Përdorni erëza për qëllime mjeksore


Ditët kur amvise grupe të erëza në fletë të mbyllur gji dhe piper kanë shkuar me kohë. Sot erëza mund të gjenden jo vetëm për ndonjë mrekullon kuzhinës, të tilla si sheri për listat e troftës në pelte, por edhe për përdorimin e tij për qëllime mjekësore, për shembull, qimnon, piper i kuq për të normalizuar zemrën dhe mëlçinë.
Përveç kësaj, vetëm një erëz erë mund të japë çdo pjatë një kontakt të veçantë, dhe në qoftë se ju të shtoni në të një pjesë të vogël të seasonings, ajo duhet të duket tastier dhe juicier. Pra, në këtë artikull ne do të mësojnë jo vetëm në lidhje me meritat e erëza të ndryshme të kuzhinës, por edhe se si të duhet të aplikojnë për qëllime mjeksore, si për të shpëtuar, kështu që ata na dhanë cilësitë e tyre të dobishme.Njeriu i parë fryu aroma e erëza në antikitet. Madje edhe atëherë, ai ka zotëruar përdorimin e erëza për qëllime mjeksore dhe për të bërë erëza të ndryshme. Për shembull, besohej se trumzë ndihmon shpij mendjen dhe borzilok është një ilaç i mirë për dhimbje koke. Po, egjiptianët e lashtë ishin pronat e njohur antiseptik e disa bimëve. Ato përdoren për kujtesë kufomat. Disa erëza përmbajnë shumë vajra esenciale që kanë efekte toksike në shumë organizma. Përveç kësaj, pronat antibacterial kanellë karakteristike, piper i zi, karafil, xhenxhefil, e bëjnë përdorimin e duhur të erëza në çrregullime të ndryshme të zorrëve.


Dhe çfarë shije delikate me erëza ekzotike! Si dhe të gëzojnë erën e bukës ëmbël me fara qimnon, vanilje akullore, byrek me molla me kanellë! Për një mësuese kohë të gjatë në vend shtuar në enët vetëm tradicionale, por të dobishme, fletë gji, piper, karafil. Por sot përdorimi i paleta pikante bashkua parë pak të njohur këtu seasonings, duke lejuar krijimin e një kombinimi të tillë, të cilën ne e dyshuar më parë. Po, spec i kuq dhe piper i zi dhe shafran i Indisë dhe kerri koriandër salcë deri si një përzierje e xhenxhefil, kanellë, arrëmyshk, kardamom dhe mustardë fara janë përdorur në kuzhinë indiane për enët e mishit. Por në Kinë piper i njohur i quajtur "pesë erëz", e cila është shtuar në mish derri. Ai përfshin piper, anise, kanellë, karafil dhe kopër.


Megjithatë, përdorimi i erëza kërkon kujdes sepse erëz shpërndara menduar mund të rrënojat shijen e çdo gjellë, por numri i saj i tepruar i aromë ndërpret dhe shijen e ushqimit. Për të shmangur gabime të tilla, ju duhet të ndiqni këto rregulla të thjeshta:
• Shto erëza në pluhur dhe erëza terren, kur ushqimi është pothuajse gati, dhe erëza të tëra vendin e parë.
• Pikturë seasonings si kerri, spec i kuq apo shafran, janë më efektive në qoftë se ata janë të nxehtë në vaj në tryezë passyrovke ose perime.


Tani, pasi kishte mësuar në lidhje me vetitë themelore kuzhinës e erëza të ndryshme, flasin për cilësitë e tyre shëruese.
• Kumin ose qimnon Indian ndihmon për të përmirësuar punën e fshikëz fshikëz e tëmthit, mëlçisë, muskuj dhe nyje, të reduktuar ënjtje, të reduktuar yndyrë trupit, për t'u marrë me një kullojnë hundët, sytë e përlotur, djersitje të tepruar, kapsllëk. Përveç kësaj, fara qimnon indiane mund të përtypur pasdite për të stimuluar tretje.
• piper i kuq ndihmon normalizimin e zemrës, enët e gjakut dhe zorrë e vogël. Ajo mund të aplikohet dhe të gripit, SARS, spazma dhe dhimbje, thyerje të eshtrave dhe astma bronkiale. Përveç kësaj, përdorimi i erëza ndihmon gratë të përballuar me dhimbje menstruale.

• Përdorni shafran i Indisë verdhë dhe fara shafran mund të stimulojë traktin e tretjes, për të përmirësuar rrjedhën e limfatike. Përveç kësaj, ata janë përdorur në cholelithiasis, urolithiasis dhe osteokondroza.
• për trajtimin e sëmundjeve të syrit, kancerit të gjirit dhe migrena përdorur piperin zi. Përveç arra e seasonings përdoren medicinally për dhimbje në bërryl dhe gju nyje, të ulët mbrapa, si dhe ftohjet e shpeshta.
• kardamom, në vend, fara e saj aromatike mund të përtypur për të stimuluar tretje dhe rifreskoni gojën.

• spec i kuq ndihmon shumë heq nga trupi i substancave të dëmshme. Dhe për detoxification më të mirë për të shtuar limon i kuq piper mirë.

Megjithatë, përdorimi i erëza mos harroni se:
• Ata njerëz që të lëshuar sasi të tepërta të lëng stomakut, është më mirë të mos përdorin barëra që përmirësojnë tretjen. Këto përfshijnë çikore, hop, piper. Këto seasonings përmbajnë glycosides hidhur.
• Struktura përfshin mustardë dhe mustardë rrikë dhe vaj hudhër, të cilat kanë një efekt pozitiv në mukozën e stomakut. Megjithatë, ata duhet të hani vetëm sasi të vogla, atëherë erëza do të përfitojnë trupin tuaj.

• Shumë erëza japin antymutahennыy efekt. Me fjalë të tjera, ata mund të neutralizoj substancave të dëmshme që grumbullohen në produktet gjatë prodhimit të tyre apo përgatitje. Këto erëza shtuar edhe skuqur dhe i tymosur mish, peshk dhe pulave.

Dhe në mënyrë që të përfitojnë erëza mos harroni në lidhje me ruajtjen e tyre të saktë.
• Para së gjithash, kontejnerët për erëza të jetë madhësia e vogël, si pasojë e afat-gjatë magazinimit e erëza që ata të humbasin shijen e tyre, aromë dhe cilësinë vlefshme.

• kavanoza me erëza duhet të jenë të mbyllura fort apo se është më mirë që vidhos mbulon. Kjo është për të siguruar se vajra esenciale të përfshira në erëza dhe të bëjnë avantazhin e tyre kryesore, nuk u zhduk. Për këtë arsye, erëza duhet të ruhen në plastike ose qelqi, jo në kontenierë druri apo qeramike.
• Pronat e dobishme e erëza janë të ruajtura më mirë në qoftë se ata mbajnë në formë nerazmolotom.
• magazinimi i duhur i erëzave të siguruar efektivitetin e tyre gjatë gjithë vitit, kështu që dyqan ato për përdorim të pakuptimtë të ardhmen.