Fruta ekzotike për shëndetin e njeriut


Fruta ekzotike sot nuk janë më një gjë e rrallë jashtë shtetit. Pra, në këtë artikull shkon gati e zakonshme për ne dhe pineapple përhapur, banane, shegë, persimmons, dhe fruta më pak të njohur, i cili në vitet e fundit gjithnjë e më të sigurt deklarojnë veten e tyre në raftet.
Së bashku me frytet tradicionale të tyre jashtë shtetit "analog" është një mjet i shkëlqyer për forcimin e sistemit imunitar, sidomos në pranverë, pasi ato janë një burim i vlefshëm i vitaminave. Prandaj është e dobishme të dinë se çfarë përfitime të sjellë fruta të caktuara ekzotike për shëndetin e njeriut.Kivi
Le të fillojmë me ekzotike, por mjaft të përbashkët fruta kivi. Fryti i saj përmban shumë fibra përafërt, kalium dhe vitamina C, PP dhe E. Sidoqoftë, kivi është shumë pak yndyrë dhe kalori. Për shkak të sasi të madhe të kaliumit, ky fryt është thelbësore për shëndetin e njeriut, si duke luftuar me presionin e lartë të gjakut. Disa ngrënë pas darke fruta të dendura të ndihmojë të hequr ndjenjën e shurdhim në stomak, belching dhe urth. Sipas shkencëtarëve, këto fruta ekzotike janë më "të shëndetshme" në mes të tij "vëllezërit". Ato ndihmojnë për të forcuar sistemin imunitar, të rritur prodhimin e kolagjenit, e cila ka një efekt pozitiv në lëkurë. Për më tepër kivi sjell përfitime të veçanta për njerëzit që vuajnë nga obeziteti.


Mango
Pas përdorimit të tjera fruta jashtë shtetit, mango, njëri menjëherë fillon të ndjehen të nxitojnë të vitalitetit dhe fuqisë. Ky veprim i vitamina, minerale dhe enzimat unike që favorshme ndikojnë në stomak dhe nxisin tretje të mirë. Mango Frutat janë të pasura me beta-carotene, kalium dhe vitamina A dhe C.

Karambol
Shumë fruta tropikale janë të vlefshme për ne jo vetëm shije origjinale, por ato përmbajnë një furnizim të vitaminave dhe mineraleve. Megjithatë, për të siguruar që ata me të vërtetë të përfitojnë shëndetin e njeriut, ata kanë nevojë për të përdorur një qasje të veçantë. Po, carambola, fryt që ka një formë të pazakontë dhe ribbed ngjyra qelibar-verdhë, nuk i pastër. Dimensionet e tij shkojnë nga veza në portokalli, dhe shije është e ngjashme me lëng bizele pod fruta. Ajo përmban sasi të mëdha të vitaminës C dhe magnez, kalcium, hekur dhe fosfor. Por këto substanca janë të njohur të jetë veçanërisht e nevojshme për ne në vitaminë pranverë mangësi.


Avokado
Avokado fruta papërshkrueshëm me pamje ekzotike si dardhë ngjyrë vjollcë, të errët ngjyrë jeshile ose pothuajse i zi dhe shije të kujton gjalpë ose vaj ulliri, i kalitur me fara qimnon dhe arra. Avokado shëndetin e vlefshme që përmban yndyrna të bollshme tretshëm, proteina, minerale dhe vitamina, veçanërisht A, B dhe C. dhe avocados tyre kalori jo të mishit inferiore.

Papaja
Fruta të tjera tropikale, papaja, aroma e dallueshme rrëshinor kujton mango dhe shije është e krahasueshme me pjepër me aroma e raspberries. Kjo shpjegon emrin e tij të dytë - pemë pjepër. Në vetëm ushqimor papaja-portokalli mish dritë. Se ai përmban një shumë të carotene dhe pronat unike për enzimë papain mjekësore që prishet proteina. Ajo është përdorur për trajtimin e ulcerat, ekzema, lythat, drithërat, Freckles. Përveç kësaj, anëtarët e papaja vitaminë C dhe pektin mirë të lëkurës të pastër dhe të qetë.


Kivan
Në mesin e Kivan më ekzotike dhe të bukur të përfshijë fruta apo pjepër brirë. Kjo portokalli fruta apo të verdhë, të mbuluara me thumba të trasha butë. Pulp Kivan, të gjelbër dhe pelte-si, mund të paraqitet si një kryq në mes limon dhe kastravec. Ajo është e pasur me vitaminë C, kështu Laura - një asistent i madh për përmirësimin e imunitetit dhe mbrojtje kundër të gjitha llojeve të ftohjet.

Passyonfrukt
Passyonfrukt në tregun tonë - një delikatesë të rrallë. Lëkura e tij firmë fshi verdhë ose të kuqe një numër i vogël i kokrra të vogla. Ajo shije si tul të njëjtën kohë në rrush dhe luleshtrydhe. Ajo përbëhet nga acidi dhe vitaminës nikotine C, dhe rrjedhimisht passyonfrukt shumë të dobishme në sistemin nervor njerëzor.


Huayava
Kjo formë tropikale mysafir ngjashme me limon, erë - të feijoa. Huayyavы Pulp, të bardhë dhe rozë, e ëmbël-kosi, aromatik, përmban sasi të mëdha të pektin dhe vitamina C dhe B, e cila ndihmon në anemi, pagjumësi, nervozizëm të tepruar.

Kumquat
Sipas ekspertëve, për të thyer larg nga fruta Kumquat e pamundur. Këto miniaturë Madhësia e artë të verdhë apelsynchyky e një kumbull është shije të ëmbël dhe me aromë. Pi me kumquat zhvishem ëmbël aromatike dhe jashtëzakonisht të freskët, në mënyrë që të përfshira në fetus ushqyesve janë të ruajtura mirë. Përveç kësaj, kumquat mund të përgatisë koktej apo zatsukrovuyut.


Tamarylo
Tamarylo një shumëllojshmëri e domate, shije të ndryshme hidhur-ëmbël. Jashtë tomaryllo krahasueshme me kumbulla ovale. Brenda fruta është një tul pak tverdovataya. Në tomaryllo shumë carotene, e cila është e dobishme për vizionin e njeriut, dhe acid nikotine, mbështet funksionimin normal të sistemit nervor.

Sigurisht, të gjitha këto të ftuar jashtë shtetit në tryezën tonë nuk janë në dispozicion për shumë nga qytetarët tanë për shkak të çmimeve të larta. Megjithatë, mendohet se është më mirë për të përdorur vitaminat natyrale se sa homologët sintetike. Sidomos fruta ekzotike është një zgjidhje e shkëlqyer për lodhje pranverës, mjekët quajtur marramendje dhe lodhje. Pra, nuk e pajis keq në shëndetin tuaj, të paktën herë pas here duke i dhënë vetes një nder dhe kënaqësi në formën e shijshme fruta tropikale.