Më e dobishme për manaferrat e njeriut


Është e vështirë të renditet manaferrat më të dobishme, dhe të përcaktuar se cila është më e mira. Të gjitha manaferrat, helmuese, përveç natyrisht, shumë e dobishme për shëndetin e njeriut, sepse ajo përmban një numër të madh të vitaminave të nevojshme. Berries mund të ndahen në dy grupe: i pari përfshin ato që rriten të egra në të egra, dhe kopsht të dytë në lidhje, ashtu-quajtur manaferrat "kulturore". Në ditët e sotme ka shumë receta enët e ëmbël dhe të shëndetshëm Berry: ata bëjnë bllokime dhe bllokime, pies dhe shtuar në pasta të ndryshme, dhe të përdorura për prodhimin e drogës. Prandaj pyetja: Cilat janë më të dobishme për manaferrat e njeriut e krijuar Nënë Natyra?


Dorëzonjë
Dorëzonjë - Berry parë, hap sezonin pranverë-verës. Shijojnë atë ndryshme: ndonjëherë është e thartë, ndonjëherë e ëmbël, ndonjëherë e hidhur se absolutisht asnjë efekt mbi vetitë shëruese të kësaj bime. Pas përdorimit të dorëzonjë në normale njerëzore dhe përmirëson sistemin gastrointestinal, i cili pa dyshim ka përfitime të mëdha në të gjithë trupin. Përveç kësaj, dorëzonjë ndihmon presionin e kontrollit në njerëzit që vuajnë nga hipertensioni.

Mjedër
Shumë nëna dhe gjyshet besojnë se pronat më të dobishme janë në butë, kështu që kur simptomat e para të gripit ose çaj të ftohtë ata shtojnë jam fëmijë butë, dhe kjo është absolutisht e vërtetë. Mjedër ul temperaturën, për të forcuar imunitetin dhe për të siguruar trupin e pacientit me vitamina esenciale. Manaferrat dobishme e kësaj bime përmban vitaminë A dhe acid эlahynovuyu, e cila të parandaluar zhvillimin e kancerit dhe për të parandaluar sëmundje kardiovaskulare. Përveç kësaj, një pjesë e butë vitaminë PP, e cila ndihmon lehtësimin e lodhje, pagjumësi eliminuar dhe për të përmirësuar oreksin. Për shkak të përmbajtjes së lartë të vitaminave B2 dhe E manaferrat kuq treguara në lezione puçrra fytyre të lëkurës, flokët e brishtë dhe prania e zbokth. Por, njerëzit që vuajnë nga përdhes dhe nefrit veshkave, hani raspberries me kujdes.


Qershi
Berries, qershi, pa ekzagjerim, konsiderohet si më i popullarizuar dhe jashtëzakonisht të dobishme për njerëzit, pasi nuk është një produkt dietetike. Pure Qershi është përdorur si një antiseptik, i cili ndalon gjakun lehtë dhe të shërojnë gërvishtjet. Në tul qershi përmban sasi të mëdha të coumarins, mund të mbështesin tonin e të gjithë organizmit. Përdorni manaferrat qershi uplifting dhe normalizes gjumë, dhe bioflavonoids që përmbajnë bimë, të mbrojtur trupin nga efektet e dëmshme të carcinogens. Megjithatë, në mënyrë që të mos provokojnë një stomak pa qejf, ajo është e rekomanduar për të marrë një qershi mbi një stomak të plotë.


Rrush pa fara
Shkurre rrush pa fara konsiderohen, frytet e saj janë jashtëzakonisht të pasura në ushqyesve dhe vitaminat. Berries bimët janë të njohur përmbajtje të lartë të vitaminës C, përqendrimi i të cilit në një lugë gjelle rrush pa fara është e njëjtë si një limon të tërë. Këto dhurata të dobishme të natyrës përdoren për parandalimin e anemisë dhe arteriosklerozës, si dhe për trajtimin e kollitjes zgjatur. Mjekët nuk e rekomandojmë hahet currants njerëz të cilët janë në gjendje të postinfarction, si edhe ata që kanë vërejtur tendencë për trombozë rezulton rritje të koagulimit të gjakut. Besohet se rrush pa fara e bardhë është e dobishme për të moshuarit, të kuqe - për manaferrat e rinj dhe të zeza janë të zhytur më të mirë në organizmat e fëmijërisë dhe adoleshencës.


Seabuckthorn
Manaferrat Oblepihovyj - më thelbësore intestinale sëmundje dhe vitaminë mangësi. Në përdorimin e ushqimit të bllokim të bëra nga kjo fabrikë, të cilat mbahen të gjitha cilësitë e dobishme edhe pas trajtimit të ngrohjes. Vaj buckthorn detit në mënyrë efektive të trajtuar ulcers stomak, defektet e lëkurës dhe disa djegie.

Lulushtrydhe
Manaferrat më aromatik që janë të zakonshme në latitudes tonë - luleshtrydhe. Madhësia modeste plotësisht të kompensuar për shije unike. Sidomos luleshtrydhe dobishme me stres, çrregullime të gjumit dhe nervozizëm. Manaferrat e kësaj bime kanë një efekt pozitiv mbi shëndetin e mishrat. Mjekët nuk e rekomandojmë të përdorni luleshtrydhe në sëmundjet hepatike dhimbje barku dhe kronike të tilla si gastrit dhe alergjitë.


Person i tretë
Në neyyazytsirna tretë përmban vitamina dhe acid Askorbik, dhe manaferrat më të pjekur të përmbajë ushqyesve më shumë. Përveç kësaj, i tretë është e pasur me pektin, të cilat ndihmojnë për të përmirësuar tretjen dhe largimin e shpejtë të toksinave nga trupi. Frytet e kësaj bime të përdorur për parandalimin e presionit dhe të forcojnë muret e enëve të gjakut. Nuk është e rekomanduar për të ngrënë sëmundjet gooseberries Ulçera në fazën akute dhe sëmundjet e zorrëve.

Boronica të kuqe
Pronat më unike kanë Kastrati, të cilat janë konsideruar një ilaç i vërtetë për një numër të madh të sëmundjeve. Boronicë përmban hekur, bor, jod, kalcium, kalium, mangan, magnez, fosfor dhe argjendi, si dhe vitamina B1, B2 K, C dhe PP, të cilat janë thelbësore për funksionimin normal të trupit të njeriut. Manaferrat Boronicë janë të njohur për veprimin e tyre antibacterial, e cila ka për qëllim eliminimin e sëmundjeve të sistemit urogjenital. Përveç kësaj, Kastrati zvogëlon sasinë e prothrombin në gjak, përmirëson forcën dhe elasticitetin e gjakut capillaries, lidhet dhe largon metalet e rënda, rrit veprimin e antibiotikëve dhe agjentët antibacterial pielonefrit, gurët në veshka dhe sëmundjeve gjinekologjike dhe efekt të dëmshëm mbi florën kokovuyu të tilla si Proteus, Escherichia coli dhe Staphylococcus aureus. Boronicë të përcaktuara për të nxitur sekrecionet e kancerit pankreatik, sidomos në të moshuarit.


Healers vërtetë gjithashtu janë: Kastrati, u rrit egër, boronicë, hiri mal, murriz, etj