Magnezi shërojnë dietë trupin


Mangësi magnez njerëzve ndikon në shëndetin dhe mirëqenien. Për të parandaluar zhvillimin e sëmundjeve të rënda, ka dietë magnezi që shëron trupin. Kjo dietë e veçantë që ka për qëllim jo vetëm për të reduktuar peshën, por edhe për të plotësoj të aksioneve të këtij elementi të rëndësishëm gjurmë.
Dietë magnezium emëruar në presion të ngritur (hipertension), cholecystitis dhe sëmundjeve të traktit biliar, nervozizmi, trashje, e cila nuk është e shoqëruar rrallë nga kapsllëk. Disa ekspertë të përshkruajnë sulfate magnezi ilaçe për humbje peshe, e cila gjithashtu trajton hipertensionit dhe kapsllëk. Kështu që dietë magnez shëron trupin, nuk ka dyshim.


Dietë Magnezi ka shumë ngjashmëri me dietë, e cila është paraparë për sëmundje të zemrës, por dallimi i tij kryesor është se ajo siguron për përfshirjen në dietë më shumë ushqime që përmbajnë magnez. Ai përbëhet nga ushqime të pasura në përmbajtje magnez, i cili është shumë i vlefshëm për trupin tonë. Sepse asnjë proces në metabolizmin tonë kalon pa këtë element. Ajo është e përfshirë në ndërtimin e strukturës së eshtrave, sistemin nervor, ndihmon prodhimin e trupit energji, për të absorbuar glukozë dhe sintetizojnë proteinat. Dietë Magnezi luan një rol të rëndësishëm në zorrë ozdoravlyvanyy, prostatës dhe fshikëz, stimulon prodhimin e antitrupave që ofron koagulimit të gjakut normale, efekt anti-inflamator dhe anti-alergjik.


Si trupi shërojnë këtë dietë? Kur mungesa e dukshme e magnezit mund të jenë të paarsyeshme në shenjat e para të sëmundjes, dhimbje koke dhe marramendje, çrregullime të kujtesës dhe vëmendje, çmenduri. Pastaj ndërprerë zemrës dhe enët e gjakut, nuk ka lodhje, stomak mërzitur, të përzier, të vjella, spazma e muskujve depresioni qëndrueshme, etj Shpesh, mangësi magnez shkon në deficit. Në rrezik janë njerëzit që abuzojnë alkool, shtatzëna dhe lactating gratë, të moshuarit, të rinjve dhe atyre që vuajtën infeksioneve. Mungesa e këtij elementi mund të gjenden në ato produkte të cilat nuk mund t'i atribuohet të shtrenjta apo ekzotike. Produkte të tilla gjithmonë mund të gjenden në shitje.

Një dietë me përmbajtje të lartë të magneziumit në produktet e zhvilluar nga Instituti i të ushqyerit dhe fakti se ajo do të shërojë trupin, është provuar. Peshë të tepërt është e shoqëruar shpesh nga problemi shoqërues të hipertensionit dhe sëmundjeve kardiovaskulare, kështu dietë përjashton përdorimin e kripës dhe extractives të mishit dhe peshkut, konsum të kufizuar fluide. Sheqeri rrjedh plotësisht nga dietë, por ulur ndjeshëm sasinë (në çaj ose supë hips, me qumësht djathë ose drithëra). Është më mirë për të zëvendësuar atë me mjaltë.


Dietë magnezium përmban 3 dietë çdo 3-5 ditë. Ndërmjet tyre, ata ndryshojnë në magnez dhe kalorive, kështu që ata duhet të zhvillohet gradualisht. Radha e parë më 1-dietë, dhe për përmirësimin e shëndetit, ju mund të lidheni 2 dhe opsione të 3. Në rastet kur pesha shtesë është i rëndësishëm, por nuk ka sëmundje serioze, ju mund të aplikoni vazhdimisht gjitha 3 dietë. Por, gjithmonë para se të fillonte ndonjë dietë duhet të konsultoheni me një mjek.
Ushqyerit duhet të jetë i pjesshëm në 6 herë në ditë. Ushqimi është i përgatitur në mënyrë të zakonshme, por pa shtuar kripë. Të gjitha dietë duhet të përbëhet nga ushqime të pasura në kripëra magnez. Kjo është kryesisht perime, sidomos karrota; fruta, drithëra - hikërror, meli, bollgur; djathë; krunde gruri dhe trëndafila të egër - me të përgatitur infusions dhe decoctions. Për të përgatitur lëngje janë fruta të freskëta dhe perime dhe pirë lëng të freskët.


Përbërja e magnezit dietë dietë
Së pari dietë racion magnez përfshin pak ushqyesve: 40 g proteina, 50 g yndyrë dhe 150 gram karbohidrate. Numri i magnezit - '08
Ushqyesve dytë dietë më të gjatë, dhe e treta - në 2 herë më shumë se në të parë, ushqyesve, dhe magnez - për '12
Pjesë e vëllimit të parë në çdo dietë darkë pjatë - jo më shumë se 250 g Ka 3 dietë.; çdo mundësisht të vazhdojë për 4 ditë - të marrë një total prej 12 ditësh.

Në mëngjes hani qull: dietë hikërror në të parë dhe pastaj të dytë dhe të tretë, qumësht bollgur dhe mel qumësht. Nga lumi thata shtuar një krunde gruri pan, dhe mel qull në - karrota integruar. Pini çaj me limon.

Dreka përbëhet nga integruar prunes karrota ngjyhet, kajsi të thata (në 100-150 g).
Dreka mund të jetë në 3 versionet. Në versionin 1 - supë vegjetarian borscht me krunde dhe miletit qull me kajsi të thata. Në 2 - e njëjta supë djathë dhe djathë ëmbëlsira me karrota, mollë dhe më shumë. Në 3 - supave perime apo bollgur me sallatë lakër hikërror dhe puding. Pini drekë zakonisht infuzion hips ose ndonjë lëng frutash.
Tea mund të jetë: 1) lëng ose supë hips; 2) sallatë karrota-mollë dhe supë hips; 3) 1-2 mollë.


Për darkë ju mund të merrni: 1) burgers Karrota-mollë; 2) djathë Krupnik dhe hikërror; 3) sufle me djathë dhe qofte me mollë dhe karrota. Pini çaj.
Para se të shkojnë në shtrat për të pirë lëng ose supë hips në të gjitha tri versionet. Dy opsione e para mbështeten në ditën e 150 të bukës me, dhe e treta - 250.
Dietë Magnezi është provuar shumë mirë në sindromi premenstrual luftarake. Produkte të tjera që përmbajnë magnez shtuar: kungull dhe farat e lulediellit, brokoli, elbi, arra - sidomos bajame, arrat inde dhe pisha, avokado, alga deti, fasule dhe soje. Përveç magnezit në këto ushqime përmbajnë substanca të tjera të nevojshme për gratë: vitamina E dhe B, një shumë e kalciumit dhe zinkut, ndërsa niveli PMS e zinkut në trup është shpesh i ulët.

I tërë ushqimi duhet të përgatitet në mënyrë që ata janë më pak të ekspozuar ndaj nxehtësisë trajtim. Në raste të tilla PMS në gratë shumë më pak e dukshme apo jo zbuluar fare.