Aditivëve dhe ngjyra në ushqim


Lose peshë ne të parandaluar etiketat e ushqimeve (dhe ne me naivitet besonte se të gjitha çështje në bukë dhe mënyrë jetese i ulur!). Shëtitës përgjatë raftet, blerësit nuk e gomave veten duke lexuar letra të vogla dhe të reagojnë vetëm mbishkrime të dukshme "kalori", "nuk ka kolesterol", "nuk përmban sheqer"Dhe si rezultat sjellin në shtëpi pikërisht pse ka fytyre, celuliti dhe probleme serioze shëndetësore. Në shikim të parë, duket që merren me stabilizant, preservatives dhe të tjera e-52994985858 personi pa arsimin special pamundur. Por kjo nuk është. Vetëm 5 sekretet për t'ju ndihmuar të kuptoni se çfarë është ajo. Ky artikull përqendrohet në aditivëve dhe colorings në ushqim.


Produkti duhet të respektojë ligjin "Mbrojtjes së Konsumatorit"Përmban një vend të shquar në mënyrë të plotë, kuptohet qartë dhe n përmban informacion në lidhje me veten tuaj. Ajo mund të dyfishohen në gjuhë të huaja duket Kazakistanit dhe Swahili, por tërheqëse në qoftë se ju nuk keni bar çokollatë emrin prodhues, lista e përbërësve dhe informacioneve të tjera të rëndësishme të madh dhe i fuqishëm, të komunikojnë me ëmbëlsi nuk është: ndoshta ajo kaluar kufirin në mënyrë të paligjshme.

Nëse etiketa e produktit nuk është deklaruar data e skadimit, shkruani, ishte zhdukur. Kjo është e lehtë të besojnë se produkti është i prishur. Paketimi duhet të përmbajë: a "të përshtatshme për"Ose "datë e skadimit" plus "data e prodhimit". Për më tepër, këto formulime janë të jenë të shtypura në fabrikë dhe nuk tërhiqet stilolaps stilolaps. Në dyqanet e kanë mësuar gjatë nuk specifikon "ditëlindje" produktit, dhe kur paketimin e tij. Pra ju lutem prerë suxhuk (të cilat nuk keni ndërmend të jap armikut, apo jo?) Vetëm pas Shqyrtoni data e prodhimit në butonin.


Paketimin e çdo produkti duhet të specifikohet Përbërja: përbërësit e shkruar në parim nga më të madhe të vogël. Sot në Rusi-ato të miratuara rregulloreve për oliyazhyrovu dhe produktet e qumështit, prodhuesit kërkojnë shkruani në paketën "qumësht" ose "vaj"Vetëm në qoftë se ajo është e vërtetë. Për të përdorur derivateve të tilla si "vaj" ose "smetanysche" për produktet distanca ngjajnë natyrore, është rreptësisht e ndaluar. Të gjitha enët e tjera, ndërsa duke pritur për rregulloret e tyre teknike, dhe për këtë arsye çfarë është shkruar në etiketat e tyre, krejtësisht varet nga prodhuesi integritetit.


Në vitin 1976, më e keqja mitet amvise zbehtë para "e vërteta e tmerrshme" Rreth E - aditivëve në ushqime. "E zezë" Listat gjoja dhënë Vilzhyuifskyy Instituti kanceri i Francës. Konsumatorët ra në panik. Edhe pse agjencitë e menaxhimit pohuar se kërkimi i tillë nuk është kryer, dhe shkencëtarët kanë gjetur gabime serioze në dokumentet, preservatives reputacioni është dëmtuar. Kjo histori e një prej gatuar gënjeshtra më të mëdha shkencore ndonjëherë 20. Në fakt, letra E (i shkurtër për "Evropë") Do të thotë kimikate që janë shtuar në ushqim për të përmirësuar karakteristikat e konsumit: shije, erë dhe afat. Shumë e-shtojcave - më se as është e natyrshme: si preservatives shpesh përdorin kripë dhe uthull (dhe kjo të bëjë gjyshet në fshatra).


Këtu ju jeni të pajisur me njohuri të reja, ju të qëndrojë në parajsë ushqimit. Dhe vetë dora e shtrihet në paketa, të cilat janë fjalët "nuk ka kolesterol dhe ngjyra", "multyzernovi", "pasuruar me vitamina". Ne inkurajojmë angazhimin tuaj për ushqim të shëndetshëm, por ne ju rekomandojmë të analizuar se çfarë me të vërtetë e dobishme dhe çfarë marifet publicitet. Për shembull, mbishkrimi "nuk ka kolesterol" shishe të naftës - është e vërtetë. Por në një mënyrë tjetër nuk është: ajo është një lidhje me botën e me origjinë shtazore. Informacioni që mnohozernovoy bukë pa ngjyra, e rëndësishme vetëm për alerhetykiv të cilët nuk mund të tolerojë drithëra individuale. Të gjitha kokrra janë rreth një Vlera ushqyese dhe përbërja. Përjashtimet e vetme janë hikërror, të cilat më shumë hekur dhe fibra, dhe Pshonka, e cila është e pasur me acide yndyrore polyunsaturated. Fakti se dyqanet ishin ushqime të fortifikuara me vitamina. Por kjo nuk ka gjasa që ju do të jetë në gjendje për të përmbushur nevojën e trupit për substancave minerale me ndihmën e tyre. Nëse jeni duke marrë një multivitamin dhe për të blerë "i shëndetshëm" Produktet mund të jetë një problem bindje tjetër. Trupi mban mjedisin e brendshme të vazhdueshme dhe në qoftë se ka një rritje të disa elementeve, kërkon të shpëtoj prej tyre. Ju të ndaluar duke marrë multivitamina dhe ushqyesve të vazhdojnë të shfaqen. Ajo mund të jetë mangësi vitaminë mesme.


Një tjetër mbishkrim tërheqëse në paketim - "nuk përmban sheqer". Vchytaysya një etiketë: ndoshta përmbushur fjalën e saj "sakarozë" (E njëjta gjë) "dekstrozë" (Substancë Pak më pak kalori në dietë) "Shurup misri" (Produkt i lirë me niseshte). Në produkt akoma mund të jetë fruktoza ose sheqer diabetik. Një person i shëndetshëm nuk ka nevojë për të blerë produkte me zëvendësues. Ju mund të përdorni fruktozë - është tre herë më e ëmbël se sheqeri me vlerë thuajse të barabartë të energjisë. Sa për sweeteners artificiale, të tilla si aspartame, ne duhet të kujtojmë se ajo është krijuar për njerëzit që vuajnë nga diabeti. Po, kjo nuk është një kurë, por kjo është një përgatitje për zbatimin e të cilave duhet të jetë dëshmi. Sweeteners të mirë - fruta dhe fruta të thata. Ata nuk kanë asnjë yndyrë dhe të lartë në fibra.