Tiparet karakteristike të diatez veshkave kripë


Indeksi artikull

Pse veshkat diatez kripë?Manifestim i sëmundjesTrajtimi i sëmundjeveSëmundje zbuliminVeshkat kryejnë një funksion jetik - rregullimin dhe ndarjen e lëngjeve nga trupi. Shpesh ndodh që futje fluide se sa të vërtetë e nevojshme për shumën që do të kënaqë plotësisht nevojat e veta.
Më shpesh pini shumë më fluide se sa trupi në të vërtetë nevojë. Kjo mund të çojë në sëmundje të veshkave. Shpesh për shkak të qëndrimit pakujdesia ndaj shëndetit mund të zhvillojnë pielonefrit, mosfunksionim kripë diatez veshkave dhe sistemit të tjera nxjerrës.


Legen gjatë gjithë jetës veshkave mbartin largimin e lëngjeve nga trupi. Megjithatë, ajo gjithashtu tregon kripëra, fosfat, urate, oxalate dhe lidhjet e tyre. Përveç kësaj veshkat eliminimin e toksinave të mbeturinave dhe produktet e mbeturinave. Nëse ka inflamacion, ajo është zhvillimi i pyelonephritis. Rezultati është një veshkat diatez kripë.
Veshkat janë organe të tilla që pas shfaqjes së ndonjë gjendje inflamatore edhe pas procesi duket të jetë shëruar plotësisht për jetën janë të prekshme. Pas pësimit pyelonephritis nuk do të thotë se sëmundja u zhduk plotësisht pas trajtimit, madje edhe shumë i suksesshëm. Që atëherë, veshkat reagojnë ndaj ndryshimit të vogël në shëndetin apo të ftohtë. Shpesh në sfondin e ftohjet normale përpara pësimit të një përkeqësimin dukshme të pyelonephritis.

Salt diatez veshkat shpesh nuk është një sëmundje e pavarur. Kjo zakonisht është një fenomen i mbetur, pas një sëmundje inflamatore të veshkave që bëhet sëmundje kronike.
Sigurisht akute sëmundje vërejtur pamjen e kripërave në urinë (urates, oxalates, fosfatet). Pezmatimi i fshikëzës (cystitis), prostatitis ose Uretriti mund të provokojë veshkat diatez kripë përkeqësimi në të rriturit dhe fëmijët. Kjo kështu ndodh që foto simptomë e këtyre sëmundjeve janë kaq të ngjashme në natyrë dhe nuk është e qartë se ajo është e vështirë për të përcaktuar rrënjët e sëmundjes.

Në këtë rol të rëndësishëm të luajtur nga metodat Diagnoza laboratorike. Analizat klinike urina të ndihmojë në sqarimin foto. Normalisht një person i shëndoshë në urinë nuk duhet të zbulohet kripë, rërë ose gurë, qelizat e kuqe të gjakut, proteina dhe sheqer.


Pse veshkat diatez kripë?


Arsyet më shpesh qëndron në dietë të varfër dhe të pijshëm organizimit regjimit. Ujërat minerale tepërt mund të çojë në faktin se përdorimi i pakontrolluar i ujit mineral, e cila është një ilaç mund të dëmtojë shëndetin.

Shërimin ujë mineral do të përfitojnë vetëm kur përdorimi i saj është rreptësisht nga specialist i emërimit të cilët do të përshkruajnë dozën dhe kohëzgjatjen e administrimit të një uji të veçantë.
Gjithashtu, të jenë të vetëdijshëm se në ngrohjes duhet të marrë sasi të mjaftueshme të lëngshme. Ajo është e mirë për të pirë ujë të zakonshëm të pastër. Përdorimi i lëngut të koncentruar, pije të gazuara të padëshirueshme. Lagështi avullohet në sasi të mëdha në qoftë se ajo është e nxehtë jashtë. Dendësia e rritet urinës, sepse ulja në avullimit e saj të lëngshme rrit përqendrimin e urinës, e cila mund të çojë në kristalizimin e kripërave të përfshira në to.

Në qoftë se një kohë të nxehtë të vitit të humbur lëngjeve rregullisht të mbushur me ujë, lëng natyral Berry apo komposto e frutave të thata, kripë në urinë nuk do të grumbulluar që pengon kristalizimin e tyre.
Faktori gjenetik ndikon shfaqja e sëmundjes është i rrallë, por trashëgim si një faktor që luan një rol në diagnozën.


Manifestim i sëmundjes


Zakonisht simptomat e diatez veshkave kripë mund të ndodhin gjatë shtatzënisë për shkak se gjatë kësaj periudhe veshkat ndjeni një ngarkesë të veçantë, në mënyrë që ata kanë për të rregulluar dhe për të hequr produktet e mbeturinave të dy (ose më shumë) organizmave të njëjtën kohë!

Shumë shpesh sëmundja për një kohë të gjatë e bën vetë ndihet. Pacientët nuk festojnë çdo kushte apo ankesa të pakëndshme. Megjithatë, me kalimin e kohës mund të jenë shenjat dhe simptomat e diatez veshkave kripë paralajmëruese. Pacientët shënim duke tërhequr përsëri dhimbje, dhimbje gjatë urinimit. Shpesh temperaturën e trupit. Ndonjëherë urina është shënuar hematuria.
Shfaqja e gjakut në urinë është një sinjal alarmues që tregon se trupi ka filluar tashmë procesin e kristalizimit të kripërave në veshkat. Në këtë rast, nuk mund të jetë gjuha e vetë! Shpesh pacientët nuk e kuptojnë seriozitetin e gjendjes së tij, duke thënë se gjendja e keqe e ftohtë. Vizitoni mjeku juaj nuk mund të presim! Emërojë ekzaminimin specialist, dhe pastaj të zbulohet dhe lloji i kripës për trajtimin e duhur.

A nuk e rrezikojnë shëndetin dhe trajtimin e tyre për të provoni ato mjete që kanë ndihmuar pacientët e tjerë me foto të ngjashme sëmundje! Kjo nuk do të thotë se në çdo rast shkaku është i njëjtë. Vetë-trajtimi ose mungesa e trajtimit mund të shkaktojnë plagosje serioze dhe madje edhe jetën!


Trajtimi i sëmundjeve


Trajtimi i diatez veshkave kripë është caktuar në varësi të shfaqjes së sëmundjes. Për shembull, në qoftë se gurët në veshka janë gjetur, trajtimi ka për qëllim të fragmentimit dhe heqjen e tyre. Hiq gurë duke përdorur metodën laparaskopike, ekspozimi lazer, kirurgjike (nëse guri është shumë e madhe).

Pas shtypjes së gurëve në veshka fillojë me emërimin e drogës diuretik. Gjithashtu përshkruar agjentë anti-inflamator dhe antimicrobial. Kur lidh infeksionit dhe përshkruajnë antibiotikët sulfonamides. Përveç ilaçeve tradicionale emëruar bimëve që kanë efekt diuretik dhe anti-inflamator.
Për trajtimin e diatez veshkave kripë aplikoni:Fytolyzyn.
Canephron.
Biseptol.
Sulfadimethoxine.
Veshët supë ariu, stigmat misri, buds thupër, knotweed.

Rëndësi të madhe për trajtimin e suksesshëm të diatez kripë veshkave luan dietë e duhur.

Ushqimi për specialist kripë diatez veshkave të caktuar në varësi të cilën kripë është në urinë. Nga çfarë lloji i kripërave që formojnë gurë dhe rërë, varet nga qëllimi i trajtimit dhe dietë.
Në çdo rast, me çdo lloj gurësh në këtë rast se ka rekomandime të përgjithshme. Pacientët me diatez veshkave kripë nuk mund të hani shumë yndyrë, ushqim kripur. Përjashtojë Fried, i tymosur. Nuk rekomandohet për të marrë supë të fortë të mishit.
Ajo duhet të pini ujë më të pastër, komposto frutash të thata, pije frutash. Merrni patate, lakër. Ushqimi është më e mirë steamed ose merak, piqem. Ju nuk mund të hani çokollatë. Kakao, kafe dhe çaj të fortë.
Të jetë i sigurt për të mbajtur vëllimin e për të pirë lëngje të ishte të paktën dy litra në ditë, sidomos në sezonin e nxehtë. Ajo duhet gjithashtu të sigurojë rrit diuresis nate. Kjo arrihet duke rritur lëngjeve pije para gjumit.


Sëmundje zbulimin


Salt diatez diagnostikuar veshkë në bazë të laboratorit dhe metodat instrumentale e kërkimit, historinë e mbledhjes. Urinës përgjithshme dhe klinike do të jetë i vetëdijshëm për praninë e gur në proteina urinë, qelizat e kuqe të gjakut.

Diatez Ehooznaky kripë të dy veshkat, pas një ultrazërit lejon një saktësi pohojnë praninë e sëmundjes menjëherë dhe trajtimin e duhur. Për të zbuluar këtë sëmundje bëhet me ultratinguj e veshkave apo të barkut zgavër CT scan.
Ajo duhet të mbahet mend se diagnoza e saktë dhe me kohë, trajtimi në kohë filloi veshkat ndihmojë të ruajtur shëndetin dhe për të parandaluar komplikimet.