Heqje të veshkave, zbatimin e tij dhe rehabilitimin pas heqje të veshkave


Indeksi artikull

Indikacionet dhe contraindications për kirurgjiPërgatitja për kirurgjiOperacioniKomplikimet e kirurgjisëPeriudha pas operacionitKomplikimet pas operacionit


Heqje e veshkës - një operacion që përfshin largimin e veshkave. Ajo është kryer në prani të tumoreve, trauma, tuberkulozin, veshkat polycystic. Operacioni i organizuar nga laparoscope publik ose duke përdorur përmes një prerje të vogël. Çdo heqje kryhet nën anestezi të përgjithshme dhe të kompletuar futjen e tubit të kullimit të zonës heqje. Kullimit nxjerrë disa ditë pas plagë ndalesa lëngshme ndarë. Rehabilitimi pas heqje të veshkave është për të kryer shërimin e duhur të punës së saj.
Indikacionet dhe contraindications për kirurgji


Ky operacion është i organizuar në rastin e trupit jo të plotë plagë, por vetëm një pjesë e saj. Kështu ndodh me tuberkulozin e veshkave, plagë të mbyllura, plagë të hapura, prania e rritje të tumorit.
Treguesit kryesorë të heqje të veshkave përfshijnë:Tumoret madhësi deri në 4 cm për të shpëtuar uyazyka dytë veshkave.
Rreziku i lartë i diagnozë të kancerit të veshkave.
Përparimi i shpejtë i tumoreve beninje ose dyshohet keqdashje.

Veshkave Bilateral Onkologji.
Rrezik të lartë të zhvillimit dështimin renale kronike.
Patologji kronik mushkerise, kur guri është në pjesën e poshtme të kupës zgjeruar.
Segment humbjen e lëndimit të veshkave.
Forma segmental i hydronephrosis.Veshkat heqje nuk kryer në rastin e një gjendje të rëndë e pacientit ose praninë e patologjive shoqëruese si rrezik te shtuar te komplikacioneve gjatë operacionit.


Përgatitja për kirurgji


Para operacionit pacienti duhet të inspektojë anesteziolog.

Sondazhi i mëparshëm është që të sigurojë ekzaminimin e përgjithshëm, testet laboratorike dhe ekzaminimet instrumentale:Ultratinguj, CT dhe MRI.
X-ray shqyrtimi i sjelljes së materialit kontrast.
Angiografi veshkave.
Perfuzionit renal, etjPara operacionit pacienti duhet të kalojnë në spital dy te katër javë, para se të hyjnë në spital, studimin e mëposhtme:analizat e gjakut për sifilizi;
analizat e gjakut për HIV;

analizat e gjakut për të hepatitit B;
X-ray foto e gjoks.Në spital anketave pacientit mjek dhe në mbrëmje anesteziologu para operacionit kryhet formulimin spastrimit klizmë.


Operacioni


Heqje Operacioni i veshkave është kryer nën anestezi të përgjithshme.
Pacienti shtrihet në anën shëndetshme, në të cilat pidkladayetsya rul veçantë. Për shtesë pozitën fiksim pajisje të përdorura tryezë operativ.
Në rajonin e mesit kirurgu bën një prerje formën e lakuar 10 - 12 cm, atëherë bëhet autopsi layered për të hyrë në veshka. Këmbë renale clamped me anë të goditjen elastike të reduktuar gjakderdhje gjatë heqje e indit. atëherë kryhet prerje të sipërfaqes e prekur e veshkave. Për të vendosur heqje çojë tub kullues për të kontrolluar shkarkimin pas heqje të veshkave. Pastaj ushyvayetsya plagë.Komplikimet e kirurgjisë


Alokimi i vazhdueshëm për kullimin flet për zhvillimin e kanaleve urinare pengesave. Fistulat janë formuar shumë rrallë, zakonisht kur një tumor i madh apo pas rindërtimit veshkave sistemit legen. Fistulat mund të ndodhë pas heqje formë pyke për veshkat uyazyka atë defekt ushyvayetsya seams matratsnыmy. Urynoma mund të ndodhë për shkak të kullimit të pamjaftueshëm të veshkave.
Shpesh pas operacioneve të hequr gurët në veshka në një plagë shtesë infeksion zhvilluar traktit urinar infeksion plagë.

Është konsideruar si një komplikacion i rrallë i clots gjakut në dëmtim të veshkave arterieve përmes Intima saj.
Pas heqje të veshkave në 3% të pacientëve ka nevojë për nephrectomy. Dështim akut renal mund të formohet pas heqje e nje veshkave vetme sepse e pranisë së një tumor të madhe, heqjen e një numri të madh të indeve të veshkave ose nga ishemia zgjatur parenchyma renale. Pas heqje për fëmijë veshkat funksionojnë mund të përkeqësohet gradualisht për shkak të perfuzionit të tepërta mbetur parenchyma veshkave.Periudha pas operacionit


Heqje e veshkave në ditën e parë postoperative një person kalon në kujdesin intensiv dhe më pas u transferua në departamentin.
Shpesh pas operacionit, pacientët ankohen për dhimbje në plagë, e cila është caktuar për të eliminuar dhimbje administratën ilaçe.
Urinim i shpeshtë pas një operacioni në lidhje me praninë e kateterit në fshikëz, si spray tij irriton qafën e fshikëzës, duke shkaktuar dëshirat rreme. Ushqimi pacienti mund të nesërmen, dhe pas normalizimi i stol lejohet të kthehet në dietë normale. Në qoftë se në ditën e tretë pas karrige operacioni zhdukur, atëherë vënë klizmë spastrimit.

Në ditën e dytë pas operacionit lejuar organizimin e aktivitetit të moderuar fizik, të tilla si duke ecur nëpër spital korridor.
Kullimit heq 3-5 ditë. Në shtatë - sutures dymbëdhjetë ditë janë hequr, dhe nga kjo kohë mjeku vazhdimisht lidhurit.
Kateteri është excreted nga fshikëz deri në ditën e tretë.Pas lëshimit nga spitali një person duhet të respektojnë rregullat e mëposhtme:Shmangni ushtrimin intensive fizike.
Veshur me një fashë mbi një muaj.

Katër javë pas operacionit të lejohet të kthehet në jetën normale dhe të punës.Pas heqje e veshkave duhet të zbatohen detyrimisht inspektimin e kontrollit një herë në çdo tre muaj. Restaurimi i fundit është arritur një vit pas operacionit.
Të shërohet nga heqje të veshkave është i suksesshëm ju duhet të ndiqni rekomandimet e mjekut për parandalimin e komplikimeve. Për ta bërë këtë, pacienti duhet të bëjë ushtrime të frymëmarrjes ushtrime, të fillojë ngadalë të marrë dhe të ecin disa ditë pas operacionit. Këto veprime të ndihmojë të rivendosur funksionimin normal të zorrëve dhe për të parandaluar formimin e komplikimeve tromboembolike.

Për herë të parë pas operacionit pacienti mund të ndjeheni të lodhur për një shërim të plotë dhe shëndet të mirë mund të marrin deri në tetë javë.


Komplikimet pas operacionit


Në mënyrë tipike, pas heqje hapur formua më pak komplikime krahasuar me nefrэktomyey sepse ky operacion përfshin trauma më pak të indeve dhe agresionin. Por pastaj ajo mund të zhvillohen komplikime të tilla si:Qarkullimi i gjakut në tru.
Pneumonia ndenjur.
Infarkt akut të miokardit.

Thrombophlebitis.
Atelectasis.