Ushqimi dhe mënyrën e jetesës ngarkesës


Sëmundje vdekjeprurëse - trombozë - papritmas mund të marrin jetën e njerëzve. Clots formuar gjakut, i quajtur trombeve, të grumbulluar në venat dhe një ditë mund të vijë vetëm jashtë mureve dhe të lëvizë në drejtim të zemrës dhe arteries pulmonare. Bllokim e venave dhe theu një mpiksje gjaku - është shkaku i papritur njerëzve sindromi vdekja e çdo moshe. Ushqimi dhe trombozë ngarkesës jetesës mund të ndihmojë në parandalimin e sëmundjeve të rrezikshme.
Trombozë quhet një gjendje të rëndë në të cilën formojnë clots gjakut që bllokon kalimin e enëve të gjakut dhe enëve të gjakut. Trombozë është ngatërruar shpesh me thrombophlebitis, duke besuar se kjo është e njëjta sëmundje. Këto janë dy diagnoza të ndryshme që nuk mund të ngatërrohet. Trombozë mund të shoqërohet me simptoma të dukshme dhe dhimbje, dhe nuk mund të ndihet. Po, dhimbje në pjesë të caktuara të trupit dhe gjymtyrët mund të shihet si dhimbje të muskujve. Prandaj, trombozë kohë shpesh nuk njihet.Trombozë parandaluese veprim, qëllim kryesisht në parandalimin e rrezikut të sëmundjeve kardiovaskulare dhe clots gjakut punë serioze. Ushqimi, stresi dhe trombozë jetesës përfshijnë përdorimin e rregullt të produkteve me yndyrë të ulët dhe fibra. Futje e vazhdueshme e ushqimeve yndyrore çon në faktin se brenda muret e enëve të gjakut të grumbulluar pllakë yndyror. Këto pllaka janë bllokuar kalimin në enët e gjakut dhe të bllokoj ato formë clots. Prandaj, ajo është e rekomanduar për të reduktuar konsumin e ushqimeve yndyrore, produktet e qumështit, ushqime këndshëm. Duhet të përjashtohen nga dieta ushqimore, e cila çon në presionin e lartë të gjakut - proshutë, sallam, proshutë të nxehtë.


Kur trombozë është e rekomanduar për të lënë peshku në dietën e yndyrore - yndyror ushqimeve janë ato që janë të lejuar të marrin për të parandaluar clogging e venave. Përfshira në vajrat e peshkut të promovuar thinners gjakut, nuk grumbullohen në enët e gjakut, kështu që nuk kontribuojnë në formimin pllakë. Një numër i madh i fibra të dobishme të përfshira në krunde tërshërë dhe fasule. Ndihmë e mirë të parandaluar trombozë hudhër dhe qepë të freskët.
Në dietën e njerëzve të prirur për trombozë, nuk duhet të jetë një produkt i kolesterolit të lartë. Ju nuk mund të përdorni një shumë të kripës. Kripë dhe ushqime të kripura të kontribuojë në mbajtjen e lëngjeve, dhe kjo, nga ana tjetër, stimulon qarkullimin e gjakut dhe volumin e saj.


Shumë e rreptë dhe e kufizuar dietë trombozë jo emrin. Lista e ushqimeve lejuara kohë të mjaftueshme dhe menu mund të bëhet mjaft e larmishme. Por ende disa produkte do të duhet të heqin dorë. Ajo eliminuar plotësisht ato të pasura me vitaminë me këtë perimet jeshile dhe të bimëve, marule, spinaq, TEAS gjelbër, mëlçisë, lakër. Në përgjithësi, sa më shumë në dietën e përditshme e frutave të freskëta dhe perime të freskëta, më të dobishme për trupin. Ato përmbajnë shumë fibra, e cila ndihmon prodhimin e fibrave fijor, përmes të cilave forcon muret vaskulare. Të paktën përkohësisht të nevojshme për të përjashtuar produktet që përmbajnë vitaminë C. Këto ushqime, të cilat përmbajnë shumë proteina, të kontribuojnë për trashje të gjakut, dhe kjo është trombozë jashtëzakonisht e rrezikshme.


Kur trombozë është e dobishme për të futur një dietë të vaj peshku. Ajo është shitur tani në kapsula dhe si i tillë duke marrë atë. Kur caktimin trajtim mjekësor tregon pacienti përdorni grurë mbinë, fasule, avokado, arra shqeme, fara liri, fara kungull dhe fara luledielli.
Çdo produktet shtazore duhet të zëvendësohet me perime. Në fakt, dietë, stresi dhe mënyrën e jetesës duhet të kontrollohet rreptësisht trombozë, dhe pastaj ka të gjitha shanset për të bërë pa kirurgji.

Jo vetëm dietë, stresi dhe mënyrën e jetesës për të minimizuar rrezikun e bllokimit të venave dukej për të ngjizur. Pirja e duhanit fort e rrezikshme, konsumi i shpeshtë i pijeve alkoolike. Ju vetëm verë të thatë e kuqe në sasi shumë të vogla.

Kohët e fundit, mjekët janë fryrë alarmin në lidhje me gratë duke marrë hormonet dhe kontraceptive. Disa prej tyre kanë efekte anësore, duke përfshirë edhe mpiksjen e gjakut. Pra nuk vetë-përshkruajnë vetë këto pilula. Ajo është e mirë që të konsultoheni me mjekun dhe të zgjedhin drogë të sigurt për të mbrojtur kundër shtatzënisë së padëshiruar.

Sa për trombozë aktivitetit fizik, atëherë braktisin ata nuk është e vlefshme. Vetëm ata pacientë të cilët diagnostikuar - trombozës akute të fazës së fundit - duhet të përputhet me regjim shtrati. Në raste të tilla, një rrezik shumë të lartë të emboli. Pacientët me një formë të butë të sëmundjes tregon ritmin mesatar në këmbë. Ajo është konsideruar si një navigacion dobishme.

Në ndalimin kategorik që të angazhohen në sport ngarkesa mjeku nuk është e nevojshme. Çdo ulje në muskujve dhe çdo lëvizje e papritur mund të çojë në faktin se mpiksje tretur, dhe pjesa e tij të shpërndarë në të gjithë trupin, duke krijuar një kërcënim për jetën e njeriut.

Pacientët me trombozë cerebrale nuk mund të lejojë çdo plagë dhe fraktura. Sa për mënyrat për të parandaluar trombozë, ata janë të lehtë për t'u ndjekur. Së pari, të jenë të kujdesshëm në lidhje me dietën tuaj dhe peshë të tepërt. Trashje tromboэmbolycheskym gjithmonë çon në komplikime dhe rritjen e rrezikut të clots gjakut 4-5 herë.

Trombozë shpesh zhvillon për shkak të zgjatur pjesën tjetër krevat, qarkullimin e gjakut, të fillojë të ngjeshur, duke rezultuar në formimin e pllakave në enët e gjakut, duke filluar boshllëqet bllokoj.

Pas shtatzënisë për nënat e reja duhet veçanërisht të kujdesshëm për shëndetin e tyre. Shumë ngarkesës në gjymtyrët më të ulët dhe legenit mund të çojë në qarkullim të dobët dhe zhvillimin e trombozë.