Oxalates formimin e tyre në veshkat dhe shkaqeve


Indeksi artikull

Formimi i oxalateSimptomet e pranisë së oxalateOxalate jashtmeDiagnoza dhe trajtimi i oxalate


Oxalates veshkave - një gur, e përbërë nga oksalik, të cilat janë të zezë dhe gri, dhe densitet të lartë. Ndryshojnë Gurë sipërfaqësore ribbed. Për shkak të pranisë së spikes shpesh dëmtuara sipërfaqe mucous, dhe pastaj guri është ngjyrë kafe të errët ose të zezë për shkak të ndërveprimit me pigmentet e gjakut.
Zakonisht Formimi oxalate paraprin shfaqjen e kripërave në urinë, e përbërë nga kalciumi dhe amoniakut. Kristal tilla janë acid dhe kur, dhe në urinë alkaline. Përqendrimet më të larta të oxalate në urinë promovuar fruta dhe perime që përmbajnë acid oxalic, si dhe konsumin e tepërt e vitaminës C. Këto produkte përfshijnë currants, lëpjetë, perimet me gjethe, të egra u rrit, frutave agrume, etj Çokollatë dhe kafe e bëjnë të mundur për të rishpërndarë kalcium më fillon të grumbulluar.
Formimi i oxalate


Për shkak të marrjes të tepruar të acidit oxalic nga ushqimi ose për shkak të shkeljes së të këmbimit sasive të saj të mëdha të saj gjenden në urinë, ku u takua me kalcium dhe oxalate kristale formuar.
Në mënyrë që të zhvillojnë trajtim oxalate veshkave është e nevojshme të dinë se si epiteli i uretrës, kështu që sipërfaqja e saj është pothuajse kripë shtyhet. Por me zhvillimin e inflamacionit ose në oxalate të koncentruar urinës tubtha nephron depërtojnë veshkat filxhan, dhe ata formuan piramidat në pllakatë papilla. Me kalimin e kohës, pllaka rritet dhe të bëhet gurë në gota dhe legen i veshkave të veshkave. Ndonjëherë pllakatë refuzuar dhe excreted në urinë.Simptomet e pranisë së oxalate


Në formimin e personit oxalate veshkave përjeton dhimbje të forta, të cilat mund të plotësohen gjakderdhje. Shpesh dhimbja është e lokalizuar në brendësi të kofshët, të ulët mbrapa, në organet e sistemit riprodhues, ijë dhe anën e barkut. Në formimin e oxalate mund të ndryshojë ngjyrë urinës - ata të bëhet ngjyrë të errët të verdhë ose të kuqe për shkak të pranisë në atë të gjakut dhe qelb.
Gurë oxalate janë diagnostikuar në 5 - 7% të meshkujve dhe të kërkojnë trajtim kompleks dhe afatgjatë, filloi të shpërndajë veshkave oxalate.


Kjo është e rëndësishme!
Oxalates konsiderohen llojet më të rrezikshme të gurëve në veshka, pasi ato janë të vështira për të shpërndarë dhe ndonjëherë edhe lithotripsy mund të ndihmojë të shpëtoj prej tyre.Oxalate jashtme


Lloji më i zakonshëm i oxalate - një gur kafe të errët ose të zezë me studs. Kjo është shkëmb më të ngurta, kështu spines e tyre mund të plagosë indeve përreth, duke shkaktuar gjakderdhje. Gjaku pikturuar gur, duke i dhënë asaj një ngjyrë të errët, dhe mungesa e gjakderdhje oxalates janë të ndritshme.

Ndonjëherë prerë oxalate ka një strukturë të veçantë shtresa si kripërat e kalciumit të fillojnë të bashkohen komponentëve të tjerë.

Kjo është e rëndësishme!
Madhësia oxalate mund të ndryshojnë nga disa milimetra deri në katër centimetra apo më shumë. Në kushte të favorshme për formimin e gurëve, oxalate mund të bëhet fireplace staghorn dhe prerë gjithë pastrimin e veshkave.Diagnoza dhe trajtimi i oxalate


Për shkak të densitetit të lartë të oxalate dhe strukturës së tyre të ngurta ata të diagnostikuar dhe duke përdorur ultratinguj dhe radiografi.

Trajtimet tradicionale oxalate përfshijnë:Operacioni i hapur.
Veshkave lithotripsy.
Dërrmues dhe largimin e gurë duke përdorur ultratinguj.Operacioni i organizuar vetëm në zbulimin e gurë të mëdhenj.
Për t'iu përgjigjur pyetjes se si për të sjellë oxalate veshkë duhet të kuptohet se trajtimi do të jetë serioze dhe të qëndrueshme.
Metoda më efektive e trajtimit - është respektimi i një dietë të veçantë. Është vidyazytsi përdorimin e produkteve që përmbajnë një shumë të oksalik. Në të njëjtën kohë, rritja futje fluide në ditë. Është e rekomanduar për të pirë teas me rrush, dardhë pemë gjethe dhe rrush pa fara e zezë. Për parandalimin e mungesës së magnezit dhe kaliumit në dietë përfshijnë fruta pa sheqer të thata si kajsi, dardha, kumbulla të thara, dhe fruta pa sheqer.


Kjo është e rëndësishme!
Në rrjedhën e trajtimit mjeku juaj mund të përshkruajnë vitaminë B6 dhe oksid magnezi brenda. Është e rekomanduar për dietën, kufizojnë konsumin e karbohidrateve, kripë, qumësht dhe prodhimet e qumështit janë të larta në kalcium. Ushqimi përmbahet brenda 2-3 javë, pastaj të marrë një pushim për tre - kater javë.
Në përgjigje të pyetjes si për të shpërndarë veshkave oxalate, mjekët i kushtoj vëmendje në përdorimin e barnave që stabilizuar membranën dhe antioksidantë.

Për popullore Trajtimet përfshijnë përdorimin e lëng fllad-shtrydhur nga Rowan, karrota dhe majdanoz.
Është e rekomanduar për të bërë broths me stigmas e misrit, gjethe luleshtrydhe, horsetail dhe fara kopër, sepse ato ndihmojnë për të hequr kripë nga trupi i njeriut.
Nëse ju nuk filloni trajtimin e hershëm të sëmundjes, ajo është për shkak të përqendrimit të lartë të oxalate në urinë rritjen e rrezikut të urolithiasis manifestimit që është e vështirë për të trajtuar.
Për shkak të fuqisë së madhe të oxalate ato nuk janë të përshtatshme për dërrmues dhe shpërbërjes, kështu procesin e shërimit përfshin zbatimin e mëposhtme:
Futje mohim i ushqimeve që përmbajnë shumë oksalik dhe vitaminë C, me refuzimin e çaj të fortë, supë dhe kafe. Në trupin e njeriut ka ardhur mjaft kalcium, vitaminë B6 dhe magnez.
Në ditën e një trupi i njeriut është formuar të paktën 15-2 litra. Konsumi i më shumë se dy litra lëng në ditë bën të mundur për të larë kripë nga rruga natyrore e trupit të promovimit gurë të vegjël uretër.
Aktiviteti i përhershëm fizik - lëvizja e trupit gjatë ecjes, podprыhyvanyy dhe gjatë drejtimin ndihmon të shpëtoj trupin e gurë të vegjël dhe rërë.

Phytotherapy. Një shtresë e pllakatë në gurë në veshka dhe gota të vogla mund të përpiquni të hiqet nga përdorimi decoctions e lë dhe buds e thupër, çaj veshkave, zierje e lule elderberry zi, rrënjë aromatik vjollcë, mollë zhvishem, quinces, dardha. Çdo dy javë supë perimesh duhet të ndryshohet për të parandaluar varësisë. Taksat mund të shpërndajë bimë oxalate në fazat e hershme të formimit të tyre.
Ilaçe pritjes përshkruara nga mjeku.
Eliminimi faktorët që kontribuojnë në formimin e veshkave oxalate.