Sa e rrezikshme refuzimi veshkave gjatë shtatzënisë dhe duke bërë


Dështimi veshkave - një patologji që thotë se ka një përkeqësim të fortë në produktet e filtrimit të veshkave. Në mungesë të kujdesit të nevojshëm mjekësor pacienti mund të vdesë. Por me ekspert kohë duke vizituar shanset e shërimit të suksesshëm rritur disa herë. Veshkave Disclaimer gjatë shtatzënisë konsiderohet patologji të rrezikshme që kërkon ndërhyrje të menjëhershme mjekësore dhe veprim.


Arsyet patologji


Ka disa lloje të vidyazyka veshkave, konkretisht:Dështimi Prerenalnaja veshkave, e cila është formuar kur shkaqet e qarkullimit të dobët.


Dështimi i veshkave veshkave, e cila është formuar nga ndërprerja e parenchyma veshkave.
Dështimi i veshkave Postrenalna, pengim traktit kotorayaformyruetsya mochevыvedenyya shkak.
Kjo është e rëndësishme!
Për të gjetur se pse refuzon veshkën, mos harroni se dështimi akute mund të jetë shkaktuar nga djegie të rënda, një përqendrim të lartë të kaliumit në trup, dehidratim për shkak të vjella të zgjatur ose diarre dhe sëmundje të tjera kronike të veshkave.Simptomat PatologjiaEdhe me manifestimin vogël e simptomave të dështimit të veshkave sa më shpejt të jetë e mundur personi duhet të kërkojë ndihmë nga një specialist, sepse ka shumë faktorë etiologjikë, dhe vetë-trajtim mund të bëjë komplikime të rënda.
Kryesor dhe vidyazyka simptomat e para të veshkave - një ndërprerje të gjumit, dhimbje koke dhe dobësi të rënda. Gjithashtu etje të dukshme, goja e thatë, gulçim për shkak të akumulimit të lëngjeve në hapësirën ndërmjet qelizave dhe në mes të indeve. Gjymtyrët më të ulët të fillojë të rritet zhvillon dhimbje në zonën e mesit të shpinës, mund të zhvillojnë komplikime të rënda, të tilla si edemë pulmonare intersticiale, e cila shkakton dështim të frymëmarrjes.

Veshkat - një organ. Çfarë shet funksionet më të rëndësishme në trupin e njeriut - ata janë gjetur produktet shkëmbimit të rrezikshme. Në këtë drejtim, mosfunksionimi i veshkave shkakton akumulimin e acidit urik, ure dhe kimikate të tjera të dëmshme të cilat fillojnë për të shkatërruar sistemin nervor të njeriut dhe të gjithë trupin e saj. Kështu, zhvillimi ndryshime të pakthyeshme që çojnë në vdekje në mungesë të kujdesit profesional mjekësor.
Nëse veshkat janë ende punë më të mirë, tregon shënuar rënie plotësuar në volumin e urinës apo mungesën e saj të plotë, duke tërhequr apo dhemb dhimbje në vendndodhjen e veshkave.

Çdo patologji, si edhe formë renale akute dështim, mund të zhvillohet nga e para. Simptomat e detyrueshme e reja që i paraprijnë sëmundje të zemrës, kështu që ju duhet me kujdes të dëgjoni me trupin tuaj, për të monitoruar shëndetin dhe kohë për të vizituar mjekun.


Procesi patologji mjekësore

Dështimi akut i veshkave mund të diagnostikuar me analizat e gjakut dhe urinës. Në raste të veçanta kërkon biopsi e veshkave. Nëse vërtetohet se refuzimi i veshkave i pacientit ka ndodhur, por mbahet në terapi.


Kjo është e rëndësishme!
Faktorë të eliminuar fillimisht etiologjik i trupit vidyazyka është hequr toksinave nga trupi. Në humbje të madhe të transfuzioneve të gjakut të organizuar atë, dhe më pas kryhet hemodializë vnutrybryushynnыy apo dializë duke përdorur një makinë artificiale veshkave për aq kohë sa trupi i punës është në dispozicion. Në fazën terminale të një transplantim të veshkave nga një donator.

Procesi i tërë shërimit zhvillohet në spital dhe në shkarkimin e pacientëve ka treguar trajtim të mirëmbajtjes të drogës dhe trajtim shtesë.

Në sajë të përparimeve në mjekësi moderne dështimit të veshkave akute konsiderohet patologji shërueshëm dhe funksionimi i një restauruar plotësisht rreth një vit pas fillimit të terapisë.