Menuja ushqyerit


Në ushqim të shëndetshëm e kemi përmendur në mënyrë të përsëritur, por ajo që po ha - mbetet e diskutueshme. Në këtë artikull ne do të formojnë një menu shembullor e ushqimit të shëndetshëm për çdo ditë.
Për të filluar, ju duhet për të eliminuar nga dietën tuaj të përditshme. Këto janë: salcice, miell dhe ëmbëlsirat, sheqer, majonezë, alkool, vaj, krem, çokollatë (hidhur lejuar, 70%), bukë të klasit ushqime të shpejta, lëngje në TETRA. Të zvogëlojë sasinë e kripës në 4 g në ditë, por nuk duhet të përjashtohet tërësisht jashtë.
Çfarë duhet të hani çdo ditë?

peshku: skumbri, troftë, salmon, shok i ngushtë. Zgjidhni madhësinë peshk të freskët, të rinj dhe të vogla;
zog. Pulë të mirë (të gjirit dhe krahë, por ju duhet të shmangur të hahet lëkurën), Turqi;
mish: viçi, mish viçi. Por kjo është e dobishme pjatë mish - mëlçisë;
(fruta të paktën 5 copë në ditë);
fruta të thata (secili prej tyre ka veti pothuajse medicinale). Prunes efekt pozitiv në tretje dhe njerëzit treguar me hipertension dhe sëmundje të zemrës, dhe kajsi - parandalimin e kancerit dhe ndikon pozitivisht në zemër;

Arra: Shmangni kripur, të skuqur dhe të ëmbël. Çdo ndryshme në të mirën e vet për trupin;
Perimet: papërpunuara, steamed, i zier ose furrë në 400 m;
drithëra;
slaysы, bukë;
produktet e qumështit (mundësisht yndyrë të ulët), djathë, kos, kos. Vëmendje e veçantë duhet të merren për të etiketojnë kos, për të cilën vetëm trashese, stabilizant nuk shtoj!;
Djathë: Adyghe, holandisht, mocarela, Gouda. Në përgjithësi, ajo është e mirë për të zgjedhur varietetet nuk mprehta dhe mos hani më shumë se 100 gram në ditë;
Besohet se ajo është më mirë për të ngrënë më shpesh, por porcione të vogla se jo dhe "të hale". Prandaj, ne propozojmë afërsisht dietë:Mëngjesi. Duhet të jenë të përzemërt dhe të kënaqshme. Menu një qull ose drithëra të tjera me qumësht, drithëra, fruta, djathë, fruta, çaj të freskëta, të gjelbër. Natyrisht, të gjitha në të njëjtën kohë nuk është e nevojshme). Shumë e vështirë për të ngrënë në mëngjes, por ende shumë e rekomanduar për të ngrënë për të shmangur urinë brutale në 10-11 orë, kur në dorë nuk do të jetë e dobishme slurry.
Rostiçeri. 1 filxhan fruta apo kos

Dreka. Ziera, steamed ose mish furrë ose peshk. Garniturë: perime, oriz, makarona nga grurit durum, hikërror. Ju mund të gatuaj supë pule ose supë perimesh.

Shto shije mishit steamed duke përdorur lë gji apo erëza të tjera: rigon, borzilok, borzilok. Vetëm mos teproj numrin e c: erëza nxit oreksin.
Tea. 1 fruta, kos, kos, fruta të thata ose disa arra;
Darka jo më vonë se 3-4 orë para gjumit. Menu pothuajse i njëjtë me atë për drekë, vetëm pak uljen pjesë, por më tepër preferojnë një sallatë, të tilla si greke.

Gjatë ditës, mos harroni të pini pije të dobishme dhe ujë të pastër (15.2 l): 20 minuta para ngrënies dhe 2 orë pas saj.
Parimet e ushqim të shëndetshëm do të jetë veçanërisht e dobishme për të seksit të drejtë, të pakënaqur gjithmonë me format e tyre. Tillë një dietë projektuar për të dhënë lehtësinë dhe humor të mirë organ dinjitoz.