuk lechyt, mund sluchytsya pielonefrit, rodы prezhdevremennыe, një numër i mullinjve me erë të porsalindur, ndonjëherë zamyranye fetusin.
Metodat moderne predusmatryvayut Trajtimi Cystitis në shtatzëni edhe kurse të shkurtra. Kjo bolnыmy perenosytsya mirë, эffektov pak pobochnыh, një menshee fetusi TIME kontaktyruet s drogës. Një samыh IZ bezopasnыh drogës, kotorыm Cystitis Trajtimi mund të kryhet në shtatzëni, besohet nitrofurantoin (furadonyn). Ai prymenyayut në sasi të dyfishtë-100mg për një natë 5-7 ditë. Gjithashtu prymenyaetsya dhe cefpodoxime. Fosfomytsyn - 3 g herë.Fluoroquinolones (s Përgatitjet përfundojë në Titullin floksatsyn) dhe sulfanylamydы Apliko në shtatzëninë e trajtimit për cystitis është e pamundur!


Cystitis Trajtimi me grudju ushqyerit


Dostatochno poyavlyaetsya cystitis shpesh pas lindjes në Grave Si soputstvuyuschee sëmundje. Online lind për shkak të organeve të legenit travmы NË lindjes TIME.

Tani mommy novoyspechennaya përgjegjësia Neset për fëmijën, më vonë cystitis Mjekimi me grudnom vskarmlyvanyy njëjtat drogës Tema kotorыmy polzovalys vы më parë, e papranueshme. Trajtimi dolzhen mjeku podobrat, uchtya gjitha rreziqeve. Chashche Gjithsej përshkruajnë ilaçe rastytelnыy Canephron.

Canephron
Në lovage vetja-provë, zolototыsyachnyk, rozmarinë. Dil në cysts më të mirë do të jetë protargola vlyvanye, kollarhola droga et al. Neposredstvenno në flluska mochevoj. Nëse kjo nuk është metoda raznosyatsya e barnave me rrjedhjen e gjakut dhe mund të jetë spokoyno Vazhdo ushqyerit grudju.