Mosmbajtjeje urinare në meshkuj


Pse ka njerëz të mosmbajtjeje. Problemi me mosmbajtjeje ndodh kur ka një përçarje e muskul unazor që parandalojnë përfundimin e urinës nga fshikëza. Kjo situatë mund të lindin për shkak të dobësisë së muskul unazor, por edhe për shkak të presionit të tepruar të tij për shkak të ç'ka të fshikëzës. Mosmbajtjeje burrave është klasifikuar në disa lloje. Çdo lloj zhvillohet nën ndikimin e faktorëve të ndryshëm dhe arsyet.

- Kur theksoj ndryshimi të mundshëm të muskul unazor që të çon në relaksim dhe shfaqjen e mosmbajtjeje. Çdo sulm i tillë mund të jetë shkaktuar gjatë kollitjes, teshtitjes, dhe ushtrim të tepruar. Ky tip mund të zhvillohet pas një operacioni në gjëndër prostatës, kanceri i prostatës, ndërsa terapi rrezatimi dhe kur ju hiqni prostatës.- Emergjente mosmbajtjeje urinar, u shfaq papritmas, shkaktuar nga tkurrje të muskujve të fshikëzës në një mënyrë intensive dhe transcendent, sepse muskul unazor nuk mund të mbajë urinë. Shumë faktorë psikologjikë në meshkujt mund të kontribuojë në mosmbajtjeje urinar, të tilla si duke pritur për nga ana e tyre për të përdorur banjo ose të kthehen në shtëpi dhe të hapë derën. Nuk ka asnjë dyshim se uji i tanishëm mund të shkaktojë forcimin e kërkojnë për të urinoj dhe në këtë mënyrë kontribuon në mosmbajtjeje.

Të kontraktojë muskujt e fshikëzës në situatat e mëposhtme:


1. Infeksionet e traktit urinar.

2. Në çrregullime të zorrëve funksionale, kapsllëk ose diarre.

3. Inflamacion të prostatës.

4. Fushat sëmundje neurologjike në të cilën nuk është një shkelje e pulses nga efektore të qendrës dhe zëvendës të kundërta, të tilla si aksident cerebrovascular (goditje), sëmundjes Parkinson, etj

5. Në urolithiasis.

6. mbyllje apo mbylljen e lumen e organeve të traktit urinar të huaja ose tumoreve malinje ose beninje.

Trajtimi i mosmbajtjeje urinar në meshkujNdonjëherë ajo mund të zgjidhë paqen psikologjike, respektimin urinim, e cila kërkon shumë pak për të ndryshuar stilin e jetës së tij. Këto masa mund të shpëtojë plotësisht njerëzit nga problemi.

Për të siguruar reduktimin e simptomave të nevojës mosmbajtjeje urinar për të kryer disa procedura:

1. Përdorimi i detyrueshëm i pijeve tonik korrigjim - çaj, kafe, dhe të gjitha llojet e sode.

2. Të jetë i moderuar në alkool dhe jo përzierje disa lloje të alkoolit.


3. Në rrjedhën e sëmundjes pacienti mund të me një shkallë të sigurisë thonë se produktet irritojë fshikëzës dhe produktet që dalin pas një tjetër episod të mosmbajtjeje. Produkte të tilla, çokollatë, limon, uthull, ushqime pikante duhet të reduktohet në minimum në dietë.

4. Mundohuni vidyazykatysya pirja e duhanit, sepse ky faktor sistem shumë agresive urogjenital.

5. Hani më shumë ushqime që përmbajnë në fibra tyre strukturë. Kjo ushqime bimore, si sallata e perime të freskëta dhe fruta, si krunde të thata për qëllim për të shtuar në drithëra apo ushqime të tjera. Kjo vakt është gjithashtu një mënyrë e madhe për të hequr qafe e kapsllëk. Megjithatë, në qoftë kapsllëk ende vazhdojnë, konsultohuni me një mjek. Ne ofrojmë njerëzve disa metoda për të parandaluar episode të mosmbajtjeje urinar:


1. Ju duhet të krijoni një plan për urinim. Ajo është e mirë në qoftë se ju shkoni në banjë çdo tre deri në katër orë. Nëse keni nevojë për intervale të vogla, ju lutem, të gjithë veç e veç. Vetëm të shkojnë në banjë për urinimi nevojën në orar, pavarësisht nga nevoja.

2. mundshme më poshtë si "shkarkimit të dyfishtë", kur bosh pas 3-4 sekonda e parë, ju të përpiqet përsëri për të bërë urinim. Për ta bërë këtë, prisni një moment, të relaksoheni dhe të bëjë urinim përsëritet.


3. Kur kompleksiteti i tualet për të urinuar duhet të mendojmë rreth asaj se si për të ende të bërë se çdo gjë ishte e saktë. Zgjidhni rroba që nuk do të komplikojnë qasje dhe të jetë shtënë e lehtë, dhe të ardhshëm në shtrat, të mbajë anije për urinim emergjente.

Bimeve medicinale dhe tarifat:
+ Dy lugë psyllium duhet të derdh një gotë me ujë të ngrohtë, të insistojnë në një mbyllur dhe përfundoi një pecetë ose peshqir kontejnerë në orë. Pastaj merr një lugë gjelle infuzion për 25 minuta para ngrënies disa herë në ditë.


+ Grass Yarrow imët pres dhe steamed për rreth një orë, derdh një gotë me ujë të valë. Pastaj një gjysmë filxhan 2-3 herë në ditë për të pirë birrë para ngrënies.

+ Nga mosmbajtjeje mashkull ndihmon urtë bar, 4-5 lugë e cila duhet të derdh një litër ujë të valë. Insistojnë dhe disa orë për të marrë në 125-200 ml tri herë në ditë.