Piknik Pranvera pa pasoja për trupin


Ka vjen një muaj në mundet që një mundësi e madhe për t'u çlodhur, të argëtohen dhe të marrë në natyrë me jetën urbane. Ne të gjithë humbasë dimrin në pyll, dielli dhe Barbecue, dhe shpesh mund të humbasin vigjilencë. Si për të mbijetuar piknik pranverë pa pasoja për trupin dhe jo për të humbur gëzimin e festës?
Çfarë mund të ndodhë? Nëse natyra e gjithmonë do të ketë yyazytsirnist ulen për tokë të ftohtë ose në kuvertë, e cila ende nuk e ka ngrohur up ose batanije, postelenomu në tokë. Ndodh që duan të notuar në pellg, duke hapur në këtë mënyrë sezonin. Rezultati cystitis, më të ulët mbrapa dhimbje apo edhe inflamacion të mund.Si për të parandaluar rrezikun e kapjen e të ftohtë? Nëse jeni duke planifikuar në natyrë Ulu në tokë, pastaj të marrë një turne të veçantë të rugs bërë nga PVC dhe kanë shtresë alumini, dhe të gjitha llojet e rroba dhe rugs duhet të harrohet. Ju mund të marrin një inflatable apo karrige kanate ose stools.
Çfarë është pranverë piknik pa ushqim. Ushqimi në natyrë mund të çojë në çrregullime të zorrëve banale. Në çfarë mënyre? Ndoshta kjo ishte mish keq skuqur në zjarr apo hedhin keq qëndronte në diell dhe një sallatë të vogël kosi ose mbushur stomakun gjithçka që ishte në tavolinë, ose shumë nabihavshys luajtur sportive, menjëherë shkoi për të ngrënë.


Si për të shmangur efektet negative? Kudo që të jeni, ju gjithmonë duhet të mbani mend në lidhje me higjienën. Sapun ideale dhe ujë të pastër. Shpesh ka vështirësi në natyrën e ujit, në këtë rast, ju mund të përdorni një xhel të veçantë ose leckë të lagur. Edhe me pushime, një vend ku ushqimi është i gatuar, enët dhe duart duhet gjithmonë të jetë aq i pastër. Zgjidh një frigorifer qese. Të gjitha produktet e merrni me vete duhet të jetë i freskët. Gjithmonë ushqimi i gatuar duhet të ruhen ndaras nga ushqime të papërpunuara të jetë e mundur dhe të gjitha kimikatet. Sigurohuni pllaka dhe paketa produkte nuk janë insekte të ndryshme që janë vektorë të infeksioneve.

Nëse keni ndërmend për të ngrënë sallatë, ata duhet të jetë prerë në ndërtesë, dhe më të mirë të të gjitha perimet pastër larë për të sjellë dhe vetëm prerë ata vetëm para përdorimit. Kurrë mos mbështetet në faktin se vendi është burim i rekreacion apo mirë, të marrë një sasi të drejtën e ujit në shishe. Burimet nëntokësore të ujit mund të jenë substanca të dëmshme apo metale të rënda, sidomos nëse janë afër ndonjë fabrikë të dëmshme. Sillni kit origjinale, e cila duhet të jetë chelators, të tilla si karbonit aktivizimit.


Nuk është një kërcënim i padukshëm. Shumë insekte që jetojnë në pyll ose pranë ujit mund të jenë bartës të sëmundjeve të rënda infektive. Si për të parandaluar? Është e nevojshme për të sjellë aerosols, kremra, krem. Mbrojtëse do të thotë përqendrim më të lartë të substancave aktive do të veprojë për disa orë. Ata që kanë një predispozitë për alergji dhe fëmijët kanë nevojë për më pak të sigurisë karakteristika me ajër të kondicionuar. Ju mund të veshin procesin acaricides, ato kanë efekt të paralizuar në rriqrat.

Gjithmonë të mbrojtur zonat e ekspozuar e trupit. Më shumë yyazytsirnosti gjetur në trupin e tij pickimin e insekteve, në qoftë se ju shkoni me pushime në pantallona të shkurtra ose këmishë të shkurtër apo të shkojnë zbathur. Fakti se marimangat janë shpesh në bar ose në shkurre të ulëta. Dhe kthimit nga një udhëtim, të jetë i sigurt për të shkundur të gjitha rrobat, jo vetëm në qilim. Por mbrojtja më e mirë për vaksinat. Vaksinat e tilla duhet të bëhet paraprakisht, të paktën dy javë para marshimit të planifikuar dhe natyrisht për të filluar aktivitetin e tyre. Zakonisht standarde të bëjë dy vaksinimet, make dytë në 12 muaj; Rivaksinimi bëhet çdo 3 vjet. Nuk është një contraindication reagim të fortë alergjik ndaj përbërësve të vaksinës dhe gjendjen akute me temperaturë. Nëse nuk ka kohë për vaksinimin, përdorni kundër tik-tak-bart personi encefalit imunoglobulinave. Pas injektimit të antitrupave në trup është ruajtur brenda një muaji.

Mbrojtja nga mushkonjat mund të jenë vajra aromatike e agrumeve, eukalipt, livando, anise, karafil. Mono përdorin mjete bashkëkohore të ultrazërit, ultravjollcë dhe kurth vakum. Ata zënë pak hapësirë ​​dhe janë plotësisht të sigurt për njerëzit, nuk kanë erë.

Skewers. Amazing argëtim për të dalë me një marinadë re për mish. Por opsioni më i sigurtë është që të gatuaj mish të freskët nuk turshi. Por marinadë nuk është veçanërisht e rrezikshme, nëse nuk sëmundjet kronike të sistemit të tretjes. Mishi nuk duhet të marinoj 5-6 orë. Nuk ka nevojë që të abuzojnë me majonezë, mos harroni kjo nuk është ushqim dietë. Sigurohuni që mishi është i skuqur mirë. Nëse trëndafili ngjyra e produktit dhe ndjeu lagështi, mjedisi i përkryer për bakteret për të riprodhuar. Ju mund të përdorni një termometër të veçantë gjatë gatimit dhe mbajtur temperaturën 70 gradë.

Ndiqni sigurinë për një zjarr, kur duke përdorur një lëng të veçantë. Ne duhet të kujtojmë se splashing në dru, qymyr vetëm mund të para zjarrit ndezur. Spërkatën prisni pak për vbralosya dhe tani mund të djegur. Asnjëherë mos derdh të lëngshme në këtë zjarr për t'u djegur në asnjë shishe mund të ndez direkt në duart tuaja. Pas siguri, ju ruani shëndetin tuaj dhe për të shmangur pasoja negative.

Dhe një tjetër pikë e rëndësishme. Gjatë një pushim në pyll ju mund të takohen kafshë të ndryshme. Mbani në mend se kjo kafshe të egër. Është më mirë për të qëndruar larg prej tyre, nuk do të përpiqet për të ushqyer ose pat duart e tyre, askush nuk e di se ku ata kanë në mendje. Me gërvishtjet dhe kafshon tyre, yyazytsirnist të mëdha, të infektuar me egërsi. Rreth një e katërta e një milion njerëz çdo vit nënshtrohen këtë rrezik. Duke përdorur këshilla të dhënave, ju mund të shmangur pasojat negative dhe do të jetë i lumtur piknik pranverë.