Dietë për meshkujt peshë të tepërt


A nuk e konsideroni humbje peshe dietë prerogativë e grave. Le të shqyrtuar së bashku artikuj temë të tillë si dieta peshë të tepërt për burrat. E djemve të bjerë peshë të tepërt është gjithashtu e nevojshme. Sepse mbipeshë dhe yndyrë për ta - bombë. Ind lipidet në burrat kanë tendencë për të grumbulluar në qendër të trupit - bark, dhe ky lloj quhet trashje të barkut ose yndyrë depozitimi tipit "mollë".
Ajo është shkaktuar nga veprimi i hormoneve seksuale mashkullore dhe, sipas mjekëve, më të rrezikshme për shëndetin. "Apple" në bark fasha organet e brendshme - mëlçi, shpretkë, stomak dhe pengon punën e tyre të çmuar. Përveç kësaj, ekziston një shkak serioz i sëmundjeve: diabet, hipertension, atherosclerosis. Dhe sigurisht, yndyrë vjedh burrëri macho: depozitat e tepërta lipidet redukton aktivitetin e testosterone. Si rezultat i rënies së dëshirës seksuale dhe performancën seksuale të reduktuar. Plus, rritje lodhje, apati duket. Një shqetësim i veçantë duhet të shkaktojë ndonjë rritje të tipit burrështe "dardhë" - ku në rritje kofshët, mollaqe dhe supet janë të ngushta. Kjo është shoqëruar shpesh me shenja vjollcë shtrirje në trup (shënon shtrirje). Në këtë rast dështimi yyazytsirnyy hormonal: mund të ngritur nivelet e hormoneve veshkave. Pastaj ndihma është e nevojshme endokrinolog.Mjeku do të bëjë një provim dhe, nëse është e nevojshme, të përshkruajnë trajtim. Vetëm një dietë në këtë version nuk do të ndikojë. Gjithashtu vlen mjeku dorëzimin nëse mbipeshë (pa marrë parasysh metodën e shpërndarjes së yndyrës) shoqërohet me dhimbje në zemër, gulçim, tension të lartë, etja e tepruar dhe simptoma të tjera proyazykastymy. A nuk mbështeten na efekt magjik dieting nëse mbipeshë shoqëruar nga sëmundjet e zemrës dhe enëve të gjakut (hipertension, atherosclerosis, pectoris), çrregullime metabolike (përdhes, cholelithiasis, urolithiasis), diabet, sëmundje tiroide, dhe mastopathy burrat. Në këto situata duhet të trajtohet nga një mjek. Është e rekomanduar që të konsultoheni me një mjek nëse një njeri i quajtur kështu trashje klinike: Indeksi i masës trupore më të madh se 30. Burrat me trashje duhet patjetër të vizitoni një mjek të paktën të dini presionin e gjakut tuaj, sheqerit në gjak, kolesterolit.


Kjo mund të shkaktohet nga gjenetika - për shembull, të gjithë anëtarët e gjinisë së fortë në familje nuk ndryshojnë maturi. Me moshën, reduktuar nivelet e testosteronit, e cila shkakton yndyrë të tepërt dhe peshë të tepërt. Shumë njerëz, për specialistët, filxhan mëngjes e kafe me një cigare, dhe snacks për drekë dhe ata nuk kanë kohë të mjaftueshme. Kryesore (dhe shpesh - i vetmi) vakt për mbrëmje bie. Dhe për darkë të lejojë veten për të ngrënë shërbejnë dyfishtë apo trefishtë edhe. Në këtë mënyrë fuqia e efektit të ushqyerit Sumo (yes - dietë uria në mëngjes dhe pasdite dhe festën bollshme para krevat - hahet mundësit japonezë).


Kontributi i tij në kryeqytetin e trupit padëshiruar bërë një mënyrë jetese i ulur së bashku me stresin, gjëndrat hormonet e stresit të prodhuara jeni trupi si ruajtje yndyrë. Zjarret dhe pikë psikologjike: social subconsciously peshë ekuivalente me peshën fjalë për fjalë - dhe njerëzit fillojnë të fituar më shumë peshë. Por ka një moment i bukur: Natyra i ka dhënë njerëzve një normë më të lartë metabolike. Kjo i lejon ata shpejt se femrat të bjerë peshë padëshiruar dhe nuk popravlyatysya përsëri.