Ushqyerit terapeutik në cholecystitis kronike


Cholecystitis kronike është një formë e përbashkët e sëmundjeve të mëlçisë. Keqësimi kontribuojnë hipotermi, infeksion, lodhje, abuzimin e alkoolit, marrja e ushqimeve yndyrore dhe djegëse, i tymosur dhe ushqime të kripura dhe ushqime të pasura me kolesterol.
Cholecystitis - inflamacion i murit fshikëz e tëmthit, e cila kontribuon në stagnimin e biliare në fshikëz e tëmthit. Kjo çon në formimin e gurëve dhe spazma, me të ushqyerit e mirë dhe të hahet të rralla. Dietë të veçantë dhe terapi ushqyese në cholecystitis kronike. Për funksionimin e duhur të sistemit të tretjes e nevojshme fije dietetike me origjinë bimore. Fibrave të tilla të përfshira në krunde gruri, dhe në një sasi më të vogël, por të mjaftueshme në arra, fruta, perime dhe bollgur.



Për të shmangur acarimin duhet të jenë të përgatitur gjellë steamed ose të ziera. Në tre ditët e para të periudhës së ushqimit rëndim të konsumuar vakte të vogla 5-6 herë në ditë, një çaj pak i ëmbël me krisur, ujë mineral pa gaz, pelte dhe lëngje frutash holluar. Ushqimi nuk duhet të jetë i ftohtë, në të cilin rast ajo çon në një vrull të fshikëz e tëmthit dhe biliare pezëm në të. Nxehtësia kundërtën, nxit lirimin e biliare. Në qoftë se ju ndiheni më mirë Zgjerimi dietë.

Jo Keqësimi

Pas një faze të rëndim dietë ashpërsisë mund të dobësojnë dhe të zgjerohet - qull, supave, perime, qumështit, fruta, svekolnyky, vaj ulliri dhe luledielli shtuar në natyrë. Janë produkte të lejuara qumështit, qumësht natyral e tërë, e thatë qumësht, kondensuar, djathë të freskët, të ulët-yndyrë krem ​​kosi, kefir dhe kos, vezë më të mirë për të përdorur zier ose si një omëletë.

Kur gatim qull me qumështin e aminoacidet e nevojshme për formimin e proteinave në trup, reagon me qumësht dhe sheqer, kështu që vlerat e ruajtjes ushqyesve të rëndësishme, drithëra duhet avull me ujë për 15 minuta, dhe pastaj shtoni qumështin e nxehtë dhe kuzhinier deri tenderit .


Gradualisht dietë në cholecystitis kronike përfshirë - peshk të zier, pureed mish pa dhjamë dhe pulave. Pulave dhe mishit përgatitur zier vetëm (mishit në të ardhmen mund të jetë një skuqura pak) dhe formën e pjekur ose në mikrovalë. Mishit është e bardhë, kështu që është më mirë për të kombinuar me një sallatë të thjeshtë anë të lakër, karrota, bishtaja të rinj, kungull i njomë, kungull.

Në dietë duhet të jetë ushqime të pasura me fibra, ajo rrit efektin choleretic dhe ndihmon për të maksimizuar heqjen e kolesterolit dhe redukton formimin e gurëve.


Njerëzit të prirur për konsum yndyrë e sheqerit duhet të zvogëlojë ose të zëvendësojë sorbitol dhe ushqime të pasura me karbohidrate të konsumuara në sasi të vogla. Të ushqyerit klinike përfshin ditë agjërimi, si Apple duke 5:55 herë në ditë dhe zierje e hips u rrit. Është e rëndësishme për të rritur futje e fibër, të paktën tre herë për të ngrënë fruta dhe perime të papërpunuara.

Uji Pranimi mund të rritet në 2-25 litra. në ditë. Ujë mineral pa gaz kontribuon hollimit ul viskozitetit dhe stimulon sekretimin e biliare. Ju mund të përdorni ujë mineral "Essentuki» № 41.720.


Kategorikisht përjashtohet produkteve çokollatë kreyazytsi, kafe e zezë, kakao, mish derri, mish qengji dhe viçi yndyrë, gatim yndyrë. Rrjedhin në mënyrë të ngjashme nga ushqimet dietë që përmbajnë ekstrakte të substancave të ndryshme dhe vajra esenciale. Lista përfshin seasonings djegëse, hudhër, qepë, radishes, lëpjetë, radishes, i kripur dhe enët tymosur, kërpudha, dhe ndonjë supë të fortë (me përjashtim perime).

Parandalimi i cholecystitis kronike
Kryesisht, ushqimit të shëndetshëm është përputhje të plotë me dietë dhe prania e ditëve të agjërimit, fundjavë tyubazh sjellje të mirë. Lë rinj luleradhiqe është një masë e mirë parandaluese. Efektive me stanjacion e biliare, ndjenja e shurdhim, dhimbje në mëlçi, nauze dhe të vjella metodë sistematike e supë të stigmas misri. Promovon sekretimit të lëng biliare të freskët dhe zierje e lule, fara dhe rrënjët e çikore.


Të gjithë të shëndetshëm do të jetë, dhe kjo mund të arrihet duke ndjekur dietë të përshtatshme dhe një mënyrë jetese të shëndetshme.