Hani lakër turshi në dimër


Përfitimet e lakër turshi e njohur jo vetëm në Ukrainë dhe Rusi, përdorimin e saj në Gjermani, Francë dhe madje edhe në Kinë. Çfarë është kaq e dobishme? Lakra formë përgjithësisht të dobishme, dhe të papërpunuara dhe turshi. Lakra përmban vitamina, sidomos vitaminë "C", dhe elementët gjurmë. Përveç shumave të mëdha të vitaminës "C", ajo ka edhe vitamina të tjera - "A", "B", "PP", "E", "H". Me elementët gjurmë janë të pranishëm: fluorit, bakër, hekur, krom, natrium, magnez, zink, jod dhe të tjerët.
Kjo lakër është shumë i dobishëm. Konsumi i saj i shpeshtë bën trupin më rezistent ndaj baktereve dhe viruseve. Në lakër turshi vitaminë mund të ruhen kohë çuditërisht të gjatë. Për shembull, vitamina "C" bëhet edhe më shumë me kalimin e kohës. Hani lakër turshi në dimër, kur sistemi i imunitetit është i dobësuar, dhe trupi më shumë se kurrë ka nevojë për vitamina dhe minerale.Përveç se lakër turshi forcon sistemin imunitar, ajo largon kolesterolin dhe përmirëson traktin gastrointestinal. Megjithatë, njerëzit me aciditet të lartë të lëng stomakut duhet të zvogëlojë sasinë e lakër, sepse kjo mund të rrisë aciditetit.
Për dieters, lakër do të jetë produkt shumë të vlefshme. Ajo përmirëson proceset metabolike në trup, dhe është produkt kalori të ulët që është veçanërisht e rëndësishme për ata që duan të humbin peshë. Ju mund të kthehet për të ngrënë lakër turshi Pekin, ajo është gjithashtu e ulët në kalorive. Përdorni pronat e saj në periudhën zyyazykay hani sa më shpesh të jetë e mundur.


Sidomos burrat lakër turshi dobi. Sipas rezultateve të një studimi u treguar se lakër turshi ngre potencë, duke përmirësuar funksionin seksual.
Gjithashtu lakër turshi ul sheqerit në gjak, në mënyrë që njerëzit me diabet, duhet të hanë atë rregullisht. Përveç kësaj, ajo parandalon kancerin.

Lakër turshi është përdorur me sukses në cosmetology. Maska e kësaj lakër është shumë i dobishëm, ajo dukshëm rejuvenates lëkurën dhe ushqen ato vitamina të shumta që janë në të. Për të maskë mund të përdoret ose lëng apo lakër, të përfundojë atë në napë dhe të aplikoni në fytyrë, të mbajë 20-25 minuta. Shpëlaj me ujë të ngrohtë. Një herë në javë mund të sigurtë të bëjë një maskë.


Recetë me lakër turshi me mish pule. Për këtë gjellë që ju duhet të merrni 05 kg mish pule, 07 kg lakër turshi, 3 tbsp paste domate ose salcë, qepë 1 të mëdha ose 2 të mesme, 1-2 karafil të hudhër, vaj vegjetal.

Gatim. Në një tigan me një fund të trashë ose tigan të thellë, saute qepë në vaj perimesh. Pastaj shtoni të prerë qepë në copa të pulave, të skuqura zhdukjen e lëngjeve të tepërta, 15-20 minuta. Shto salcë domate apo paste, pak minuta krye ujin në mënyrë që të mbuluar tërësisht me fileto. Vendi lakër turshi mëposhtme, perekysla lakër kur, ndërsa para-larë atë. Ziej deri tenderit rreth ngrohjes ulët për 40-45 minuta. Pak minuta para përfundimit të gatimit chesnokodavku shtrydh përmes 1-2 karafil të hudhër. Në periudha zyyazykay të përpiqen për të përgatitur këtë pjatë, ju do të donte ai.

Përveç se lakër turshi ka shumë prona të dobishme, ajo është gjithashtu ende shumë e shijshme. Hani dhe mos sëmuren.