Sistemi i Qigong në trajtimin e veshkave


Qigong - sistem tradicional lashtë kineze mjekësore dhe shëndeti i trupit, i cili përfshin artet marciale, praktikë meditues dhe ushtrim gjimnastikor. Mjekësi Qigong përbëhet nga ushtrime që përmirësojnë qarkullimin e energjisë jetike Qi, dhe ka disa praktikave, njëra prej të cilave është Xing Shen Zhuang. Xing Shen Zhuang - Formulari hyrje-nivel qigong. Të flasim në një temë tilla si sistemi Qigong ne trajtimin e semundjes se veshkes.
Veshkave në mjekësinë tradicionale kineze të luajnë një rol të rëndësishëm - në varësi të gjendjes së tyre të shëndetit të kockave, dhëmbëve, mushkëritë. Nëse ndonjë problem me veshkat, ajo është e rekomanduar për të kryer kompleksin e mëposhtme:


1. Ngroh paraprakisht pjesa e prapme e dorës, i ngjeshur në një grusht, parashikimet trajtimin e veshkave në shpinë të tij.
2. Qëndroni në skajet e jashtme të këmbëve dhe të ligët, fërkoni gishtat e mesme Yong-Tsuan - pikë-burim-foot Shao Yin kanal veshkave. Ajo është e vendosur në yamochtsi formuar në qendër të tabani i këmbës kur vendosur.
3. "bisht luaj" - vypryamyvshy mbrapa, kthehet pan në të djathtë dhe të majtë kthen relevante lodhje mbrapa.

4. shtrirje, vypryamlyayuchys, duke u përpjekur për të mbajtur mbrapa sheshtë: së pari, duke e mbajtur të mbajë këmbë, pastaj duke lëvizur duart lart - për këmbë, këmbë e mesme, gju, mes të kofshës, folds inguinale. Duart tërheq lart dhe bëj përsëri në bel.

5. Aplikoni një pëllëmbë mbi veshkat dhe ngrohjes e tyre për trajtim.
6. duart e palosur në qigongu sistemi bllokohet në anën e pasme dhe të ushtrojë presion mbi kokë, ndërsa kreu shtyn në dorë. Duke u kthyer kokën e tij, të dy duart dhe të shtyjë kokën - e majtë e parë, pastaj në tjetrin, dhe përsëri e drejtë përpara jush. Përsëriteni disa herë.

7. Duart mbi kokën tuaj. A frymë të djathtën e tij në veshka e majtë, e majta - në veshka e djathtë, këmbën e majtë - veshkën e majtë, me këmbë të djathtë - në veshka e duhur. Nxjerr me duart dhe këmbët, ndërsa exhaling nëpër duart e prodhimeve, si dhe përmes të këmbëve. Inhaling është bërë përmes qendrave të shuplaka dhe këmbët qendra - pikë Lao Gong dhe Yung-Chuan.

8. Vendi pëllëmbët mbi veshkat, ngrohje, transferimin e ngrohjes me projeksionin e përparme e veshkave dhe të vënë atje duart. Ulët ngrohjes fund haraç-Tien - zonë 3-4 cm nën kërthizë. Ju duhet gjithashtu të kryejnë kompleks të quajtur "12 copa të trashë për veshët." Në mjekësi dhe veshit buds kineze janë të ndërlidhura ngushtë, në mënyrë komplekse për veshkave dhe veshit komplekse kryer së bashku. Së pari, të bëjë një grup për trajtimin e veshkave, pastaj në veshët, dhe pastaj për veshkat.

"12 copa të trashë për veshët":

Mbani shuplakat para tij, gisht unazë kërrusur dhe duke e dërguar atë në drejtim të dalë. Ndjehen rrjedhjen e energjisë. Duart shpërndajë në duart e vetë palëve. Ngritja gishtin tuaj të mesëm, tendons tërhequr. Bëni përveç shuplakat kovshykom dhe ngrini. Pastaj vuri duart e tij mbi kokën e tij, gishtat e mesme për të prekur njëri-tjetrin, të ndjehen rrjedhjen e energjisë. Duart holluar me nivel shpatull, duke e vendosur horizontalisht, me pëllëmbët e dorës janë të drejtuara për njëri-tjetrin dhe janë vzaymoparallelno. Sharp kthehet shuplakat larg nga ju dhe në të njëjtën kohë të bëjë një gllënjkë e zonave qi mbushje në kokë dhe supet poshtë haraç-Tien.

Duart larg, pëllëmbët vendosur për gishtat e tij lart. Në këtë pozitë, të fillojë gishtat peretyraty ("kripë"), pastaj lahen me gishta ("shij"). Në veshit gishtat insert indeksit si thonjtë, furçë përsëri në thonjtë gisht ishin përpara dhe të tërheqë gishtat nga veshët e tij. Ushtrimi kryer në mënyrë dramatike. Përsëriteni disa herë. Mbylle veshët me duart e tij, shtypit dhe lirimin, duke krijuar një vakum. Kile veshët.

Push pika në kafkë, që ndikojnë në veshin:
• mbi kanalin e veshit, një vrimë të vogël në kafkë;

• thumb futur në gozhdë kanalin e veshit është vënë presion mbi kockave në drejtim të syve;
• masazh zonën kockat gisht në vesh, në krye dhe e pasme të kafkës;
• masazh zonën prapa veshit për një predhë i uritur;
• masazh zgavrën formuar kur hapja gojën, para lob veshit;
• të ushtrojë presion mbi muskujt e mesme klyuchichnosostsevidnoy sternocleidomastoid në qafë.

Ushtrimi "Heaven daulle": Mbylle veshët me duart e tij, gishtat zimknuvshy në anën e pasme. Mbajtja e dy duart të gjithë daulle gishtat e tij në anën e pasme. Run 12 herë. Pastaj ngadalë por me forcë për të compress veshët me duart e tij, duke i vënë ato ashpër - 12 herë. Shkruani gishtat e indeksit në kanalin e veshit, gjarpërues ato mbrapa me radhë dhe 3 herë në mënyrë dramatike të largohen nga veshët. Edge Palm bluaj qafën.


Duart në bllokohet, vënë mbi kokën e tij, bravo për masazh muskujt e qafës. Kile në të njëjtën kohë me dy duar (secila kundërta masazhet dorë) trapez, shpatullat, krahët, duart, gishtat. Gjithashtu në qigong ka disa ushtrime shumë e thjeshtë për të normalizuar funksionin e veshkave:
1. duart intensive për të bluaj ndjenjë e ngrohtësi, ua vënë mbi pjesën e prapme në thumbs veshkave përpara. Të ndjehen lëvizje të dorës si të ngrohtë për veshkat. Butësisht masazh lëvizjet më të ulët mbrapa rrotulluese e duarve të alternuar në çdo drejtim nga 816 ose 32 herë. Në të njëjtën kohë të imagjinojmë se duart depërtojnë në trup dhe ndikojnë veshkat, dhe ju bëni një veshkat drejtpërdrejta masazh. Pastaj imagjinoni se rotacioni i palmave në një buds drejtim në rritje, duke u bërë gjithnjë e më shumë. Kur rradhës në veshka kundërta drejtim të fillojë të tkurret në madhësi, duke lënë ndenjur chi jashtë trupit tuaj dhe pastaj të marrë madhësinë e tyre të zakonshme.


2. Poklatsaty dhëmbët 36 herë.
3. këmbë Run, duke mposhtur thembra e vendit - në këtë ushtrim tronditur qi ndenjur, sidomos në kanalin e veshkave.