Varësia e njeriut në konsumin e kafe


Njeriu e ndjen veten të zotin e planetit Tokë dhe gjithashtu nuk mund të çlirohet nga skllavëria e zakoneve të tyre. Duart e tij nganjëherë ajo shkatërron ose në mënyrë të konsiderueshme zvogëlon një jetë. Pse po ndodh kjo? Si funksionon varësinë e njeriut mbi dëshirat e tij? Pas të gjitha, ai e di për ato substanca që sjellin dëm në trupin e tij.
Ajo do të duket zakurennaya cigare dhe disa gota e kafe gjatë pushimeve të përditshme që ata të jetë i gabuar? Mos harroni të substancave që japin një efekt psikotropike në sistemin nervor të njeriut. Ajo mund të jetë në dy shtete: ngacmim dhe ndalimin. Për shembull, në gjumë ne pushim. Trupat tanë të punojnë në mënyrë të pakët. Pastaj vjen zgjimi. Vjen nga një shtet, ne ende nuk plotësisht të shkojnë larg. Çfarë duhet të bëni në mënyrë që të kalojnë pragun? Disa do të ushtrojnë, të bëjë një goditje e lehtë në mëngjes. Të tjerë, si dhe shumica e tyre, për arsye të ndryshme, kryesisht për shkak të mungesës së kohës, ose për shkak të përtacisë së tyre, ngadalë pirë disa gota e kafe ose çaj të fortë. Pra, ne vzbadryvaemsya dhe plot energji, ne do të shkojmë në punë. Në të vërtetë, si stimuluesve artificiale janë extractives, në shembullin tonë - kafeinë, të cilat luajnë një rol shumë të pabesë.Rastësisht, ajo është e lehtë për të shpjeguar numrin e madh të kafesë, duke iu referuar jo vetëm për shijen e produktit. Fakti që në varësi të përdorimit të kafesë së një lloj të një njeriu është efekti i ndryshëm. Një përzierje e varieteteve mund të jenë shumë të dëmshme. Kjo është arsyeja pse kafe është një shumë e bukur se tjetra në situata të caktuara. Në lidhje me këtë mëngjes shquar, pasdite, kafe në mbrëmje në grup dhe përqendrimin e extractives.
Në mënyrë të ngjashme shpjegon varësinë e njeriut në çaj, i cili gjithashtu përmban kafeinë. Rastësisht, në kineze çaj të pijshëm kultura të gjatë krijoj pije e bëra në Kinë, jo si e përdorur për të bërë banorët e vendit tonë. Pak minuta pas bari merr në ujë të nxehtë, ajo fillon të prodhojë extractives specifike që ngjall sistemin tonë nervor. Por pas 5 minuta prodhuar Tonino ushtruar mbi atë prapavepruese, dmth frenat.


Varësia e njeriut nga pirë kafe, çaj, duhanit është vetëm lidhjet zinxhir varësisë. Për më tepër, ajo vjen shpejt dhe është shumë e dhimbshme, sepse kafe drogës ose çaj nuk konsiderohen, zed pothuajse çdo njëri prej nesh pini këto pije. Ku është vija mes pasionit dhe kafe kuzhinës dëm që shkatërrojnë shëndetin e njeriut? Është e vështirë për të kapur. Pra, njerëzit janë të vetëdijshëm se në vështirësi vetëm kur trupat e tyre janë nganjëherë shkaktuar një goditje të rëndë.
Vlen të përmendet se ka disa lloje të konsumit kafe, situatës dhe të njohur. Në rastin e parë, personi është në dyshim provokon gjendjen e tij, për shembull grifshë në zyyazykay ftohtë herë pas here të pijshëm alkool për të mbajtur ngrohtë në rast të dytë punëtorët e zyrës çdo disa orë të vënë në tenxhere kafe. Sistemi i tyre nervor dhe truri me kalimin e kohës të përcaktuar në konsumin e vazhdueshëm të stimuluesve, dhe në të njëjtën kohë dhe në rrethana të ngjashme. Por konsumi i situatës mund të lëvizin shpejt për të përhershëm. Dhe momenti kur ka shkelje të kufirit, nuk mund menjëherë të njohin.

Track person i varur mund ndonjëherë më vonë, ai shkon nga më të vogël në pjesë të mëdha, pra, çaj brewed dobët të fortë, nga një gota pak e kafe në dhjetë, nga kafe i çastit - në tokë natyrore dhe kështu me radhë.

Edhe njerëz të cilët vuajnë nga kjo varësi siklet butë ndjehen. Ai gjithmonë mendon se ai mungon diçka dhe nuk arrin të përqëndrohet. Kështu, të dashuruar e kafe ose çaj, kur ata janë të privuar nga mundësitë për të pirë një filxhan vjen pushim të vërtetë.

Rezultati i pashmangshëm fundi i varësisë - gurëve në veshka, zhvillimin e sëmundjeve të zemrës, shkatërrimit të mëlçisë ënjtje dhe qarqe të errëta nën sytë, gri Gjalpë lëkurës. Natyrisht, konsumi kafe vdekja nuk ka gjasa të shkaktojë. Por sistemi nervor është i prekur sigurt: një person bëhet nervoz, nervoz dhe agresiv. Dhe pastaj ndryshon emocionet e frenim të plotë, kur të mbush me gëzim, kishte nevojë për një sasi të madhe të kafe.