Ushqime glycemic Indeksi


Vlera që përcakton ndikimin e produkteve të përdorura në nivelet e sheqerit në gjak, të quajtur indeksi glycemic. Ky koncept ka hyrë në jetën e përditshme mjaft kohët e fundit. Për herë të parë ai foli studiues ushqyerit Instituti në Toronto. Gjatë punës së tij, ai kujton se konsumi i ushqimeve të ndryshme kanë efekte të ndryshme në nivelet e gjakut të sheqerit. Ai gjithashtu njoftoi se një të ulët ushqime glycemic indeksi mund të ndihmojë diabetikët të përballen me "sheqer" probleme.
Pas disa kohe studimi i efektit të indeksit glycemic filluan të shpenzojnë një mjek diete frëngjisht Montignac. Ai botoi disa libra e sistemit të tij të ushqimit që kundërta miliona kopje në mbarë botën. Teoria e tij ishte aq i popullarizuar për shkak Montignac me shembullin e treguar efektivitetin e saj shudnuvshy 16 kg për 3 muaj.Dallimi në mes të ushqimit në indeksin e glycemic
Në fillim ka qenë 3 grupe të produkteve sipas indeksit glycemic: nyzkohlykemycheskye paktën 40 srednehlykemycheskye 40 deri në 70 dhe vysokohlikemicheskie 70-100. Megjithatë, ndarja e këtyre produkteve është bërë në baza të ndryshme, ai ishte në një produkt për kontrollin e glukozës dhe bukë të tjera të bardhë.

Për ta bërë më të lehtë për të shqyrtuar karbohidratet glycemic indeksi të ndarë të gjitha "të mirë" dhe "i keq". Përdorimi i karbohidrateve "të mirë" nuk do të shkaktojë një rritje të mprehtë në nivelet e sheqerit në gjak për një kohë të gjatë dhe të sigurojë një ndjenjë të ngopjes. Indeksi glycemic ato të vogla. Këto ushqime përfshijnë miell bukë gruri, kërpudha, herbs, bathë, çokollatë e errët, bollgur, lëng frutash pa sheqer, produkte qumështi, orizi.


"Bad" carbs të përfshijë ushqime me indeks të lartë glycemic. Konsumi i tepruar i ushqimeve të tilla mund të çojë në trashje dhe sëmundje më të rënda. Ushqim të tilla në mënyrë dramatike rrit nivelin e sheqerit në gjak dhe ngopje e kaluar gjatë. Nga produktet vыsokohlykemycheskym përfshijnë sheqer, mjaltë, bllokime, drithëra, banane, drithëra, oriz të rafinuar. Ky ushqim i dobishëm për atletët të hani për të rivendosur fuqinë e tyre pas ngarkesave të gjata.

Features Numërimit

- Indeksi glycemic zvogëlohet me rritjen e numrit të fibra në ushqime;
- indeksi rritet kur gatuar. Për shembull, indeksi karrota të ziera ka më shumë se bruto;
- Llogaritja glycemic indeksi është pasi të hahet 50 gram carbs neto. Megjithatë, ju lutem vini re se në disa produkte të karbohidrateve nuk kalon 3%, dhe pjesa tjetër është pothuajse tërësisht i përbërë prej tyre.

Diabeti dhe glycemic Indeksi
Njerëzit që vuajnë nga kjo sëmundje e tmerrshme si diabeti, përdorimi i sheqerit rrezikon jo vetëm shëndetin e vet, por edhe jetën e tij. Ndonjëherë ata ndjehen inferior, në mënyrë që ata nuk mund të hani karbohidratet. Megjithatë, shfaqja e koncepteve të tilla si "ushqime glycemic indeksi i lejuar ata për të diversifikuar dietën e tyre dhe për të monitoruar ushqimin e vet, përmes përdorimit të" carbs të mira. " Para ardhjes së afatit, diabetikët kishte për të eliminuar pothuajse tërësisht karbohidratet nga dieta e tyre.


Ndikimi i indeksit glycemic e zvogëlimin e peshës
Me një rritje të mprehtë në sheqerit në gjak, trupi fillon të prodhojë insulinë, një reagim mbrojtës, në të cilën ai përshpejton glukozës nga indet yndyrore dhe muskujt. Fakti se muskujt mund të ruajë vetëm një sasi të kufizuar të glycogen, por në indet yndyrore që mund të grumbullohen në sasi të pakufizuar. Kështu, trupi ynë bën rezervat të cilat janë treguar këtu në formën e palëve dhe bark.

Në shikim të parë, metodë Montignac duket mjaft e thjeshtë: Eliminon karbohidratet e dëmshme nga dietë dhe humbin peshë. Por disa nutritionists kanë vënë në pikëpyetje efektivitetin e kësaj metode, sepse llogaritja përdorur humbje peshe indeksi glycemic duhet të marrë parasysh përmbajtjen kalori të ushqimit, gatim metodën dhe qëllimin servings. Pra, këtu ne do të thotë një qasje gjithëpërfshirëse. Për të humbur peshë është e rëndësishme që produktet e përditshme kalori nuk i kalon 1500 kalori, ju do të duhet për të monitoruar madhësinë e pjesë. Dhe sigurisht mos harroni në lidhje me ushtrimin. Avantazhi kryesor i kësaj diete është se ju mund të humbni peshë pa kufizuar veten në ushqim, ndërsa të hahet si duhet.


Yndyrna të dobishme dhe të dëmshme, proteinat dhe karbohidratet
Fshij ndonjë komponent i dietë plotësisht është e pamundur, pasi trupi në një numër të caktuar të nevojshme për secilin prej tyre. Megjithatë, ajo duhet të jetë në gjendje për të dalluar ato produkte që paraqesin asnjë vlerë ushqyese.

Yndyrna më të dëmshme të ngopura është që jo vetëm të çojë në mbipeshë, por edhe të rritur nivelet e kolesterolit. Këto yndyrna mund të gjenden në mish, gjalpë, majonezë, vaj kokosit. Shmangni këto yndyrna dhe t'i zëvendësojë me yndyrna gjenden në arra, avocados, peshk, vaj ulliri.

Të gjitha proteinat janë të dobishme dhe të nevojshme për trupin, por shumica zgjedhin produktet që përmbajnë më pak yndyrë.

Që karbohidrateve për të zgjedhur "të mirë". Pas përjashtuar nga një dietë e "keqe", ne fillojmë për të humbur peshë. Karbohidratet të dobishme mund të gjenden në arra, hikërror, orizi, frutat dhe perimet.
Kryesore shkakton kilogram shtesë është komponimet e rrezikshme proteina, yndyrna dhe karbohidratet. Nga produkte të tilla kanë nevojë për të krejtësisht braktisin ata që duan të humbin peshë. Këto produkte përfshijnë të gjitha llojet e goodies: ëmbëlsira, pasta, akullore, bukë, pastë e miellit, biskota.