Simptomet e inflamacion veshkave gjatë shtatzënisë


Ashtu si në të rriturit dhe fëmijët, është konsideruar si një pyelonephritis mjaft të zakonshme sëmundje. Largët më shumë femra se meshkuj që vuajnë nga inflamacion i veshkave, kjo mund të shpjegohet me karakteristikat strukturore të uretrës. Në gratë, ky kanal është vendosur në afërsi të vaginës, kështu që nuk është grumbullimi i baktereve, kundër këtij agjentëve bakteriale për të hyrë lehtë fshikëzës, traktit urinar, dhe përmes tyre me veshkat, duke rezultuar në përgjigje të trupit evoluon.


Shfaqja e infeksionit veshkave mund hematogjene rrugë, në infeksion fjalë të tjera merr në veshkat nga organet që ndodhen afër me gjak. Në gratë, kjo strukturë anatomike se infeksioni më ndodh kjo është një mënyrë e dytë. Uretrës në gratë është i vogël (të shkurtër dhe të gjerë), ajo hyn në vaginë dhe infeksionet e lëkurës së perineum dhe organet gjenitale të lehtë merr në fshikëz dhe pastaj veshkat.
Ju duhet gjithashtu të ndjekë rregullat e higjienës intime gjatë menstruacioneve. Dy herë në ditë për të larë me ujë të ngrohtë me sapun, si gjaku i tharë është një mjedis që ndihmon riprodhimin e shpejtë të baktereve.Shkaqet e inflamacionit


Inflamacion i veshkave mund të jetë shkaktuar nga çdo lloj të mikroorganizmave. Shumë shpesh, kjo mund të jetë Proteus, Streptococcus, E. coli, staphylococci. Në kronike inflamacion vërejtur infeksionet fungale aderimit (Candida). Ekspertët përbashkët shkakton inflamacion në dy grupe:Endogjen (e brendshme) - infeksione të shkaktuara nga mikroorganizmat që jetojnë përgjithmonë në trup.
Ekzogjene (të jashtëm) - inflamacion shkaktuar nga bakteret që hyn në trup nga mjedisi.
Rritja infeksion yyazytsirnosti ndodh kur një vajzë fillon të jetë seksualisht aktive. Për këtë arsye, përputhja higjienën intime duhet të jenë të rëndësishme për të dy partnerët.

Është shumë e rëndësishme pajtueshmërisë me masat e sipërpërmendura parandaluese në kohë për shtatzëni, rrezikun e gjetjes së baktereve në veshka është shumë i madh.
Inflamacion Yyazytsirnist i veshkave në shtatzëni është mjaft e madhe, për shkak të faktit se mitra rritet në madhësi dhe squeezing uretër, duke shkaktuar këtë zgjeruar legen veshkave. Kjo dëmton veshkat dhe gjak rrjedhjen e rrit mundësinë e depërtimit të infeksionit të saj. Më shpesh ndodh në shtatzënë drejtë-inflamacion i veshkave, për shkak të faktit se mitra, shpesh përballet drejtë.

Shpesh gjatë shtatzënisë nuk është një rrjedhë e kundërt e urinës nga fshikëza në veshka. Në praninë e baktereve në urinë, ata janë depozituar në indet e legen veshkave dhe të shumëfishohen me shpejtësi. Kjo është arsyeja pse gratë shtatzëna nga koha në kohë përshkruajnë ekzaminimin e urinës. Nëse studimet tregojnë praninë në urinë bacteriuria (bakteret) - kjo është një shenjë e inflamacionit. Në këtë situatë, cakton trajtim të specializuar. Gjatë shtatzënisë, është e rëndësishme për të mbrojtur veshkat nga hipotermi, të përjashtuar nga dietë e ushqimeve me erëza dhe për të shmangur ngarkesa të larta fizike.Simptomet e inflamacion në gratë shtatzëna


Simptomet e inflamacion veshkave gjatë shtatzënisë janë:Rritja e temperaturave, dhimbje koke;
Zadыshka, puls të shpejtë;
Të vjella dhe të përzier, dhimbje në muskuj;
Lodhje të përgjithshme, dobësi;
Dridhura, djersitje;
Sindroma dhimbje në rajonin e mesit, rënduara gjatë natës, ecje dhe aktivitete fizike;
Tensioni dhimbshme në muskujt e barkut.Inflamacion i veshkave në gratë shtatzëna mund të kalojë pa simptoma. Ekzaminim duhet të kryhet një gamë të plotë të testeve të urinës dhe të gjakut. Që nga studimet radiologjike e grave shtatzëna është kundërindikuar, është e nevojshme për të kryer ekzaminimin endoskopik, klinike dhe ultratinguj. Inflamacion kronik i veshkave mund të shkaktojë punën e parakohshme apo abort. Shkaku Fetusi gabim konsiderohet Gestosa, zhvillimin e një kusht të caktuar patologjike. Inflamacion Hestatsyonnoe e veshkave nuk është një shkak për ndërprerjen e shtatzënisë, në mungesë të faktorëve shtesë kërcënojnë.Trajtimi i inflamacionit në shtatzëni


Në gratë, sëmundje akute renale gjatë shtatzënisë. Periudha më e rrezikshme është 22-28 javë dhe 38-40 javë. Për të parandaluar acarimin duhet të ndjekin një dietë (futje kufi fluide dhe ujit), të lëvizin më shumë, ndiqni rregullat e regjimit të higjienës të ditës, për të parandaluar hipotermi.
Në qoftë se koha nuk të kuruar infeksionin, ajo provokon zhvillimin e sëmundjeve më të rrezikshme. Gjithashtu ajo mund të shkaktojë komplikime të lindjes. Gjatë sulfanilamidnye shtatzënisë nuk marrë drogë dhe tetracyclines. Për trajtimin e grave shtatzëna janë metoda të padëmshme si dietë, në të cilën ndaluar të përdorin ushqime të kripura dhe pikante, dhe konsumi kufiri i kripës, pirja e tepruar (në mungesë të edemë).

Nëse, megjithatë, ju keni simptomat e inflamacionit të veshkave duhet menjëherë të shihni një specialist, që ai emëroi ilaçe kur monitorimit gjinekolog.
Më shpesh ndodh në cystitis shtatzënë (inflamacion i rreshtim të fshikëzës). Kjo është për shkak se gjatë shtatzënisë mitra rritet dhe shtyn në ureters dhe fshikëz, duke provokuar stanjacion e urinës kryesor për infeksionet e traktit urinar, veshkat mund të preken.
Gjatë shtatzënisë, gratë cystitis ndodh kur një grua është përballur me këtë sëmundje.


Kjo është e rëndësishme! Është e nevojshme për të trajtuar inflamacion i veshkave në shtatzëni, por jo të vetë-mjekoj.
Në raste të rralla, gratë shtatzëna janë pyelonephritis shqetësuar, simptomat e të cilëve janë kthyer dhimbje, dridhura dhe temperaturë. - Për këtë mama e re mund të vihet në spital dhe trajtimit me antibiotikë.
Midis tyre:Cefazolin - ka një efekt toksik mbi fetusit, siç përshkruhet vetëm në raste ekstreme. Injeksion intravenoz apo intramuskular i 1 gram në mëngjes dhe në mbrëmje.

Ceftriakson - administruar 1-2 gram një herë në ditë. Kundërindikimet: ndjeshmëria ndaj përbërësve të caktuar.Sëmundje e traktit urinar dhe urolithiasis gjithashtu shpesh gjendet në gratë shtatzëna. Në këto sëmundje duhet të marrë sa më shumë lëng të rock jashtë një operacioni të shpejtë dhe të shmanget.
Në trajtimin spitalor të grave shtatzëna kryhet vetëm nën mbikëqyrjen e nefrologëve dhe gjinekologë. Në thelb ata të caktojë "terapi pozicional", e cila është për të kryer ushtrime. Shtatzënë duhet të shtrihen në veshka kundërt dhe bëj bërryla tuaj dhe gjunjë. Këmbët nevojë për të rritur në mënyrë që ata janë mbi kokë. Në një pozicion të tillë është promovimi i mitrës dhe uljen presionit mbi ureters. Nëse kjo nuk ndihmon, atëherë bëni catheterization shtatzënë ureteral e veshkave prekur, e cila çon në një shërim të shpejtë.


Kjo është e rëndësishme! Trajtimi i inflamacion i veshkave është e nevojshme për manifestimi nga simptomat e para për të bërë atë sëmundjen për jetën. Në praninë e shenjave të para duhet të shihni një mjek për të kryer të gjitha provimet dhe të sigurojë trajtim.