Trajtimi i cystitis në gratë


Cystitis në të cilën nuk ka inflamacion i rreshtim të fshikëzës, sipas statistikave, gjeti një në pesë gra. Kjo është arsyeja pse trajtimi efektiv i cystitis të grave për shumë vite është problemi urgjent të mjekësisë moderne.
Një vizitë te mjeku
Kur simptomat e parë të këtij të pakëndshme femrave të sëmundjes duhet të vizitoni një mjek. Vetë cystitis në jo vetëm të japin efektin e dëshiruar, por gjithashtu mund të çojë në rritjen e simptomave. Fakti që cystitis - një sëmundje ngjitëse, trajtimi i saj gjithashtu përfshin identifikimin patogjen që e ka shkaktuar inflamacion të fshikëzës. Nëse ju merrni medikamente vetëm të lehtësojë simptomat e gruas cystitis mund të merrni rritje e jashtëzakonshme dhe të dëmtojë mëlçinë. Për më tepër, terapi nisur me kohë mund të çojë në konvertim cystitis kronike.


Një mjek i kualifikuar para se të caktojë drogë e duhura, një analizë për të identifikuar agjent shkaktar dhe pacientin shqyrtuar me kujdes dhe të mbledhur histori të detajuar. Picking mjekësi, mjeku do të marrë parasysh praninë e një gruaje të lidhur patologjive kronike të shtatzënisë dhe alergjitë.

Trajtimi i cystitis akute


Nëse ka shenja të cystitis akute, trajtimi me antibiotik duhet të fillohet sa më shpejt që të jetë e mundur, në mënyrë që të shkatërrojë patogjene që jetojnë në sistemin urogjenital. Tani mjekët përshkruajnë antibiotikët të veçanta që përqëndrohen direkt në fshikëz. Ky është një trajtim efektiv jo vetëm për të privojnë pacientin e simptomave të pakëndshme, por nuk shkakton dëm të madh në trup.

Për shembull, shpesh përdoret Fosfomycin, e cila, në sajë të një trajtimi të shkurtër të kursit dhe efekte minimale anësore mund edhe të përdoret për të trajtuar gratë shtatzëna. Në Fosfomycin akut cystitis caktuar të vetme, e ndjekur nga një trajtim tableta të tjera nga cystitis.
Silleni cystitis nuk duhet vetëm antibiotikët, por edhe nga droga anti-inflamator, dhe nëse është e nevojshme - antispasmodic dhe dhimbje. Përveç kësaj, në trajtimin e kësaj sëmundjeje përdoren me sukses dhe mjetet janë të bazuara në përbërësit natyral, të tilla si Canephron i cili ka veprim antispasmodic, antimicrobial dhe anti-inflamator.

Trajtimi i cystitis duhet të përfshijë dhe të përdorin sasi të mjaftueshme të lëngshme kërkuar për sekretim të shpejtë të urinës infektuar. Është e rekomanduar për të pirë 2-3 litra në ditë, është e përshtatshme për këtë, të tilla si lëng boronicë. Dhe gjithashtu të përjashtohet nga produktet ushqimore që irriton fshikëzës (mish, yndyror dhe ushqime djegëse). Në luftën kundër cystitis ndihmë iontophoresis, UHF dhe inductothermy.

Trajtimi i cystitis kronike


Microflora që shkakton cystitis, mund të ekzistojnë vetëm në një aciditet të caktuar të urinës, që është, ndryshimet në nivelin e aciditetit të lehtësuar riorganizimin e fshikëzës urinare. Për të arritur këtë, ju keni nevojë për të ngrënë një dietë të ekuilibruar me optimale karbohidrate, proteina, yndyra, minerale dhe vitamina. Dietë duhet të jetë i butë, dhe kalori tij ditore nuk duhet të kalojë 3500.

Trajtimi Skema e cystitis domosdoshmërisht përfshin antispasmodics dhe analgesics (avisan, platifillin, jo-spa, baralgin etj) dhe mjetet e përmirësimit reaktivitetin (pentoksil, Methyluracilum). Ky mjekim është emëruar 1-2 kursin javor që përsëritur çdo 2-3 muaj.
Për të pastruar traktit urinar është e rekomanduar për të pirë një ditë të paktën 2 litra lëng. Dhe gjatë syçeltësi duhet të përmbahet urinim i shpeshtë, fshikëza është e zbrazur çdo 2 orë gjatë ditës.

Gratë në trajtimin e cystitis kronike mund të përjetojnë vështirësi të ndryshme. Ndonjëherë trajtimi drogës përfshin përdorimin e antihistamines dhe medikamente hormonale (prednisone, hydrocortisone) dhe geparinoterapii dhe terapi infuzion.
Në intersticiale cystitis fizioterapi efektive, për shembull, elektroforezë me novokaina, fshikëz elektrike, etj Ndonjëherë mjekët kryejnë vnutrypuzыrnuyu, prostatës dhe bllokadën presakralnuyu novokaina dhe zgjerim fshikëzës (gjatë anestezi). Në qoftë se një grua ka Rumen tkurrje të fshikëzës, operacioni është kryer.

Karakteristikat e trajtimit të cystitis verës


Në verë ka një rritje në rastet e cystitis në gratë, por jo të gjithë e seksit të drejtë janë të vetëdijshëm për disa karakteristika të trajtimit të saj në verë. Kur simptoma ankthi duhet të konsultoheni me një mjek i cili do të përshkruajnë antibiotikët.
Antibiotikët efektive të përshtatshme për trajtimin e cystitis në verë, është një mjet, nuk posedojnë fototoksychnostyu. Ky efekt anësor është manifestuar në shfaqjen e skuqje dhe blisters mbi to nga rrezet e diellit.

Fakti se përgatitjet fototoksychnыh përmban substanca me pronat e photosensitizers dhe fotoreaktyvov. Se ata e bëjnë lëkurën e njeriut tepër i ndjeshëm ndaj diellit. Prandaj, edhe në qoftë se dielli nuk shkëlqen aq të ndritshme, pacienti duket një numër të madh të radikaleve të lira, fillon shkatërrimin e qelizave të lëkurës dhe inflamacion. Një prej barnave të cilat nuk janë të fototoksychnы është Fosfomycin.

Mjetet juridike popullore për të luftuar cystitis


Shumë gra të plotësuar ilaçe ilaçe të ndryshme tradicionale. Megjithatë, për të marrë ndonjë mjetet juridike popullore në shtëpi vetëm pas konsultimit me mjekun tuaj.

Një nga mjetet më të efektshme në cystitis konsiderohet lëng boronicë, boronicë ndihmon ata me cystitis që ai përmban substanca biologjikisht aktive që ndryshojnë konsistencën dhe sasinë e mukusit në fshikëz. Përdorimi i lëng të freskët boronicë parandalon rifillimi përsëritura të sëmundjes.
Kjo do të ndihmojë në këtë sëmundje dhe rrënjët majdanoz dhe lë ju doni të bluaj. Një lugë çaji i gjelbër duhet të derdh një gotë me ujë të valë dhe le të qëndrojë në një termos për disa orë. Infuzion duhet të jetë i dehur në gllënjka të vogla rreth një orë para se një vakt.

Efekti i mirë jep dhe kopër të freskët, të cilat duhet të grimcuar tërësisht. Tre lugë përzierje të derdh një gotë me ujë të nxehtë dhe të mjaftueshme për të vënë në një banjë me ujë për 15 minuta. Rezulton supë duhet të thahet, të qetë dhe mbushe me ujë të vëllimit të saj origjinale. Ky mjet duhet të merret tri herë në ditë para ushqimit tri gota.