8 Ushqimi për trashje


Ushqimi №8 dhe tabela №8 një nga 15 dieta, përfaqësuar sovjetike epokës famshme mjek, shkencëtar - M.Y.Pevznerom dietës. Rëndësia funksionale e dietës - humbje peshe e njerëzve të cilët janë të trashë. Tabela №8 mbetet në fuqi për këtë ditë dhe shumë pacientë janë mbipeshë janë shëruar nëpërmjet dietë №8. Dietë dietë për trashje përbëhet nga kufizimin e përdorimit të lëngjeve të detyrueshëm të lirë, produktet oreks, dhe kripë. Ushqimi janë steamed, pjekur, të ziera, të skuqura rrallë. Pranuar shërben ushqim të ngrohtë sasi të rregulluar në 6 herë. Dietë kalori 1400-1700 kcal.


Përbërja kimike Tabela №8: karbohidratet më pak se 150 peshore; proteina në 110 gram; 85 gram yndyrë; kripë në 6 gram; fluide pa pagesë (uji) për 12 litra
Kur dietë №8 lejohet:
- bukë dhe krunde nga miell gruri (proteina-grurë, thekër) në 300 gram në ditë
- supave perime me drithëra kufizimi, patate, qofte (supë, hash, supë, okroshka, mish ose supë peshku) deri 300 gram
- mish ligët zier, e pjekur, skuqur lehtë (viçi, pule, viçi, gjeldeti, lepuri) për 150 gram; viçi mpiksur; Qumështit dhe sallam viçi, proshutë ligët

- peshk ligët zier, e pjekur, skuqur në 200 gram në ditë; Ushqim deti - gaforret, karkaleca, oysters, midhje
- qumështit dhe të ulët-yndyrë produkte; krem në ushqim të përgatitur fllad, djathë të ulët yndyrë në produktet ushqimore ose në natyrë për 200 gram; Djathë yndyrë të ulët 150 gram në ditë
- vezë të ziera 2 copë në ditë; Omelets proteina
- hikërror, elb, perla
- perime të freskëta si dhe në gatim (lakër, karrota, qepë, tranguj, marule, radishes, kungull i njomë, domate, kungull, turnips); lakër turshi, turshi kufizuar në 200 gram; Produktet e kuzhinës nga patate, bizele të njoma 200 gram

- sallata me perime të papërpunuara dhe të gatuar, të kombinuara me mish, ushqim deti, peshk
- mish apo peshk xhelatinë
- fruta dhe manaferrat (të papërpunuara, gatuar në një komposto, Musah) me zëvendësues të sheqerit
- salcë domate, kërpudha, të bardhë me perime
- çaj të zi, jeshile, kafe me qumësht; perime unsweetened, fruta, lëng Berry
- sweeteners
- krem vaj 10 gram; dhe bimore parafinuar jo më shumë se 30 ml
Kur dietë №8 ndalohet:
- Produktet bukë gruri dhe miell në klasë të parë me gjalpë dhe pastë pudre

- patate, qumështit, bishtajore, drithëra, supave makarona
- mish yndyrore, salcice tymosur, salcice, konservuar
- yndyror, i kripur, peshk i tymosur dhe peshku i konservuar në vaj, dhe vezë
- djathë yndyrë vilë, djathë dhe qumësht i thartuar pjekur; krem dhe qumësht pjekur, kos dhe gjizë pancakes me sheqer, yndyrore dhe djathrave të kripur
- vezë të fërguara
- oriz elb, bollgur, bollgur, makarona, bishtajore
- snacks djegëse dhe yndyrore
- ëmbëltore, sheqer, rrush, mjaltë, rrush të thatë, datat, fiq, jam, akullore, buding
- erëza dhe salcat yndyrore, majonezë, erëza

- lëng i ëmbël, kakao

- Gatim mish dhe yndyrna

Menu №8 dietë për njerëzit që vuajnë nga obeziteti:


Mëngjes 1: sallatë lakër me vajra bimore për 200 gram, bukë thekre, një gotë çaj jeshil pa sheqer
Mëngjes 2: portokalli
Dreka: supë 200 gram, 150 gram mish pule, kastravec, proteina - bukë gruri, një gotë e hips supë
Tea, sheqeri cheesecakes pa pagesë 120 gram, një filxhan kafe me qumësht në xylitol
Darka: 150 gram xhelatinë peshku; sallatë e perime për të zgjedhur nga, i ndrequr me vajrat bimore 150 gram; Bukë thekre, një filxhan çaj me zëvendësim sheqer

Në natën: fruta të thata (mollë, kumbulla) 100 gram
Ushqimi №8 projektuar në mënyrë që trupi gradualisht ka rënë në 4 kg në muaj. Ajo duhet të fillojë vetëm pas konsultimit me mjekun - dietist


Këshilla nga ajo humbur dietës peshe:


- rritjen e numrit të ngrënies në 6 herë në ditë
- Vetë nuk urisë Morita
- Produktet kalori të marrë në mëngjes
- nuk rostiçeri
- mos hani TV, fushatën dhe nëse nuk ka uri
- nuk kap problemet dhe për të diskutuar ato me zë të lartë

- gjatë vakt nuk lexojnë
- mos u bëni merak për ushqim nuk hahet, lënë atë në pjatë pas ngopjes
- të heqë dorë nga fushata në restorante dhe kafene
- Produktet blerjen prodhojnë gatuar në listë, duke i kushtuar vëmendje për kalori
- pini ujë para ngrënies për të reduktuar urisë
- ku për të ngrënë, të marrë kohën tuaj dhe të gëzojnë ushqimin
- të fillojë një vakt me perime
- preferojnë enët me nonstick
- ziej ushqim në ujë me misri, ulliri ose vaj luledielli

- piqem ushqim në mikrovalë dhe furrë
- gatuaj për një çift
- dhe më e rëndësishmja, në qoftë se ju ndiqni dietë dhe №8 këto këshilla të thjeshta, ushqimi juaj do të jetë hollim
Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. Obeziteti 2. Buckwheat dietë për humbje peshe