Veshkave polycystic


Sëmundja karakterizohet nga prania e cysts në veshkat, të quajtur sëmundje polycystic veshkave, me sëmundjen më shumë cysts në madhësi, duke shkaktuar uljen rezulton në jetën e indeve lidhës që funksionon.

Sëmundja është kongjenitale, progresiv dhe shpesh një sëmundje familjare prek disa njerëz. Në mënyrë tipike, manifestimi i sëmundjes ndodh në moshë të re dhe të mesme, por edhe sëmundje të zbulohet në të moshuarit dhe fëmijëri. Anomali e trashëguar nuk dihet saktësisht dhe faktorët që provokojnë sëmundje nuk është themeluar. Mekanizmi i shfaqjes së sëmundjes diktohet shkelje të tubthave në periudhën embrionale, me disa zhvillim formimin cistike tubules.Simptomet e polycystic

- Për polycystic karakterizohet nga karakteristikat e mëposhtme: Disponueshmëria e cysts madhësi të ndryshme janë cysts zonë mes parenchyma unsaved zonat parenchyma zëvendësuar me ind lidhës;
- Deformimit dhe shkurtësinë legenët dhe kupat;
- Rritja e madhësisë së veshkave në të dy anët;
- Dhimbje, zakonisht në rajonin e mesit dhe më gjerë, nganjëherë acarohet formacione cistike. Prania e dhimbjes e shkaktuar nga shtrihen i indeve të veshkave, si rezultat i përhapja e formimit cistike.

Në rrjedhën e sëmundjes komplikimeve të qarta si pielonefrit - urinar sistemet e infeksionit të traktit, paraqitjen e gjakut në fshikëz fluide - hematuria, hipertension, formimin e gurëve në veshka dhe të dështimit të veshkave dukuri, dhe me një kurs kronike, e cila është pasojë më e vështirë.
Diagnoza e sëmundjes përfshin rishikimin e studimi pacientit, analiza e ankesave të zbulimit. Është e rëndësishme për të vendosur prania ose mungesa e polycystic një mjedis familjar. Kur ndjenja, shtypur në vendndodhjen e rajonit e veshkave, mjeku zbulon ata dhe rritje të dukshme në dhimbje që është ndjerë nga pacienti. Ekzaminimet gjithashtu kryer: ultratinguj, X-ray metodë e materialit kontrast, i quajtur urography, Tomografi e kompjuterizuar - metoda më moderne dhe të saktë të diagnozës.

Polycystic në fëmijët mund të zbulohet në barkun e nënës, diagnoza e hershme në fëmijët dhe foshnjat, të lehtësuar trajtimin me terapi konservative, metodave apo nëpërmjet operacionit. Zbulimin vonë dhe trajtimi çon në progresin e sëmundjes dhe pasojave të rënda. Trajtimi i veshkave polycystic në një fëmijë do të varet nga madhësia e kist dhe shkallën e compression të veshkave dhe të enëve të tij të gjakut. Kur kockave madhësia e vogël dhe mungesa e shqetësimit duhet rregullisht me ultratinguj e veshkave. Nëse ju përjetojnë dhimbje, shenjat e ngjeshje e kist veshkave po rritet me shpejtësi, kërkon ndërhyrjen kirurgjikale, që nga shkalla e dëmtimit është e lartë.Polycystic veshkave - Trajtimi


Trajtimi duhet të jetë nën mbikëqyrje mjekësore. Metodat e trajtimit të sëmundjes së veshkave polycystic për qëllim kryesisht në trajtimin e simptomave dhe për të përmirësuar shëndetin e përgjithshëm. Kur ishte e vështirë për pielonefrit polycystic, një mjek duhet të emërojë një kurs i antibiotikëve dhe uroantyseptyky antibacterial.
Vëzhgoni emërimin dhe rekomandimet e mjekut gjithashtu do të përfitojnë disa sundimin mjetet juridike popullore. Kur vihet diagnoza e saktë duhet të përshtaten stilin e jetës tuaj.

Këshilla të rëndësishme kur polycystosis:
1. Çdo mbingarkesë fizike ndaluar - punë fizikisht të rënda, heqjen ngarkesa;
2. Ne nuk e rekomandojmë ekspozimit të zgjatur dhe duke ecur në rrugë, e lëre drejtuar;
3. Është e rëndësishme për të parandaluar hipotermi, për të shmangur infeksionet, ftohjet, sëmundje kronike të hundës, në kohë masat e trajtimit karies.
4. Gjithashtu shmangur dridhje ndikim, të tilla si hipur mbi kalë, mënyrave të caktuara të transportit.
5. Është e nevojshme për të forcuar sistemin imunitar, dhe për të marrë masa parandaluese gjatë epidemitë bien në periudhën e zyyazykay.

Mjetet juridike popullore për trajtimin e veshkave polycystic:Recetë №1. Hudhër kundër polycystic. Ajo do të marrë një kilogram e kryetarëve të hudhër, ju doni të pres dhe të shtoni në terr, para derdhje një litër ujë të vluar të nxehtë. Kapaciteti i magazinës është mbajtur në një vend të errët për 30 ditë, rregullisht duke tërhequr dhe lëkundje shishe ose jar. Me kalimin e filtrit dhe për të mbajtur në një vend të freskët, në asnjë përjashtim frigorifer. Pranimi bëhet me qumësht të zier, dy lugë infuzion jo të plotë kërkesave qelqi. Përdorni tri herë një orë e gjysmë përpara se të hahet. Një kurs muaj, me një pushim prej tre muajsh, atëherë procedura përsëritet.


Recetë №2. Lëpushkë dhe kumak ndihmon të shpëtoj prej polycystic. Duhet të thata bimë lëpushkë lule, të cilat mbushin polbanochky, plotësoni pjesën tjetër të lule Calendula, pour vodka në shishe bankat. Banka fort dhe dyqan në një të errët muaj 15-ditësh. Pastaj të filtruar infuzion dhe për të marrë tri herë në ditë për gjysmë ore një lugë çaji para ngrënies. Pas pesë ditëve të pranimit bërë tashmë një tretësirë ​​lugë gjelle. Marrë për të arritur rezultate pozitive.

Nuk është e rekomanduar për të vetë-mjekoj, vetëm mjeku juaj pas ekzaminimit, trajtimi duhet të jetë, ndryshe sëmundja mund të fillojnë të përparojë.