Arsyet për mangësitë në veshka duke shkaktuar Nephroptosis


Në rastet kur një person fillon të zbresë veshkë, trajtimin e kësaj gjendje patologjike (dhe me konservative dhe operative) mund të privojë pacientin jo vetëm nga një simptome shumë të pakëndshme të dhimbshme, por edhe nga një përkeqësim të rëndësishme të furnizimit me gjak, si dhe një shkelje serioze e urodynamics. Këto kushte mund të kërcënojnë zhvillimin pacientit e një shumëllojshmëri e sëmundjeve inflamatore të veshkave apo hipertensioni e saj të rënda.
Zakonisht lëshim shkakton veshkën rrënjosur në një humbje të fortë dhe të papritur peshe, ngritje peshe, si dhe hypotonia muskujve dhe Postpartum barkut zonë shtrihen ligaments. Por Nephroptosis mund të shkaktojnë lloje të ndryshme të lëndimeve, të gjatë, kollë nadsadnyy dhe kështu me radhë.


Zakonisht, sëmundja manifestohet dhimbje në hypochondrium, si dhe në pjesën e poshtme të barkut. Dhimbja mund të në mënyrë të konsiderueshme rritet drejtë, sidomos kur punojnë ose kur disa tendosje fizike. Kështu, në një gjendje të dhimbjes gënjyer reduktuar shpejt ose të zhduket krejtësisht.


Arsyet për mosveprim të veshkave është arsyeja pse zhvillimi Nephroptosis?


Shumë njerëz pyes veten - pse është lënia jashtë e veshkave? Arsyeja më e rëndësishme për mangësitë e veshkave është konsideruar lëvizshmërinë jonormale, e cila ndodh kur presioni (brenda), e definuar si të gjithë muskujt e barkut dhe zona diafragmë.

Vetëm një rol në sigurimin e shtetit e përgjithshëm fiziologjik të veshkave luan kusht dhjamor dhe kapsulë fijor e veshkave, si dhe pako neurovascular (gjithashtu pjesë e trupit është e njohur nëpër portat e trupit). Për këtë arsye, përgjigja për pyetjen - çfarë nëse veshkave lënë jashtë - do të jetë mundësi për të ndikuar në të gjitha këto opsione dhe është e rëndësishme të theksohet se trajtimi i vetëm i plotë pacienti mund të garantojë një rikthim të plotë, dhe në përputhje me rrethanat, rezultatin e pritshëm pas kursit të trajtimit.

Ende mjaft shpesh trajtojnë veshkave Personi ptosis ka nevojë:pasi kushtet që provokoi një ndryshim të mprehtë (zakonisht refuzoni) presion (intra) - gratë sëmundje të tilla si Nephroptosis ajo shpesh zhvillohet pas shtatzënisë;
në sfondin e humbje peshe papritur - për shembull, në rastin e kësaj gjendje, pas përmbushjes dieting caktuar rreptë apo në një sfond të depleting sëmundje e trupit (kapsulë renale dhjamor është shkatërruar, ndërsa reduktimin e peshës dhe kjo ndodh në vendin e parë);
në rastin e të ashtuquajturit dobësi të lindur të ligaments dhe organeve të brendshme, duke përfshirë veshkat;

kundër sfondit të disa lëndimeve të rënda që janë pranuar në rajonin e mesit ose në tumor, të cilat janë të vendosura direkt në hapësirën retroperitoneale - zakonisht në kushte të tilla ndryshon në masë të madhe vzayeyazytsidnoshennya përgjithshëm hapësinor të gjithë zonën e barkut

Arsyet për lëshim të veshkave, arsyeja pse gratë shkon veshkë më shpesh?


Statistikat tregojnë se shkaku më i zakonshëm i mosveprimit të veshkave aktualisht është një aktivitet i dobët fizik. Kështu, studimet afatgjata kanë treguar prej kohësh se lënia jashtë e mjekëve e drejtë të veshkave të diagnostikuar shumë më shpesh sesa vendosjen e veshkave majtë dhe Nephroptosis dypalësh. Vetëm e di se renale statistikat lëshim takohet më shpesh në gratë.


Buds grua shpesh bien për arsyet e mëposhtme:Muskujt e shumë të dobët muret e barkut;
ligamentet çdo grua ka të ashtuquajturën ind lidhës, dhe kjo është në seks më të drejtë më stretchable se meshkujt;
gjithmonë pas murit të barkut është shtrirë aktivitetin e punës, kjo është në të vërtetë shkaku i uljes së presionit (intra);
të gjitha gratë në kapsulë veshkave tyre dhjamor më të shkurtër dhe pak më të gjerë se sa seksit të fortë.
Kjo është e rëndësishme! Veshkave lëshim gjatë shtatzënisë është siç ndodh mjaft shpesh. Fakti është se ajo në mënyrë të pashmangshme çon në një shtatzëni që gratë muskujt (abdominals) shtrirë me forcë, dhe për shkak të kësaj, siç e kemi përmendur më lart, ata ulur presionin (intra-abdominale).
Arsyet për mosveprim të sëmundjes së veshkave dhe trajtimin e duhur

Mosveprimi i veshkave e duhur gjendet në pesë apo edhe gjashtë herë më shpesh se të majtë. Arsyet për mosveprim të veshkave e duhur mund të shpjegohet shumë thjesht. Veshkave drejta e çdo personi gjendet vetëm nën veshka e majtë. Kur ulur dhimbjet e drejtë e veshkave ndodh në anën e djathtë.
Mjekët shpesh mund edhe hetim veshkën ulur drejtë, detyrë veçanërisht të lehtë në vertikale, anësore ose pak prirje njerëzit pozicion.

Diagnoza konfirmohet nga:urography nxjerrës;
arteriography renal në horizontale si edhe pozicion vertikal i trupit;
izotop skanim (me fjalë të tjera - scintigraphy).Në rastet kur pacienti nuk ka Nephroptosis ndonjë çrregullime serioze subjektive dhe nuk të sjellë komplikime, mjekët përshkruajnë trajtim konservativ. Pacientët varfëruar rekomanduar kalori dietë - hani ushqime shumë niseshte dhe e ëmbël për të rritur trashësinë e kapsula dhjamin e veshkave. Në mënyrë të ngjashme, pacientët caktuar për të veshin një veshkë të veçantë fashë - ajo duhet të veshin pozicionin e shtrirë në shpinë vetëm duke marrë deri çdo mëngjes për të parë, që është, menjëherë pas zgjimit.

Pacientët me dhimbje të shpeshta të rënda, si dhe me pielonefrit ose me hipertension zakonisht të jetë ndërhyrje operative - nefropeksyy (me fjalë të tjera - kanë kryer fiksimin veshkat).