Ushqimi nga Dr Pyera Dyukana


Dy - tre vjet më parë në kulmin e popullaritetit ishte dietë efektive nga Dr Pierre Dyukana. Çfarë është sekreti i saj dhe avantazh mbi dietat e tjera, nëse ajo është aq efektive për humbje peshe? Cili është sekreti i francez humbje peshe receta dhe kjo nuk është e rrezikshme?
Ushqimi nga Dr Dukës përbëhet nga disa faza.
Sulm Faza - kështu që faza e parë e humbjes së peshës në këtë metodë dhe pasojë e saj - nga 2 në 4 kilogramë. Gjatë kësaj periudhe të merrni ushqime proteinike, dhe në çdo kohë dhe në çdo sasi.


Ushqime proteinike - një mish të bardhë pule, kerpudha, produkte qumështi, ushqim deti, vezë. Këto produkte janë të lejuara sezonin me kripë, mustardë dhe erëza të tjera. Çdo ditë duhet të hani 1-2 lugë krunde dhe konsumojnë shumë lëngje - ujë ose TEAS bimor.
Kohëzgjatja e fazës së parë dietë nga Dr. dukë varet nga numri i kilogram që janë hequr preferueshme. Kjo është, në qoftë se më pak se 10 kg, sulmet fazë duhet të zgjasë një çift - tri ditë, dhe në qoftë se 30 kg apo më shumë, në fazën e duhet të zgjasë 5-7 ditë.

Përfitimet e kësaj faze, sipas nutritionists, është se ushqime proteinike, në përgjithësi, të dobishme, të ndryshme, ajo është e përkryer ushqen trupin, dhe pavarësisht kilogram shkon, sjell siklet.

Pikët negative janë nën sulm është se ushqimi i tillë mund të shkaktojë shurdhim barkut të kohëzgjatjes së tretjes. Por për këtë dietë janë krunde - funksioni i tyre është për të parandaluar probleme me një karrige, stimulimit të zorrëve. Pra, në thelb, çdo gjë është në rregull, vetëm faza e parë e dietës nga Dr. Pierre Dyukana ende më e mirë për të përfshirë në djathë drop-yndyrë dhe prodhimet e detit.

Faza tjetër - lundrimit. Ky emër romantike faza e dytë dietë në të cilën për të ngritur sulme lëndë shtuar perime të freskëta ose të gatuar. Ju mund të hani ato në çdo sasi në çdo kohë - edhe gjatë natës. I vetmi kufizim - perime koll rreptësisht e ndaluar, por panxhar, karrota - në çdo formë. Gjatë fazës së dytë duhet të ditëve alternative proteina furnizimit të ushqimit me ditë perime.

Ushqimi Pierre Dyukana qëndrueshme, kjo fazë mund të zgjasë për aq kohë sa njeriu do të qëndrojnë ose në varësi të se sa ai vendosi për të humbur një kilogram. Mesatarisht, faza e dytë është 1 kg në javë.

Kjo fazë duket në shikim të parë e lehtë. Çfarë tjetër dëshira - hani pothuajse çdo gjë që ju dëshironi. Por kjo është vetëm në shikim të parë. Vështirësia e tij është se kjo fazë mund të zgjasë për një kohë të gjatë: 1 kg në javë - një vend i vogël, por efikase dhe të pakthyeshme. Në praktikë, kjo periudhë nuk është e mjaftueshme të ushqyerit karbohidrate. Është karbohidrate trupi ynë i energjisë të ushqyerit për jetesën e tyre. Për shkak të mungesës së ushqimeve karbohidrate është burimet e konsumit yndyrë për të furnizuar trupin. Shifra përmirësuar peshe janë ngadalë por në rënie hormon i lumturisë - serotonin. Shumë humbur peshë për shkak të kësaj mund edhe të bien në depresion.


Faza e tretë - ndreqim. Në këtë fazë të dietës nga detyrë e rëndësishme Dr. Duka është për të ruajtur rezultatin e arritur. Kohëzgjatja e saj varet nga numri i kilogramëve të humbur, dmth ndreqim një kilogram është 10 ditë. Në dietë në këtë periudhë të shtuar fruta - përveç rrush, kajsi, banane. Ju mund të hani bukë, djathë, bizele, fasule, patate, makarona - dy servings një javë. Dr Pierre Dyukan këshilluar për të rregulluar në fazën e tretë të mërkurën (e premte), darkë "festive", por më vonë të enjten (e shtunë) hani vetëm proteina.


Faza e ardhshme e stabilizimit. Ajo po ndryshon ushqimin e saj, dhe ajo do të zgjasë një jetës. Kuptimi i tij është festat detyrë dhe ditë agjërimi. Festat t'ju sjellë kënaqësi, përmirëson disponimin, dhe ditë agjërimi, nga ana tjetër, do të ndihmojë për të shmangur akumulimin e peshë të tepërt. Zgjidhni një ditë një që për mëngjes apo drekë ju do të hani çdo gjë që ata duan, por edhe proteina të detyrueshme nesërmen shkarkimit dhe 2-3 tbsp krunde.

Të gjitha rregullat e referuara në dy fazat e fundit, shumë i dobishëm. Nëse keni provuar dieta të ndryshme, ne duhet të pranojmë se humbjen e peshës nuk është e vështirë. Kjo është shumë më e vështirë për të rregulluar rezultatin, mbani atë normale. Humbur peshë të shpejtë, por pastaj pas një periudhe të kgs kohë të kthehet me të njëjtin efikasitet. Për dietë Dr. Duka ngadaltë, menu zgjeron gradualisht përgatit trupin për një dietë krejtësisht të re. Në pushime ju mund të hani tortë, karamele, buns. Në ditët e agjërimit ushqime proteinike mund të zëvendësojë perime apo fruta, ajo nuk është aq e rëndësishme. Gjëja kryesore është të ushqyerit e duhur në ditë dhe festat e zakonshme ndërrimin e shkarkimit. Me kalimin e kohës, trupi merr përdorur për të punuar në këtë mënyrë, dhe ju nuk mund të lehtë të fitojë ato kg shtesë.