Produktet më të dobishme në të moshuarit


Shumë shkencëtarë, Gerontologists thonë se një person mund të jetojë mbi 100 vjet dhe ende të jetë me mendje të shëndoshë dhe kujtesë të mirë.
Kjo jetë e gjatë është e mundur në rastin kur një person ka një trashëgim të mirë, njerëz të tillë një formë e rrallë e gjeneve, ata aktivitet edhe në rritje të gjeneve që e bëjnë të mundur për të rivendosur telomeres dhe ata janë ora biologjike e jetës së trupit të njeriut.
Telomeres, janë zona të veçanta në skajet e kromozomeve dhe ADN-ja përbëhet nga një seri fragmentesh përsëritura nukleotideve, por ata janë të shkurtuar në çdo ndarjes qelizore dhe së dyti ajo shërben si një kundër të numrit të ndarjeve qelizore. Në rast se ka kaluar një numër i ndarjeve, qeliza vdes, ajo fillon të moshës.


Shumica e telomeres në gjendje për të mbrojtur ADN-së, por ata gjithashtu kanë mbrojtjen e tyre në formën e enzimë telomerase dhe kjo enzimë është në gjendje të përfundojë nuclides ndërtimit në fund të ADN-së dhe kjo e bën të mundur për të rivendosur telomeres vetë, dhe në këtë mënyrë rritjen e numrit të ndarjes qelizore dhe në këtë mënyrë të zgjatur jetën e saj.
Studiuesit gjetën se centenarians shumë më telomeres se njerëzit e zakonshëm, ndërsa u bë e qartë se gjatësia telomere në njëqindvjeçarëve rënie shumë ngadalë, dhe pas 85 viteve gjatësia e telomeres në pak rritet jetëgjatësi, vetitë e organizmit transmetohet me anë të trashëgimisë.

Megjithatë, shumë varet nga kushtet e jetesës dhe ushqim, kështu që ju duhet të dini se produktet e nevojshme në të moshuarit.

Gjithkush e di se me moshën e rënduar të gjitha sëmundjet kronike, me kolesterol rritje në gjak, dhe për këtë arsye, numri i sëmundjeve të sistemit kardiovaskular, dhe shkencëtarët thonë se shumë varet nga ato produkte që janë të nevojshme në të moshuarit.
Pra, banorët japonezë që nga fëmijëria e hershme të marrë një sasi të madhe të detit pothuajse nuk merrni të sëmurë, sëmundjet kardiovaskulare. Banorët e vendeve të Mesdheut, në të cilën sulmet pak zemrës dhe goditje, dhe kanceri, dhe kjo është për shkak të hahet sasi të mëdha të frutave dhe perimeve, por mish dhe yndyrna shtazore.

Prandaj, produktet më thelbësore në të moshuarit janë produktet e peshkut si burim i amino acidet esenciale, proteinat. Gjithashtu peshku përmban sasi të mëdha të elementeve gjurmë, dhe në shumë jod detare peshk, i cili është thelbësor për gjëndrën tiroide normale, e cila përcakton punën e saktë dhe të koordinuar të të gjithë organizmit.

Ne duhet të paguajë haraç për lloje të tilla si harengë, salmon, skumbri, cod, ton, shojzë e Atlantikut Verior, veçanërisht të mëlçisë, por mos harroni perimet.
Produktet e nevojshme në të moshuarit janë ato që përmbajnë kalcium dhe nuk lejon për të zhvilluar osteoporozën, kështu që ju duhet të hani një sasi të vogël të vezë, kikirikë, djathë, fara luledielli, salcë kosi, viçi, qepë, kos, kajsi, majdanoz, pak qumësht mund të çokollatë, selino, sardelet, djathë mund të skuqur dhe të thata peshk.

Por ne nuk duhet të harrojmë në pleqëri në ushqime të tilla si orizi i palëmuar pllaka, meli, bollgur, hikërror dhe çdo gjë të nevojshme për të mbushur mjaltë.
Ne mund të supozojmë se produktet më thelbësore në të moshuarit, ka enët e ndryshme të të gjitha llojeve të lakër, ajo mund të jetë brokoli, lulelakër, lakër brukseli, lakër, por në të njëjtën kohë nuk e harrojmë për të kuqe dhe speca, patëllxhan, domate, hudhër, soje, arra, kopër dhe fasule.

Gjithkush e di se të ushqyerit në të moshuarit është thelbësore.

Pra, le të thërrasë produktet më thelbësore në të moshuar, orizi, ai përmban një numër të madh të fibrave të cilat ndihmojnë eliminimin e toksinave dhe produkteve të tjera të mbeturinave të trupit, dhe kjo podzhyvaet nivelit të energjisë, si në nm përmban sasi të mëdha të vitaminave A, C, -1 B-2 B, e cila përforcon sistemin nervor në moshuar.
Gjithashtu pjesë e këtij funksion përfshin aminoacidet e nevojshme nga organi për të krijuar qeliza të reja dhe madje edhe orizi të përbërë nga proteinat, por nuk ka gluten, të cilat mund të shkaktojnë reaksione alergjike në të moshuarit.


Në moshën e dobishme vezë të vjetra që përmbajnë vitamina E, D, A, B, dhe minerale, proteina dhe mund edhe të trajtuar acidosis, kjo nuk do të irritojë stomak dhe shpejt prishet në pjesët e saj përbërëse dhe kështu vezë mund të përdoret në të moshuarit, dhe ata gjithashtu të ndikojë pozitivisht në sistemin qendror nervor, e cila është e rëndësishme për njerëz të moshuar.
Vezë mund të mbajë presionin e gjakut normale dhe ata janë duke përdorur lecithin dhe hekuri që janë në to, të stimuluar formimin e gjakut në trup.

Shkencëtarët thonë se vezët të zvogëlojë rrezikun e kancerit të gjirit, dhe për të parandaluar zhvillimin e TB.
Megjithatë, në të moshuarit është i dobishëm kryesisht vezë e bardhë dhe e verdhë veze mund të rrisë ndjeshëm nivelet e kolesterolit, i cili do të ofrojë mundësi për të zhvilluar arteriosklerozës, e cila çon në goditje të trurit dhe të zemrës të miokardit infarkt.

Produktet më të dobishme në të moshuarit është fruta dhe perime në çdo sasi, por hudhra sidomos e nevojshme, ai duhet, në sasi të vogla konsumohen çdo ditë, edhe domate, sidomos ishin gatuar ato përmbajnë një Lipin substancë, e cila është një antioksidant i fortë dhe tregon për burrat më të vjetër si një agjent antikancer të prostatës.

Megjithatë, duhet të theksohet produkteve më thelbësore në të moshuarit është një shumëllojshmëri e perime, fruta, produkte të qumështit, drithëra, dhe të ulët-yndyrë mishit dhe produkteve të peshkut.
Ujë të kërkohet të pastër, e cila luan një rol të rëndësishëm në proceset metabolike, sidomos në të moshuarit, kur dehidratim të çon në plakjen e shpejtë.