Sëmundje ushqyerit nevojshme psoriasis


Kur psoriasis sëmundje zë një vend të veçantë të ushqyerit e duhur. Ushqim e nevojshme duhet të jetë e ndryshme, të pasura me vitamina dhe njëkohësisht e thjeshtë. Çdo ditë dhe hani sa më shumë perime, fruta dhe manaferrat, me përjashtim të kuqe (mjedër, rrush pa fara e kuqe, etj). Me produktet e mishit duhet të përdoret viçi ligët ose viçi, Turqia dhe mish lepuri të ziera ose të zier më pak se 200 gram në ditë. Në verë, të përpiqet për të siguruar që në tavolinë çdo ditë ishte bimëve të freskëta, perime të freskëta të rinj, fruta dhe shalqi. Nevojshme psoriasis sëmundje ushqyerit mund të ndikojë mirë në rrjedhën e sëmundjes.


Psoriasis Sëmundja shoqërohet me proceset metabolike të trupit dhe për të ruajtur ekuilibrin e drejtë e terapisë dietë është emëruar. Ajo bazohet në kufizimin yndyrna shtazore, kripë, erëza, etj, por vëzhgimet shumëvjeçare çoi në përfundimin se dieta më e përshtatshme individuale, në të cilën kapur tiparet e sëmundjes së psoriasis dhe komplikime e tij, comorbidities, kohën, dhe medikamente të marra.

Në fazën e progresiv të psoriasis sëmundjes për 3 javë të caktuar një dietë që ju lejon për të pushuar një mëlçisë, ndihmon tretjen e ushqimit dhe zorrë. Se ndryshimi shumë në dietë nuk është, por ajo është yndyrë e kufizuar në 50 gram në ditë. Një dietë e pasur me produkte proteinike të vlefshme (djathë, djathë, etj) dhe vitamina (perime, fruta, lëngje). Konsumi i karbohidrateve rekomanduar për të kufizuar pak - një sheqer, mjaltë, gjalpë dhe shijshme të tjera. Gjatë kësaj periudhe të rekomanduara ditë agjërimi 2 herë në javë, e cila është e dobishme jo vetëm për sistemin e tretjes, por edhe të japë frymëmarrje pankreasit aparatit.


Produktet janë të dobishme në çdo kohë dhe në çdo formë të psoriasis sëmundjeve:
- kungull (në çdo formë, veçanërisht e dobishme qull mel, parenaya kungull);
- Luleradhiqe (sallatë me vezë, buds lule);
- radishes (në çdo formë dimër dhe pranverë);
- bostana, manaferrat;
- karrota, buckthorn detit, lakërishtë, hirit mal, kajsi;
- lakër në çdo formë, rrush pa fara, të egra u rrit;
- panxhar, patate, arra, gështenja.

Në gjendje për të lehtësuar gjendjen në rëndim të hershme të ditëve të agjërimit. Mish Dita e përbërë nga 400 gram zier viçi pakripur, të ndarë në 5 pjesë të shtuar të saj 100 gram lakër të papërpunuara, të ndarë në dy doza. Në vend të lakër mund të japin flokëkuq integruar ose trangujve. Me lëngje ju mund të pini 2 gota e hips supë ose çaj pa sheqer dhe e brishtë, por vetëm një e dy. Ditë kefir shkarkimit përbëhet nga 15 litra kos për një ditë të tërë pa sheqer. Djathë-kefir ditë agjërimi përbëhet prej 400 g të ulët-yndyrë djathë, 05 litra kos dhe çdo gjë është e ndarë në 5 pjesë. Apple ditë agjërimi: 15 kg unsweetened varieteteve mollë janë të ndarë gjatë gjithë ditës pa marrë lëngun.


Ditë perime agjërimi përfshin konsumin e 15 kg të perimeve, përveç patate, gatuar sipas gjykimit të saj dhe të ndara në 5 pjesë. Me lëngje dhe hips supë apo çaj të dobët pa sheqer. Është e dobishme që të përfshihen në dietën e alga deti, kallamar, produktet që përmbajnë krunde gruri. Kur sëmundja psoriasis fruta të madhe popullore dhe dietë të perimeve. Është mirë që pacienti nuk ndihet urisë, ndërsa duke marrë shumë vitamina, të cilat sjell përfitime të dukshme shëndetësore. Ushqimi duhet të merret në 5 pritjet.


Në mëngjes pini 1 200 gram fruta hips supë të nxehtë dhe pa sheqer, sallatë e karrota, lakër dhe mollë derdh 10 g vaj perimesh. Mëngjes 2 përbëhet nga pure perimesh dhe 100 ml lëng frutash. Darka - 250 gram supë vegjetarian, sallatë, perime, tallaze krem ​​10 g, 10 g arra. Në drekë gatuar karrota ose panxhar dhe hips supë integruar.
Darka - 200 gram sallatë me 10 g vaj vegjetal, 200 gram lëng ose komposto e frutave të thata. Kjo dietë përfshin konsumin e sheqerit ose normë ksilitol prej 30 gram në ditë, dhe bukë nga mielli gruri - 100 gram për ditë. Kur rëndim më të mirë për të krejtësisht të kaluar në ushqim vegjetarian në ditët e para, pastaj gradualisht përfshijnë supë të ulët-yndyrë, qofte steamed, peshk lumi zier.


Tani ofron recetave masë të perimeve dhe frutave, kështu që nëse doni të gjatë ata do të ndihmojnë vidyazykatysya e enët e mishit. Pacientët me psoriasis nuk duhet të përfshihen në kafe dhe çaj. Është më mirë për të zëvendësuar ato me lëngje, komposto dritë dhe ujë të vluar për të ngrirë dhe të shkrij gradualisht japin në temperaturë dhome dhe pa frikë për të pirë. Pas dietë të ushqyerit të mjaftueshme natyrshëm mend rreziqet e alkoolit dhe të verë në akute dhe pas. Tjetra, një dozë e vogël e alkoolit redukton mëlçisë dhe ndikon negativisht në sistemin nervor e AP, e cila menjëherë ndikon në shëndetin e pacientit në përgjithësi.


Kur hidhërim në gojë në mëngjes dhe dhimbje të vogël në anën e tij të djathtë nën brinjë në dietë është futur më shumë fruta, perime dhe vajra ushqimor, por është reduktuar në një konsum minimal të sheqerit. Nëse psoriasis sëmundja fillojnë ndryshimet në nyje me manifestimet akute, kjo është terapi dietë kryesisht përshkruar bazuar droga pranuar.