Urinim i pavullnetshëm


Urinar mosmbajtjeje - është paaftësia e trupit për të mbajtur urinë. Urinim Myyazytsilne mund të ndodhë në njerëz të të gjitha moshave dhe shkakton në këtë mënyrë edhe të ndryshme. Femrat me këtë çrregullim janë shumë më shumë gjasa se sa meshkujt. Përveç problemeve fizike, përçarje e sistemit urinar jep njeriut një shumë të përvojave emocionale, ai ndihet i pasigurt, në depresion dhe shpesh në depresion.


Shkaqet e mosmbajtjeje


Akumulimi dhe urinës - është një sistem kompleks që mund të merrni nëpërmjet shfaqjes anomali të një sëmundje. Si rezultat, një person i vështirë për të kontrolluar shkeljet urinim të ndodhin në të ndryshme të prodhimit faza urinës dhe zhvillimin e mosmbajtjeje urinar plotë. Shkelje të tilla në sistemin urinar janë të ndarë në lloje konvencionale opredelytelnыm duke konsideruar si një shenjë e fillimit të sëmundjes - ajo e zhvilluar me kalimin e kohës, ose shfaq zhvillim kohët e fundit dhe me shpejtësi të miratuar.


Shfaqja më e papritur e mosmbajtjeje ndikojnë në infeksionet e fshikëzës. Gjithashtu, arsyet e tilla përfshijnë:
- komplikime pas marrjes së drogës;
- çrregullime të dhimbshme të sistemit motorik ose ndonjë humbje rozuyazykah aftësitë;
- abuzimi me alkoolin;
- sëmundje irriton uretrës.
Trazirat në urinë që janë kronike dhe e fundit për një kohë të gjatë, shpesh gjenden në njerëz të moshuar. Kjo mund të shkaktojë një shumëllojshmëri të çrregullimeve të trurit, sëmundjet e sistemit urogjenital, përçarje e pleksus nervore të fshikëzës. Meshkujt mund të dëmtojë muskul unazor brendshme uretral gjatë operacionit.

Sa për mosmbajtjeje urinar në gratë, kjo mund të ndodhë krejtësisht jashtë kontrollit në aktivitete të ulët fizike. Me një problem të tillë përballen me zonjat moshuar dhe të rinjtë. Në rastin e parë në lidhje me shkeljen e periudhës klimaterike, dhe e dyta - me lindjen e fëmijës të vështirë. Ajo lindjes dhe komplikimet e tyre shoqëruese të shkaktojë mosmbajtjeje urinar në një numër të madh të femrave.
Mjekët këshillojnë sa më shpejt të jetë e mundur për t'u marrë me këtë problem të ekspertit, si koha e trajtimit të jep rezultate pozitive.

Jo vetëm të punës mund të ketë pasojat e mëposhtme për të mochevыdelytelnыm duhani gjithashtu shkakton probleme. Fakti është se për shkak të pirjes së duhanit është ulur ndjeshëm nivelet e kolagjenit në trup dhe kjo ndikon në funksionin e muskujve të të gjitha organeve dhe strukturave, duke përfshirë organet pelvike.
Jo gjithmonë mosmbajtjeje lidhur me çrregullime fizike, kjo mund të jetë për shkak të gjendjes emocionale. Ndikuar më tepër nga të dy emocione pozitive dhe negative. Shpesh nuk është një çrregullim në fëmijët. Kapsllëk gjithashtu mund të shkaktojë mosmbajtjeje, zorrë kur stol të mbushur me njerëz dhe fillon të ushtrojë presion mbi aparatin muskul unazor të uretrës.Simptomat myyazytsilnoho urinim


Ashtuquajturi mosmbajtjeje imperativ i shoqëruar nga një dëshirë të mprehtë për të urinuar dhe pamundësisë për të mbajtur urinë për një kohë. Një njeri është në një gjendje stresi të vazhdueshëm psikologjik, duke e ditur se ai nuk mund të gjeni një tualet në kohën e duhur. Që mosmbajtjeje gjatë stresit fizik shpesh përjetuar nga gratë. Kjo mund të ndodhë kur të rrjedhshëm, teshtitjes ose kollitjes, qesh ose kur heqjen e peshave.
Në gratë mund të përjetojnë simptoma urinar: dëshirë papërmbajtshëm për të urinoj, një ndjenjë të shkatërrimit jo të plotë të fshikëzës pas përdorimit të tualetit, ndjesi të pakëndshme në vaginë, myyazytsilne urinës gjatë natës. Burrat janë shenja të tilla mosmbajtjeje-urina gjatë gjumit, thirrje e papritur për të urinoj dhe vizitat shumë të shpeshta në banjë për këtë qëllim.Trajtimi i mosmbajtjeje urinar


Trajtimi për mosmbajtjeje urinar ka dy fusha: terapi tradicionale dhe kirurgji. Droga trajtuar mosmbajtjeje butë, për shembull, në gratë gjatë menopauzës; Sëmundja ka natyrë psikologjike ose të shkaktuara nga një infeksion.
Në rastin kur pas trajtimit mjekësor për disa muaj nuk ka ndodhur përmirësim, i emëruar trajtim kirurgjik. Kjo mund te perdoret edhe ne formen e stresit mosmbajtjeje. Fëmijët mosmbajtjeje është zakonisht trajtohet me medikamente dhe kërkon vëmendje të kujdesshëm për këtë problem. Shumica e fëmijëve vetëm rritet më shpejt sëmundjen.

Në çdo rast, në qoftë se ju keni mosmbajtjeje urinar, ju nuk duhet të përpiqet të shpëtoj veten nga kjo sëmundje. Sign up Shko në pritje të urolog, ajo do të ndihmojë në eliminimin e myyazytsilne urinim në një fazë të hershme.