X-ray e veshkave me materiale kontrast, dhe dëshmi e


Indeksi artikull

Indikacionet përPërgatitja për ekzaminimKryerja rezultatet e testimitSondazhi KundërindikimetMetoda e radiografi quajtur X-ray provim, kur një foto e objektit hetuar merret media të ngurta. X-ray e veshkave me kontrast materiale urography nxjerrës quajtur veshkat ndryshme.
Kjo diagnozë lejon për të studiuar në detaje strukturën e veshkave. Kjo fotografi janë më të saktë në krahasim me radiografi thjeshtë. Kjo metodë e karakterizuar në atë që për organizimit tij tek pacienti kontrasti intravenoze material të veçantë.


Për anët negative të një diagnozë të tillë ka të bëjë me mundësinë e manifestimit të reaksion alergjik ndaj materialit kontrast. Është e rëndësishme për të parë për atë që mjeku gjetur mundësitë dhe rreziqet e reaksioneve të mbindjeshmërisë. Nëse reagime të tilla nuk priten, përpara futjes së substancave të kërkuara mostrës - 01 ml injektuar nën lëkurë e një prej forearms, dhe kripur - në krahun tjetër.


Indikacionet për


Treguesit kryesorë, të cilat kryer studimin me veshkave materiale kontrasti përfshijnë:
Shkatërrimi sistematik i infeksioneve të traktit urinar.
Simptomet e dhimbje barku i veshkave.
Prania e gjakut në urinë.
Simptomat e gurëve në veshka.
Identifikimi i pacientit pas operacionit.
Me zhvillimin e simptomeve, prania e gurëve në uretër, gurët e fshikëzës apo gurë në veshka simptoma të identifikojë vendndodhjen e tyre të saktë.

Përgatitja për ekzaminim


Para së gjithash specialist duhet t'i shpjegojë pacientit nevojën për organizimin e provimit, tregoni se kur dhe kush do ta kryejë atë.

Për tetë orë para nevojën diagnoza vidyazykatysya e një vakt dhe një sasi të madhe të marrjes fluide. Tre ditë para se të dietë provimit përjashton ushqimet që rrisin prodhimin e gazit. Nëse është e nevojshme, pritja emëruar aktivizimit të karbonit, si dhe spastrimit klizmë.
Organizuar provimin e gjakut, rezulton se pacienti merr drogë. Gjithashtu, pacienti ose familja pëlqimi është marrë në formë pysyazytsiy në diagnozën.
Mjeku duhet të vendosë praninë e alergji për kontrast bojë e përdorur, sidomos në jod. Nëse një reaksion alergjik nuk është, sprovimi bërë. Pacienti duhet të marrë off të gjitha bizhuteri dhe objekte të tjera metalike. Zbrazët fshikëz tuaj dhe të veshin një fustan të veçantë. Mjeku paralajmëroi paraprakisht e manifestimeve mundësinë e urth, vjellje, skuqje në fytyrë gjatë kontrastit administratës mesme. Para se të përdorni pacienti jep për të pirë ilaçe apo qetësuesve analgesics.

Fillimisht organizuar shikimin X-ray provim, dhe shqyrtimi i administratës së materialit kontrast. Tjetra është një seri e imazheve me një sasi të barabartë të kohës dhe gjithmonë një e shtënë në pozicion në këmbë.


Kryerja rezultatet e testimit


Testi zgjat rreth 45 minuta dhe koha specifike varet nga sjelljes personale e treguesve të tilla si prania e gurëve në uretër ose veshkave, madhësinë e tyre, vendndodhja lokacionit, etjEksperti duhet të i kushtoj vëmendje për cilësinë e imazheve, si dhe shkallën e plotësimit substancë futur në trup nga fusha të ndryshme të traktin e sipërm urinar dhe fshikëz.

Në varësi të informacionit të marrë në fotografitë mjeku vendos për hulumtime të mëtejshme.
Nëse nga njëra anë pjesa e sipërme e traktit urinar të mbushur me material kontrasti qartë, nga ana tjetër, kjo substancë mungon ose është një hije e materialit kontrast injektuar, gota zgjeruar hije, ju duhet të ri-diagnozës në 50-60 minuta dhe pastaj pas 01:00-02:00 . Në disa situata, vetëm më vonë të lejojë fotografi të saktë të diagnostikuar patologjinë dhe identifikimin e funksionalitetit të veshkave.

Ky studim është konsideruar metoda të rëndësishme fiziologjike e diagnozës. Marrë Duke përdorur këtë metodë fotografi tregojnë gjendjen morfologjike dhe funksionale të trupit në çdo fazë të sëmundjes dhe të sigurojë një numër të madh të informacionit të vlefshëm diagnostikues. Përshkrimi i saktë i imazheve kërkon mendime profesionale moderne mbi fiziologjinë e sistemit urinar njeriut.


Sondazhi Kundërindikimet


Absolutisht organizatë kundërindikuar X-ray mesme kontrast me futjen e grupeve të mëposhtme të njerëzve:
Pacientët me reaksioneve të mbindjeshmërisë në kontrast media, sidomos njerëzit me intolerancë të jodit.
Gratë shtatzëna.
Pacientët me gjakderdhje ngritur dhe koagulimit të dobët të gjakut.
Njerëzit që vuajnë nga dështimi i veshkave.
Në disa patologji renale.