Terapi diete në pancreatitis sëmundjes


Nëse pancreatitis pankreasit është i përflakur dhe nuk mund të prodhojë enzimat mjaft e nevojshme për të tretet proteina, yndyrna dhe karbohidratet. Prandaj, pacienti është përshkruar drogat që ndihmojnë tretet ushqimi. Megjithatë, ushqimi duhet të përjashtohen nga yndyrore dhe ushqime të skuqura, mish derri, mish qengji, dhe pulave peshk yndyrë, mish, peshk, kërpudha supë, mish, turshi, turshi, salcice, çdo perime te konservuara, përmbajnë fibra papërpunuar (rrepkë, daikon, radishes, turnips, rutabaga), kalë dori, marule, raven, condiments pikante, pijet joalkoolike, enët e fasule, alkoolit, kërpudha, çaj të fortë, kafe, kakao, çokollatë. Unë nuk rekomandoj miellit dhe ëmbëlsira miell, bukë kafe. Ushqimi nuk duhet të jetë shumë e nxehtë apo të ftohtë. Le të flasim për terapi ushqyese për sëmundjet e pancreatitis.


Mjekësore dhe të ushqyerit menu
- Supave pureed perime (karrota, kungull, kungull, panxhar), drithëra të veshur;
- bollgur, zier në ujë ose qumësht holluar;
- makarona;
- Low-yndyrë djathë, produktet e qumështit të freskët djathë, djathë të butë;
- mish i zier, gjoks pule, peshk ligët të ziera;
- vetëm bukë e bardhë, të thata;
- sheqer, krem ​​dhe gjalpë - një sasi minimale.

Në dietë në pancreatitis sëmundjes duhet të përfshijë vetëm manaferrat ëmbël dhe fruta: mollë jeshile (një përkeqësimin e sëmundjes pjekur vetëm në formën e pure, ndërsa përmirësimin ditë shëndetësor ju mund të hani një mollë peeled), banane, qershi, raspberries, kumbulla, kajsi , peeled dardhë e butë dhe e ëmbël. Kastrati e lejueshme si pije frutash. Në sezonin - manaferra të freskëta, blueberries - në 05 filxhan 2-3 herë, dhe në manaferrat e dimrit mund të jetë i ngrirë. Duhet të përjashtohen nga rrushi trajtim menu, fiq, hurma, shegë, agrume. Perime (karrota, kungull i njomë, kungull, patëllxhan, lulelakër dhe lakër kineze, brokoli, rrepa, patate, bizele të rinj gjelbër) mund të hani vetëm të ziera ose steamed, më mirë - fshij. Supozoni speca të përbëra nga merak perime, kastravec - një sasi të vogël.


Nga lakër, zarzavate të freskëta, domate ruajtur më mirë, veçanërisht gjatë acarimin. Gjatë faljen në pancreatitis sëmundjes mund të hani në ditë për 1 domate e pjekur, duke hequr zhvishem.

Phytotherapy
Kur dhimbja të përziera në pjesë të barabarta kopër Farërat, bar, nenexhik, murriz, lule Shkumë dhe kamomil. 3 tbsp Mbledhja pour 3 lugë. ujë të vluar, dy deri në tre orë, ikjen. Pi 05-1 shekull. infusion ngrohet tre herë në ditë. Kursi - një muaj ose deri në dhimbje do të kalojë. Sipas përzierje faljen mjekësore në pjesë të barabarta lule Shkumë, Calendula, kamomil, fara liri, gjethe mente, bar, steamed, trumzë, fruta kopër, u rrit hips. 2 tbsp Mbledhja derdh 05 litra ujë të vluar në një termos, të lënë për katër ose pesë orë, ikjen. Pije të ngrohtë për 1/3 filxhan tri herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies. Kursi - një muaj dhe një javë pushim e gjysmë, pastaj të përsëritur. Pas dy kurseve të shkojnë në një tjetër koleksion.


Në sëmundje akute pancreatitis, i shoqëruar nga diarre, përzierje pjesë të barabarta të grimcuar fruta të thata boronica, rrënjë ëmbël flamurin, luleradhiqe, ngritur cinquefoil (Kalgan), tërshërë bar, Marsh cudweed, lule Calendula, Shkumë, fletë gjethe delli. 3 tbsp Mbledhja pour 3 lugë. ujë të vluar, të mbajtur në ngrohje të ulët për pesë minuta, të lënë për një orë, tendosje, derdh ujë të zier të vëllimit origjinal. Pini 1 tbsp. nxehtë supë tri herë në ditë për 40 minuta përpara se të hahet. Paralelisht me bimor të marrë 05 lugë farmaci tretësirë ​​e Calendula me 50 ml ujë tri herë në ditë për 15 minuta para ngrënies.


Përveç mjekësisë bimore dhe të ushqyerit të rekomandojë për të pirë komposto e manaferra, boronica, pelte dhe pije frutash nga fruta të freskëta dhe manaferrat, lëng boronicë - 1 tbsp. dy ose tri herë në ditë. Pini hips. 2 tbsp fruta të thata milled pour 15 gota ujë të valë, të sjellë një çiban, por nuk vlim, të përfundojë ngrohjes, insistojnë 4-5 orë, ikjen. Pi 05 gota tri herë në ditë në mes të ngrënies.

Shkurtimet supë
Bluaj në një mulli kafeje 3. lugë krunde gruri, pour 2 tbsp. ujë të vluar, të mbajtur në ngrohje të ulët për 7-10 minuta, që të insistojnë 2 orë, tendosje. Pini sasi të vogla gjatë gjithë ditës.


Fara supë Oats
Maskuar dhe pastruar nga fara husks tërshërë protruyenym jo pije, thith për një ditë në ujë të zier. Drain, shtrydh grurë, e thatë, bluaj në një mulli kafeje. 2 tsp Hidh rezulton miell 1 tbsp. ujë të vluar, të mbajtur në ngrohje të ulët për 15 minuta, insistojnë 2 orë, tendosje. Pi një herë në ditë në një stomak bosh 1 orë para ngrënies. Trajtimi vazhdoi. Më e rëndësishmja - të zhduket kur simptomat rëndim, nuk do të heqë dorë dieting. Ju mund të zgjerohet vetëm pak.