Trupi mono-dietë femra në metabolizmin


Ju ndoshta dëgjuar për një gjë të tillë si "metabolizmin". Ky ritëm, të cilën trupi konverton ushqimin në energji. Hodhi një karbohidrate të vogël, disa proteina, një yndyrë pak, dhe e mori trupin dhe shpërndarë të gjitha "në raftet". Diçka gjithmonë fshehur rezervë: në një farë mënyre të mbrojtur veten në rast të mungesës së ushqimit. Ajo gjithmonë ka qenë dhe gjithmonë do të jetë. Nëse ju jeni një marketer, mësues ose pilot test. Kjo normë mund të ndryshojnë në varësi të moshës, hormonal, aktivitetit fizik dhe karakteristika të tjera fiziologjike.


Më e rëndësishme: sa më e lartë shkalla metabolike, aq më pak të depozituara në anët. Një shembull i mirë i metabolizmit të përshpejtuar janë njerëz të cilët vazhdimisht "mprehin" diçka të paautorizuar (patate të skuqura, biskota, burgers) dhe në këtë mënyrë janë pa ndryshim të hollë. Ne jemi dakord se situata, për të thënë aspak, e padrejtë. Dhe zonja e parë do të na mbështesë në mënyrë të përhershme ystyazayuschye yourself dieta dhe uria. Vuajnë brejtje e urisë, të shtyjë një algave zymtë gjelbër dhe zapyvayuschye gjitha kos nonfat Por a është kjo me të vërtetë e nevojshme? Dhe sa efektive përpjekjet e tilla mund të jetë? Çfarë është një organ femër mono-dietë në metabolizmin?


Jo, ne nuk jemi duke shkuar për të dhënë grave një anatemë, ulur, i ulur dhe ulen në të gjitha llojet e dieta sëmurë. Por unë do të doja në bisedë me një ndjenjë të keqardhje që na mbulon, kur ne e shohim veten në pasqyrë e trashë, dhe të përqëndrohet në atë që ndodh në trup gjatë uria dietë të ngurtë. Mbani mend se çfarë kemi shkruar më lart: ajo prishet trupit "në raftet", ai gjen rreth vendin e tij. Vitamina, minerale, elementët gjurmë, yndyrna, proteina - të gjitha prej këtyre substancave për të siguruar funksionimin normal të shell tonë fizike. Mungesa e ndonjë prej elementeve të çon në dështim në proceset metabolike. Në parim, ashtu si bustit të një ushqimi.


Merrni, për shembull, mono-dietë: ju hani vetëm një ose disa produkte. Rajs, hikërror, lakër, kos, kafe ose çokollatë monoynhredyentov lista është e pafund. Kur njerëzit (kryesisht njeriu - grua) ulet në një mono-dietë, ajo artificialisht vë stresit në trupin tuaj, duke e detyruar atë që të përjetojnë një mungesë serioze të makro - dhe elementët gjurmë, yndyrna, amino acidet esenciale. Për fat të keq, organet tona nuk janë në "mbrojtjen e budallait," ai nuk e ka kuptuar se si në mënyrë specifike kufizon pronari i saj në elemente jetike. Sepse dietë për trupin - një grevë urie në një formë të fshehur. E njëjta gjë, që ra fjala, vlen për të gjitha mjediset tona të preferuar "Mos hani pas gjashtë", e cila në disa zonjat mirë derdhet në "mos hani pas pesë" dhe "pas katër."


Në çdo rast përgjigje të agjërimit njëri - përfshirjen e plotë të burimeve të brendshme. Njeriu me të vërtetë fillon për të humbur peshë, por kjo nuk është e urryer vetëm yndyrë - është një muskul, ujë dhe madje edhe kalcium nga kockat. Rezultati - thinness dhimbshme me një bandë e efekteve anësore, duke përfshirë qarqet nën sytë, flokët e shurdhër, e thatë, lëkurë të lirshme, thonjtë i brishtë. Është qesharake dhe i trishtuar në të njëjtën kohë, për shkak se qëllimi i të gjitha dietat endej bukurinë e jashtme Një tjetër aspekt i rëndësishëm i agjërimit. Tashmë dukej informacion se gjatë dietat "shkoni" muskujt. Pra, muskujt - është ndezjes kryesor i kalorive në trupin tonë. 1 kg e muskujve djeg 100 kalori në ditë (shumica e metabolizmit bazë të energjisë së konsumuar për të ruajtur tonin e muskujve). Kjo muskujve "të marrë" kalori në çdo kusht, edhe në qoftë se një ditë të tërë shtrirë në shtrat. Kur dietë është e gjatë, ne me entuziazëm nakydayemosya një cookie të preferuar. Dhe si rezultat analfabetë dietat gjysmë-uria, ne kemi humbur në masë të muskujve (respektivisht, ulur norma basal metabolike) lehtë mund të fitojë peshë.


Kjo është përgjigje për pse dietë pas grave të rritet me hapa të mëdhenj. Asgjë të veçantë: vetëm parimet e trupit, të cilat lufta kundër komplekset e tyre ne thjesht harrojmë. Së fundi - një shaka pak. Të gjitha të mbushur në buzë "dashurinë e vetë në ndonjë peshë" natyrisht jo të hequr kilogram panevojshme. Ashtu si kur nuk të shtoni monodyetah. Por ajo është shumë më e këndshme për të jetuar në dhe të shikoni veten në pasqyrë. Përveç kësaj, mbipeshë - nuk është një dënim, dhe askush nuk ju detyron të shpenzojnë pjesën tjetër të jetës në curlers dhe pallto me yndyrë. Pra, nuk do të angazhohen urryer vetë-përmirësimit, duke e çuar trupin në histeri plotë. Të jetë i gëzuar dhe aktiv - dhe trupi juaj mund të ju jap një shumë të surpriza.