Trajtim të mëlçisë yndyrore, dietë


Steatoza (yndyror i ndryshëm ose mëlçisë yndyrore) është një grup të punës, sëmundje degjenerative, mëlçisë kronike të shkaktuara nga akumulimin e një numri të madh të lipideve. Tani ekziston një rritje e shpejtë e kësaj sëmundje për shkak të shkeljeve sistematike në dietën dhe mënyrën e jetesës së njeriut. Stop sëmundje të mundshme në identifikimin e faktorëve që ndikojnë në shfaqjen e mëlçisë yndyrore. Ndryshimet për të mirë janë vërejtur gjatë një trajtim muaj-to-date


Shkaqet steatoza hepatike


Shkaqet steatoza shumë, por kryesore janë konsumi i tepërt i alkoolit dhe trashje. E çuditshme, por mund të shkaktojë yndyror dietë të rreptë vegjetarian. Arsyeja për të vepruar metabolizmin e karbohidrateve për shkak të mungesës së proteinave në dietë. Arritja e të mirat e qytetërimit dhe ndryshuar jetën e shumë njerëzve. Ky vend makinë dhe karrige kompjuter shtrat në shtëpi komod. Kjo sjellje çoi në stagnimin e lëngjeve dhe shfaqjes së mëlçisë yndyrore. Arsyeja tjetër është pesha e tepërt e trupit, sindromi metabolik, overeating (lakmi), urie, humbje peshe shpejtë, total parenteral (intravenoz) të ushqyerit, mbidozë droge, drogave, toksinave, pesticideve, industriale, benzinë, toka bakter Bacillus Cereus. Në njerëzit me rrezik të bien me sëmundje të tilla si hiperglicemi, hyperuricemia, hipertrigliceridemi, hepatiti (steatohepatitis), hipertension dhe nivele të ulëta të lipoprotein. Sëmundje Weber-Christian, sindroma Reye, një sëmundje Konovalov - Wilson sëmundje Volmana, anastamozы, gastrit, diverticula, virus papilomë humane, mungesa e alfa-1 faktorë antitripsines favorizon zhvillimin e mëlçisë mëlçisë yndyror. Patogjeneza e mëlçisë yndyrore është metabolizmin e yndyrave. Arsyeja qëndron në rezistencën e insulinës duke rezultuar në rritjen e transportit të acideve yndyrore në mëlçi. Paralelisht, në ndodhjen e mëlçisë yndyrore është i përfshirë ndalimin e receptorëve. Toksinave, alkooli, droga të aftë për të Mitochondria qelizave të dëmshme, e cila çon në përdorimin e acideve yndyroreShkalla e mëlçisë yndyrore


Ka katër gradë të mëlçisë yndyrore. Me zero pikat yndyrë grup i vogël sulmuar qelizat të caktuara të mëlçisë. Kur kam vërejtur shkallë të moderuar, dhe krupnokapelnoe qelizat e mëlçisë trashje. Në II-shkallë të mëlçisë mëlçisë yndyrore vërejtur dribnokrapelne, srednekapelnoe, krupnokapelnoe trashje intracellular. Në III shkalla e mëlçisë mëlçisë yndyrore re trashje përhapur krupnokapelnoe e trashje dhe kist yndyror formimin extracellularSimptomet e mëlçisë yndyrore


Sëmundja është asimptomatike dhe tipar përcaktohet me besueshmëri të ultrazërit. Treguesit e enzimeve të mëlçisë (ALT, AST) mund të luhatet vazhdimisht në rritje dhe 50% të rasteve, e cila shkakton vështirësi në diagnostikimin e sëmundjes. Inflamacion i zgjatur në mëlçi mund të shkaktojë një sëmundje të re cerozë ose tumor hepatocellular (kanceri i mëlçisë).
Kur simptomat rënda të pacientit të mëlçisë yndyrore ndjen trishtim dhe parehati në sektor të sipërme të djathtë. Mund të moderuar rritjen e mëlçisë nën bregdetar hark deri në 5 cm, dhe të tregojnë me ultratinguj të mëlçisë osvetlennuyu me rritje echogenicity. Në kryerjen e mëlçisë Doppler shpallur reduktimin e rrjedhjes së gjakut. Tomography llogaritur mund të tregojnë një dendësi më të ulët se mërzi. Simptomat e sëmundjes është i përzier progresive, dhimbje në pjesët epigastrike, ndjesi shurdhër dhemb në sektor të sipërme të djathtë, dukuri e fryrje

Trajtim të mëlçisë yndyrore


Mëlçisë Trajtimi yndyrore zvogëlon mëlçisë për të eliminuar faktorët që shkaktojnë mëlçisë yndyrore përfshijnë metabolyzmov korrigjim, detoxification mëlçisë dhe shërim. Së bashku me drogë ilaçeve luan një mënyrë jetese të rëndësishëm rolin e pacientit dhe korrigjim sjellje të ushqimit.
Trajtimi i drogës i mëlçisë yndyrore përfshijnë antioxidant dhe membrana përgatitjet, të cilat janë ndarë në tri grupe:
- Grupi i parë përmban phospholipids thelbësore, roli i tyre është për të mbrojtur hepatocytes. Këto përfshijnë Essentiale forte, fosfohlyv, эsslyver forte, BERLITHION

- Grupi i dytë përmban sulfoamynokyslotы. Kjo methionine, taurine, ademetyonyn
- Grupi i tretë përfshin në bimëve të anëtarësimit. Këto përfshijnë Liv, Kars
BERLITHION administruar në një dozë prej 300 mg (shih tabelën 1). Dy herë në ditë për 2 muaj. Në dinamikën rënda BERLITHION injektuar në 600 mg për dy javë me kalimin e mëvonshme të marrjes së tabletave 300-600 mg në ditë.
Essentiale përshkruajnë në 2 kapsula (600 mg) 3 herë në ditë. Kohezgjatja e trajtimit është 3 muaj. Gradualisht reduktimin e dozës në 1 kapsulë 3 herë në ditë.

Një cipë-stabilizimit të drogës efektive është Angjinarja - Hofytol. Cakto një vakt (3 herë në ditë për tre pilula Shkëmbim 3 javë.
Me rëndësi të veçantë në trajtimin e mëlçisë yndyrore caktojë taurine. Përgatitjet përmbajtja e saj është Dybykor, Taufon. Preparatet e letrave me vlerë që kanë disa mekanizmave: membrana dhe antioxidant.

A dobishëm antioksidant vitaminë E, vitaminë C, selen, por në sasi të vogla. Niacin, rybovlavyn ndihmon me detoxification mëlçisë


Trajtimi Folk i mëlçisë yndyroreJu mund të përdorë bimor shafran i Indisë (Curcuma), shafran i Indisë (Indisë). Familja Ginger ka aktivitet antioxidant që ul sheqerit në gjak. Në dispozicion si një droge mjekësor Holahol. Cakto 10 pika para ngrënies në një pjesë të sheqerit) tri herë në ditë kurs 6 javë.
Carangth qumësht efikas (Qumësht carangth). Në dispozicion si një gjemb gomari naftës dhe drogës Gepabene. Medikament administrohet kapsulë tre herë në ditë, dhe në dhimbje rritur dozën në 4 kapsula.
Lëpjetë çuditshëm në gjendje për të reduktuar sasinë e yndyrës në mëlçi. Përgatitja e supë dhe për të marrë një lugë gjelle për vakteve kryesoreParandalimi i mëlçisë yndyrore


Parandalimi përfshin hyperdynamyyu duhur jetese (të aktivitetit muskulor), stërvitje mundshme të përditshme për 30 minuta, ecje, ngjitje shkallët, kontrollin e marrjes të ushqimit dhe braktisjen e overeating. Është e rekomanduar për të reduktuar peshën në 500 gram në javë


Një dietë me mëlçi yndyrore


Pacienti është e rekomanduar për të ndjekur dietë të veçanta të zhvilluara nga sovjetike dietës MI Pevzner. Këto përfshijnë dietë №5 №5a №5 tavolinë dhe dietë dhe dietë №8 tryezë №8. Këto dietat kanë për qëllim heqjen përkeqësimin dhe shërim të plotë. Dietë dietë duhet të përfshijë djathë, hikërror, kënaqur, elb gruri, orizi, perime, karçof, fruta, peshk dhe produkte të detit. Ushqimi është steamed mirë, e pjekur apo i gatuar. Lëngshme konsumuar në ditë duhet të arrijnë dy litra. Është e nevojshme për të kufizuar konsumin e produkteve të qumështit të yndyrshëm, sheqerit, limonadat ëmbël, yndyrë, pjekje bardhë mbaruar drithëra mëngjes, margarinë, bllokim, por alkooli duhet të fshihen tërësisht ose të paktën të pini ujë. Mundohuni të hani fibra dietetike, e cila është e pasur me krunde, bukë nga miell gruri.

Mos filloni të sëmundjes, përpjekjet dhe bashkëngjitni steatoza duhet të tërhiqen, por mos harroni se në rifillimin e jetës normale është kthyer në vendin e vet. Duhet të theksohet se sëmundja lind për shkak të defektit të individit. Kjo ishte për shkak të sëmundjes "arritjet e qytetërimit". Kjo ngjyrosje, shtojcave aromatizues E. Të jenë të kujdesshëm kur zgjedhjen e produkteve, duke preferuar natyrore. Në çdo hap që ne provokoj pasta, ëmbëlsirat, karbohidratet rafinuar dhe si rezultat ka një metabolizmin e trupit, dhe duket në lidhje me atë sëmundje. Propaganda pije alkool tilla Coca-Cola, shkatërrojnë mëlçinë dhe shkaktojnë varësinë e drogës. Hepatotoxicity drogës në gjendje për të kapur hollë dhe sportive të tipit njerëz. Fajësojnë përdorim mjekësor, drogat sintetike që helmojnë mëlçisë. Veçanërisht e rrezikshme janë antibiotikët tetracycline dhe hormonet. Kur ushqimet gatim është e rëndësishme të marrin në konsideratë enët, të cilat janë duke u përgatitur. Nga Teflon, cookware alumini dhe mikrohvylovok vidyazykatysya mirë

Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. Trashje 4. Mëlçia Ushqimi №8-trashje
2. Trashje dhe Ushqimi bulimia 5. Tabela №5 №5
3. 6. Trashje Ushqimi №5a