Diatez Urate


Proceset metabolike në trupin e njeriut është një sistem kompleks në të cilën balancimi zhvillimin e sëmundjeve të ndryshme. Një nga këto shtete është acid urinës diatez. Aktualisht kjo nuk është konsideruar si një sëmundje dhe diagnostikuar si komponimet metabolike proteinave sindromi.

Përse të rriturit të zhvilluar diatez urate?Arsyet e mundshme kusht përshkruar shpesh qëndron në dietë të varfër. Marrja e tepruar e proteinave të çon në akumulimin në indet e kripërave urinës. Patologji rënduar nga faktorë themelorë:


 • sëmundje të veshkave, dështimi sidomos kronike;

 • rritur konvertimin e purines në trup;

 • abuzimi apo përkeqësim sekretim të urinës, kripërat e saj përmes veshkat dhe zorrët;

 • Sindromi Lesch-Nayena;

 • Hypothyroidism;

 • Down Syndrome;

 • agjërimi;

 • Dehje Lead;

 • marrjen e drogës diuretik.


 • Ju lutem vini re se ky kusht është i shoqëruar me akumulimin e purines jo vetëm në veshka, por edhe në të tjera të indeve të buta, organet, muskujt dhe madje edhe gjak.

  Simptomet e acidit urinës diatez


  Në varësi të përqendrimit të urate në trup, si dhe lokalizimin e tyre, patologji klinike është mjaft e ndryshme. Ju mund të identifikojë disa shenja të përbashkëta të acidit urinës diatez:

 • bezdisur dhembje në vendet ku komponimet purine, zakonisht në nyjeve dhe veshkat;

 • rritur excitability e sistemit nervor qendror, nervozizëm, gjumë i shqetësuar;

 • ethe, zakonisht të vogla;

 • palpitations;

 • vjellje, ndonjëherë me të vjella;

 • dhimbje koke;

 • Sulmet akute e etja.


 • Si për të trajtuar acidit urinës diatez?


  Duke pasur parasysh se patologji treguar nuk konsiderohet sëmundje e pavarur, trajtim të veçantë për heqjen e tij nuk ekziston.
  Trajtimi i acidit urinës diatez bazohet në bllokimin e simptomat e pakëndshme, nëse ka, dhe, e rëndësishmja, aderimin në dietë.
  Për mjekun e parë objektive rekomandoj duke marrë medikamente që përmirësojnë gjak, spastrimit limfatike, sorbents. Painkillers Ndonjëherë emëruar nonsteroidal, medikamente anti-inflamator dhe antibiotikët (nëse bashkangjitur infeksionet e veshkave, sistemit urinar).

  Dietë është për të kufizuar konsumin e proteinave dhe kripë. Për këtë rregulla të rrepta të vendosura nga numri i ngrënë mish, peshk dhe shpezë - rralla, jo më shumë se 2 herë në javë për një maksimum prej 150-200 g. Ky produkt nuk është e lejuar për të piqem dhe të skuqura në vaj, kryesisht të përgatisë ato steamed ose të ziera.
  Se mos ka pasur një mungesë të proteinave në trup, të purines kafshëve përkohësisht mund të zëvendësojë djathë, vezë dhe djathë. Qumështi dhe produktet e qumështit, manaferrat, fruta dhe perime nuk është i kufizuar. Veçanërisht e dobishme kajsi, pjeshkë, nektarinat dhe pjeprat.

  Trajtimi i mjeteve juridike popullore acidit urinës diatez


  Shkëlqyer promovon sekretim të urinës ekstrakt kripëra të acidit fletë rrushit:

 • Përafërsisht 5-6 gjethe ose rrushit Amur kulturore përjashtohen nga kërcell dhe pastrohen.

 • Vendin në enë qelqi të para dhe derdh 175 ml ujë të valë.

 • Bëj një anije me një zgjidhje në një banjë me ujë dhe të lënë për 5-7 minuta ajo.

 • Ikjen e ftohtë të lëngshme.

 • Merrni gjysmë volumin e si rezultat i zgjidhjes tri herë në ditë, menjëherë pas ngrënies.


 • Gjithashtu efektive manaferrat rrush pa fara infuzion:


 • Fruta të thata (1 lugë gjelle) grimcuar, zaparyty 180 ml ujë të vluar në një termos.

 • Lër të qëndrojë për 2 orë, pastaj tendosje zgjidhje, shtrydh manaferrat.

 • Pirja e mori të thotë 2-3 herë në ditë në çdo kohë.